شاید قدرت نافذ رسانه عکس بتواند…

عکس به عنوان عنصری مقبول در تمامی ارکان و رده های نظری و کاربردی جامعه ی امروزی توانسته است در بسیاری از حوزه ها تاثیر حضور و فواید اعتماد بر خود را بیان کند.
رسانه ای نافذ، قدرتمند، موثر و غیرقابل انکار چون عکس به سادگی در عمق باور مخاطب جای گرفته و مراحل تحلیل و تعمیق ایجاد باور را در مخاطب شکل می دهد و چگونه است که با وجود برخورداری از توانی چون عکاسی مستند، مدیران و مسئولین ما هنوز! حتی به ساده ترین شکل ممکن هم از این توان بهره برداری نمی کنند؟

در زندگی ماشینی و مدرن امروزه ساکنین جوامع مدرن، مهندسین سازه ها و معماری ها و امکانات شهری و بین شهری برای طرح توسعه جوامع با کمک دانش و فناوری، ریزترین لایه های هندسه معماری و مرایا را محاسبه می کنند جز لایه احترام به حیوانات و حشرات و جانواران و طبیعت را؛ طبیعتی که برای طراحان همان پروژه ها الگویی رایج از نوع زیست در توسعه را در اشکالی گوناگون ارایه کرده است.
در این بین « عکاسی مستند » در حوزه ای چون طبیعت با تمام خطرات و ظرائفی که در پی دارد حامل پیام هایی از زیبایی است و در کنار این زیبایی ها ناقل برخی آسیب های زندگی بشری و توسعه همه جانبه آن است.

29 دی ماه روز هوای پاک بود و 13 بهمن ماه(2 فوریه) روز جهانی تالاب ها است و در این میان عکاسان پایگاه عکس چیلیک در یک حرکت هماهنگ گروهی با تشکیل یک نمایشگاه عکس گروهی با عنوان « سونات طبیعت ایران » تلاش کردند تا این بار در محل نگارخانه کوثر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران زیبایی هایی از طبیعت و حیات وحش را به نمایش بگذارند. نمایشی در برابر دیدگان آنانکه صاحب تریبون های تاثیرگذار تعلیم و تعلم اند و به سادگی می توانند با تولید و حمایت از ساخت مجموعه هایی در این مسیر، نسلی مبادی آداب را در برابر محیطی زیست پرورش دهند.
اتفاقی که تاکنون فقط از ضعف باور، آسیب دیده و در مسیر این آسیب آفرینی شکلی تصاعدی به خود گرفته است و تنها ایمان و باور به دامان نافذ و امن هنر است که شاید بتواند فردایی روشن را پیش روی این تاریکی قرار دهد.
ایمان میری از جمله عکاسان این نمایشگاه گروهی است که با گردآوری و ترجمه مقاله ای با عنوان « رسانه عکس و هنر حفاظت محیط زیست » سعی داشته است تا از تاثیر وافر این رسانه مستنداتی را برای مخاطب ارایه کند.
مرور این مقاله(+) را به تمامی عکاسان طبیعت دوست و آنانی که حوزه وسیع و نیازمند کار محیط زیست برای شان محترم است، توصیه می کنیم.
باشد تا روزی به واسطه هنر عکاسان و همگرایی نگاه ایشان شاهد تحولی شگرف در حفظ این امانت الهی و میراث مام زمین برای اهالی فردا و آیندگان کشورمان باشیم.

منبع: پایگاه عکس چیلیک

دیدگاهتان را بنویسید