تور عکاسی از تاسوعا و عاشورای حسینی | عکاس: ابراهیم باقرلو
تور عکاسی از تاسوعا و عاشورای حسینی | عکاس: ابراهیم باقرلو تور عکاسی از سوگواران حسینی

تور عکاسی از سوگواران حسینی

یک روزه ، 1395/07/19  |

مدت و زمان برنامه: با توجه به شرایط ویژه این تور، متقاضیانی که در تورهای پیش با چیلیک همسفر بوده اند و تمایل به حضور در این تور دارند در گروهی عضو می شوند که امکان گفت وگو در شرایط تور برایشان ممکن باشد.

توصیه بر این است که بعداز ظهر روز دوشنبه 19 مهرماه عکاسان همسفر عازم شده و شامگاه عاشورای حسینی به تهران بازگردند.

اهداف عکاسی: حضور در بین مردمان شهرستان و دیدار از هیئات اصلی و اصیل این شهرستان به منظور تهیه تصاویری مستند از شیوه و سبک عزاداری در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی .

برنامه سفر: برنامه سفر در گروه برای همسفران تشریح خواهد شد ولی همسفران می توانند با حضور در دفتر پایگاه عکس چیلیک از نشست توجیهی و اشراف اطلاعاتی بر موضوع مورد هدف برگزارکننده و آیین ها و … آشنا شوند.

عکاسی از آیین های عاشورایی:

عکاسی از آیین ها و رسوم سوگواری حضرت اباعبدا.. و یارانشان در ماه محرم یکی از اجتماعی ترین رفتارهای مبتنی بر باور های اعتقادی و مذهبی مردم است که متاسفانه! با وجود تحریف های لفظی و معنوی، همه ساله خیلی عظیمی از دوربین های عکاسی را با انگیزه های تعریف شده به سمت و سوی این باور اعتقادی می کشاند.

این در حالی است که نگاه های مستند و گزارشی با رویکردی فستیوالی در مراکزی که برخلاف باور حماسی، عرفانی فرهنگ عاشورا، تمرکز بر حواشی نازل و به دور از معرفت را به ناآگاهی نشر می دهند، حضور یافته و بر این اساس بیشترین خسارات تصویری را نسبت به محور واقعه و فرهنگ عاشورا برای جذب رسانه ها و دوربین های عکاسان به عنوان صاحبان یکی از رسانه های موثر به کار می گیرند.

“پایگاه عکس چیلیک” در مجموعه تورهای عکاسی برگزار شده، سالهای گذشته، در حرکتی هماهنگ وبا پشتیبانی مناسب، نسبت به اعزام گروه عکاسان علاقه مند برای ثبت نماهایی از سوگواری و آیین های سنتی عزاداران اقدام کرد ه  که این سفرها منجر به برگزاری نمایشگاه عکس در سال های متوالی با عناوین “همچو این می” و “سبز سرخ” شده است.
امسال نیز در ادامه این حرکت و پس از برگزاری این تور آموزشی عکاسی برای علاقه مندان به عکاسی از شعائر حماسی، عرفانی عاشورای حسینی در مراکز هدف گذاری شده، برگزاری نمایشگاه عکس گروهی در دستور برنامه این تور عکاسی قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید