نشست خبری « 10روز با عکاسان » برگزار شد

در نشست خبری چهارمین دوره 10روز با عکاسان عنوان شد: استعدادیابی، مهم‌ترین رکن «10 روز با عکاسان»

نشست خبری چهارمین دوره«‌ 10روز با عکاسان » با حضور مسعود زنده‌روح کرمانی رئیس هیات مدیره انجمن عکاسان ایران، مجید ناگهی دبیر چهارمین دوره« 10روز با عکاسان » و کاووس صادقلو مدیر روابط عمومی این دوره از 10روز با عکاسان در تالار استاد امیرخانی خانه هنرمندان ایران برگزار شد.
به گزارش پایگاه عکس چیلیک به نقل از روابط عمومی « 10روز با عکاسان »، کاووس صادقلو در ابتدای این نشست، گفت: امیدوارم این دوره « 10روز با عکاسان » زمانی مناسب برای تحکیم بخشیدن به تجربه اهالی مطبوعات باشد تا از این فضا برای هرچه بهتر شدن عکاسی در مطبوعات استفاده کنند.

در ادامه نشست، مسعود زنده‌روح کرمانی افزود: خوشحالیم که در چهارمین دوره « 10روز با عکاسان » در حال آماده سازی برای برگزاری است که این دوره از 18 تا 27 دی‌ماه برنامه ریزی و طبق روال سال گذشته با همکاری 7 انجمن تخصصی عکاسی شکل گرفته است. امسال انجمن عکاسان اتفاقات و گزارشات جدیدی را ارائه می‌دهد و گزارشات را به صورت یک نمایشگاه گروهی ارائه می‌دهد.
او ادامه داد: مجموع آثاری که در شاخه‌های متفاوت در هر گالری ارائه می‌شود، طبق برنامه به یک انجمن، اختصاص دارد و تمامی آنها به شکل تخصصی وکاربردی توسط شورای علمی « 10روز با عکاسان » برگزار می‌شود.
رئیس هیات مدیره انجمن عکاسان ایران، یادآور شد: خیلی خرسندم انجمن‌ها فرم و نگاه از پیش تعیین خود را شکل دادند تا بتوانیم این دوره را هر چه بهتر برگزار کنیم.

زنده روح سپس، اظهار کرد: اگر این مسیر را ادامه دهیم سازمان دهی خیلی قوی خواهیم داشت و می توانیم پایه‌های خود را فراتر از آنچه که در ذهن داریم، نهادینه کنیم. هر چند قرار بود با نهادهای دیگری در تعامل باشیم تا این دوره از « 10روز با عکاسان » را در شهرستان‌ها هم برگزار کنیم، اما به دلیل نبود امکانات زیر ساختی نتوانستیم این پروسه را راه اندازی کنیم.
وی تصریح کرد: ساختار این دوره « 10روز با عکاسان » تنها به خود انجمن‌ها اختصاص ندارد. آقای ناگهی طرحی را فراهم کردند تا دوستان عکاس و متفکرین عکاسی که جزء انجمن نیستند نیز بتوانند آثار خود را ارائه دهند و به نوعی استعداد‌یابی شود تا بتوانیم هر چه بهتر آثار آنها را به مخاطبین ارائه دهیم. در این دوره به مسائل کلان عکاسی می‌پردازیم و نگاه متفاوتی به این موضوعات داریم. همزمان با ارائه عکس‌های یاد شده به پخش فیلم‌های تخصصی در ایام « 10روز با عکاسان » نیز خواهیم پرداخت.

در ادامه این نشست، مجید ناگهی دبیر چهارمین دوره « 10روز با عکاسان »، اظهار داشت: تصمیمات برنامه‌های چهارمین دوره از چند ماه گذشته اتخاد شده است و این دوره با رویکردی متفاوت شکل گرفته است تا عکاسانی که خارج از فضای صنفی هستند به جمع ما بپوندند. در برنامه‌ای که امسال ترتیب داده‌ایم تمامی انجمن‌ها در کنار همدیگر حضور دارند تا بتوانند فعالیت خود را هر چه بهتر و پررنگ‌تر ارائه دهند.
دبیر چهارمین دوره « 10روز با عکاسان » ادامه داد: یکی از اتفاق‌های مهم این دوره رویکرد متفاوتی است که هر انجمن به یک انجمن دیگر دارد و طی آن این نگاه تبدیل به تبادل نظر و ارائه آثار دو طرفه می‌شود.
وی تصریح کرد: امسال نیز همانند سال گذشته 300 اثر را در نگارخانه‌های خانه هنرمندان ایران ارائه می‌دهیم و همزمان با برگزاری « 10روز با عکاسان »، هفت انجمن عکاسان ایران، تئاتر، سینما، انقلاب و دفاع مقدس، تبلیغات و صنعتی، مطبوعات و میراث فرهنگی در این دوره با همدیگر به برگزاری نمایشگاه آثار خود در هفت نگارخانه خانه هنرمندان ایران پرداخته و آثار خود را در دو بخش گروهی و انفرادی به نمایش می‌گذارند.

ناگهی، یادآور شد: تمامی نشست‌های تخصصی این دوره در بخش خاصی طراحی شده و با نگاه متفاوتی به آثار هنرمندان می‌پردازد. نشست‌ها مجهز به پنل ویژه‌ای هستند و در کنار آنها همیشه یک مجری کارشناس حضور دارد که به معرفی و نقد آثار می‌پردازد.
همزمان با ارائه آثار، یکی از نگارخانه‌ها به سیستم پخش تصویر مجهز است و طی آن به نمایش آثار عکاسان در این دوره « 10روز با عکاسان » اختصاص دارد و در کنار آن برای هدف‌گذاری و تعامل بیشتر با جشنواره‌هایی که در طول سال برگزار می‌شوند، همگام شده است.

آثار ارائه شده در 5 جشنواره اردیبهشت بندرعباس،خانه دوست مشهد،فیروزه تبریز، شهر بیرجند و سالانه کرمان ارانه می شود تا بتوانند آثار خود را هر چه بهتر به علاقمندان عکاسی ارائه دهند.
همزمان با افتتاحیه « 10روز با عکاسان » رونمایی کتاب و مجله تخصصی را در پیش داریم با عنوان « قربانی جنگ » که با تلاش مهدی منعم ارائه می‌شود. همچنین فصل نامه تخصصی «عکاسی» که با رویکرد کاملا بین‌المللی تهیه شده است نیز در این مراسم رونمایی خواهد شد. این فصل‌نامه به موضوعاتی چون چاپ عکس و گفت‌و‌گو‌های تخصصی به دو زبان فارسی و انگیلسی می‌پردازد.
در چهارمین دوره « 10روز با عکاسان » تمامی مقاطع دانشگاهی حضور دارند و با انجمن‌های صنفی به تبادل نظر می‌پردازند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: تمامی نشست‌های « 10روز با عکاسان » مستندسازی می‌شود و به فاصله 2 ساعت روی سایت « 10روز با عکاسان » قرار می‌گیرد. متاسفانه شرایط آنگونه نبود که بتوانیم بصورت آنلاین نشست‌ها را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهیم، اما شرایط فراهم شد که این نشست‌ها بعد از یک وقفه به دست آن علاقه‌مندانی برسند که نمی‌توانند در نشست‌ها حضور داشته باشند.
گفتنی است؛ سایت چهارمین دوره « 10روز با عکاسان » به نشانی: 10days.nips.org.ir از یکشنبه 13 دی، برای اطلاعات بیشتر علاقه مندان و دانلود عکس و فیلم و همچنین ثبت نام کارگاه های آموزشی برقرار می باشد.

منبع: پایگاه عکس چیلیک

دیدگاهتان را بنویسید