1. خانه
  2. اخبار
  3. سایر خبرها
  4. « شاهرخ حاتمی » عکاس ایرانی در پاریس درگذشت
« شاهرخ حاتمی » عکاس ایرانی در پاریس درگذشت

عکاس ایرانی « شاهرخ حاتمی » با نزدیک به شش دهه فعالیت در عرصه عکاسی مطبوعاتی ، عصر امروز در سن ۹۱ سالگی در پاریس درگذشت.
“شاهرخ حاتمی ” که از پیشکسوتان عکاسی مطبوعاتی ایران به شمار می رود، در بسیاری از موقعیت های ممتاز حضور یافت و عکاسی کرد.
مرحوم حاتمی پس از حضور در نوفل لوشاتو و قرارگیری در جریان انقلاب ایران با امام خمینی(ره) و یارانش آشنا شد و با همراهی پرواز انقلاب در ۱۲ بهمن ماه سال ۱۳۵۷ از پاریس به تهران آمد و از وقایع حول محور انقلاب در ایران تا چند سالی به تکمیل پروژه عکاسی اش پرداخت.

مرحوم شاهرخ حاتمی گرایش به عکاسی خبری را در نخستین روزهای جوانی و از روزهایی که کودتای ۲۸ مرداد در ایران رخ داد، آغاز کرد و پس از آن بسیاری از حوادث مهم کشورهای ایران و جهان را ثبت کرد و با هنرمندان بزرگی چون: کوکو شانل، بیتلز، استیو مک کوئین، شارون تیت، فای دوونا بیگیت باردو، کاترین دانو، الیزابت تیلور، رومی اشنایدر و بسیاری دیگر از بزرگان هالیود و همچنین با مجلاتی همچون: لایف، پاری ماچ و ال سالها همکاری داشت.

آلفرد یعقوب زاده ژورنالیست و عکاس ایرانی با ارتباط و آشنایی که با شاهرخ حاتمی داشت درباره ایشان معتقد بود: « شاهرخ عکاسی از جنس مصدق بود، آرام ، مصمم و پر تلاش . در عکاسی بسیار خلاق و صاحب سبک بود و به حق باید او را پدر فتوژورنالیست ایران دانست ».

شاهرخ حاتمی از عکاسان برجسته انقلاب و جنگ تحمیلی است که به عنوان نویسنده برای روزنامه‌ای بزرگ در تهران شروع کرد و در سال ۱۹۵۰ به عکاسی تغییر حرفه داد. سپس مدت کوتاهی به عنوان خبرنگار تهران برای (Black Star Agency) کار کرد. مجله‌ی (Life) پوشش او از سرنگونی نخست وزیر محمد مصدق و استقرار مجدد شاه برسریر قدرت را در سال ۱۹۵۳ انتشار داد. بیست و پنج سال بعد، حاتمی به عکاسی از تصاویر قابل توجه جنگ‌های خیابانی در طول انقلاب ایرانی در سال ۱۹۷۸-۱۹۷۹ که شاه را سرنگون کرد پرداخت.
پوشش جسورانه‌ی او از این انقلاب ملی و وابسته به توده‌ مردم توسط کتابخانه‌ی کنگره‌ی آمریکا اندوخته شده است که امتیاز ویژه و افتخار‌آمیزی برای هر عکاس است.

مدیریت رسانه پایگاه عکس چیلیک ضمن عرض تسلیت به محضر خانواده و همکاران این عکاس فقید و همچنین جامعه عکاسان مطبوعاتی ایران، به نمایندگی از سوی عکاسان و مخاطبین این رسانه، آرامشی در خور برای روح این عکاس فقید و صبری شایسته برای خانواده و سایر بازماندگان ایشان آرزومند است.

منبع: پایگاه عکس چیلیک

پیشین
گزارش اختتامیه نخستین جشنواره ملی عکس نگاران
پسین
چهارمین نمایشگاه گروهی عکس مهر و ماه در بابل

به تازگي منتشر شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست