OLYMPUS DIGITAL CAMERA آموزش استفاده از نور طبیعی برای عكاسان مبتدی

آموزش استفاده از نور طبیعی برای عكاسان مبتدی

موضوع : عکاسی پایه

منبع مقاله : نشریه فتوپلاس

مترجم : پریسا شادمان

یكی از روش های مفید برای بهبود كیفیت عكس ها ، یادگیری نحوه ی استفاده از نور طبیعی است. خوشبختانه بر خلاف لنزها و بدنه های باكیفیت و گران، از نور طبیعی می توان به صورت رایگان استفاده كرد.

عكاسان حرفه ای همیشه به دنبال بهترین نور ممكن برای عكاسی هستند. برای آنها جست و جو برای ثبت عكسی بهتر و كاوش برای نور بهتر در موازات هم قرار دارند.

نقاشی با نور

كلمه ی عكاسی ( photography ) از عبارت یونانی ” نقاشی با نور” گرفته شده است. یك عكس از نوری تشكیل می شود كه وارد دوربین شده و با سنسور ( یا فیلم ) تماس پیدا می كند. بدون نور، عكس هم وجود نخواهد داشت.

به طور كلی دو نوع نور وجود دارد: طبیعی و مصنوعی. نور طبیعی ( موضوع این مقاله ) از خورشید حاصل می شود. كیفیت و كمیت این نور به مكان، شرایط آب و هوایی و زمان بستگی دارد.

ما به عنوان عكاس، باید دانش آموز نور باشیم. باید شرایط نوری را بررسی كنیم و بفهمیم كه چرا نور اینگونه است. سپس درك خواهیم كرد كه نور چطور عكسهایمان را تحت تاثیر قرار می دهد و چطور باید به بهترین شكل از آن استفاده كنیم.

هرچه بیشتر نور را بشناسید و تاثیرش را روی عكسهایتان درك كنید ، عكاس بهتری می شوید. برای ساده كردن موضوع، خلاصه ای از انواع اصلی نور طبیعی و نحوه ی استفاده از آنها را در این مقاله گردآوری كرده ایم.

نور سخت

نور خورشید در یك روز آفتابی، نور سخت است. این نور قوی و مستقیم است و سایه های عمیق با لبه های تیز به وجود می آورد. در اواسط روز، به ویژه در تابستان، نور سخت اصلا زیبا نیست. تاآنجا كه می شود از عكاسی در این نور خودداری كنید.

نور سخت در آغاز و پایان روز ، كمی پس از طلوع و پیش از غروب ، در بهترین حالت خود است. عكاسان این زمان از روز را به دلیل كیفیت نور، ساعت طلایی می نامند. اگر آسمان صاف باشد نور همچنان سخت خواهد بود اما خیلی بهتر از اواسط روز است. همچنین با زاویه ی كمی به سوژه می تابد و فرم و بافت آن را نمایان می كند و از نور وسط روز خیلی زیباتر است.

این عكس در نور شدید و سوزان خورشید ثبت شده است. این نور شدید رنگ های سوژه را در آسمان آبی، نمایان تر كرده است.

نور سخت برای عكاسی معماری و مشخص كردن رنگ ها نیز مناسب است. عكس زیر در بوینس آیرس ثبت شده. نور خورشید جلوه ی بهتری به رنگ ها می دهد. ( من برای زیبا تر جلوه دادن رنگ ها و آبی آسمان ، از فیلتر پلاریزه استفاده كرده ام)

نور نرم

نور نرم نوری است كه در سایه یا در یك روز ابری دیده می شود. در این نور، تمام سایه ها لبه های نرمی دارند. نور نرم، به ویژه در یك روز ابری زمستانی، خاكستری و خسته كننده به نظر می رسد و پتانسیل خوبی برای عكاسی ندارد.

برای استفاده از نور نرم در عكاسی باید بدانید كه كنتراست ایجاد شده توسط این نور، برخلاف نور سخت،‌ بسیار كم است.

نور نرم برای عكاسی از مردم، به ویژه عكاسی پرتره، بسیار مناسب است. اگر در یك روز آفتابی، خارج از خانه قصد عكاسی از مردم را دارید، در سایه این كار را انجام دهید. مطمئنا نتیجه بهتری می گیرید.

نور نرم برای عكاسی در جنگل های بارانی و درختزارها و نیز برای عكاسی از اجسام بی جان و گلها خیلی مناسب است. در یك روز ابری، آسمان را در كادرتان قرار ندهید زیرا معمولا به رنگ سفید در عكس دیده می شود.

این عكس در یك روز ابری ثبت شده است. نور نرم برای ثبت جزئیات این ركاب دست ساز خیلی مناسب است. این عكس در اواسط روز گرفته شده و اگر هوا آفتابی بود ، نتیجه ی كار كاملا متفاوت می شد.

از این كابوی نیز در همان روز عكس گرفته شده است. نور نرم برای عكاسی پرتره عالی است. نور سخت حالت سوژه را در این عكس خراب می كرد. انتخاب دو عكس سیاه و سفید اتفاقی نبوده. نور نرم برای عكس های تك رنگ نیز خیلی عالی است زیرا طیف های لطیف و بافت عكس را نمایان می كند.

ضد نور

این نور مورد علاقه ی من است. هنگامی كه منبع نور در پشت سوژه قرار داشته باشد، ضد نور ایجاد می شود. ضد نور نیز مانند نور سخت، كنتراست زیادی دارد و برای عكاسی در آغاز و پایان روز مناسب است. كنتراست ضد نوری كه منبعش خورشید باشد، در هر زمان دیگری از روز، بیش از حد زیاد خواهد بود.

ضد نور برای عكاسی منظره، پرتره و معماری مناسب است. این نوع نور خیلی قوی و پرانرژی می باشد و اگر با هوای مه آلود یا غبار آلود تركیب شود، خیلی زیبا می شود.

برای عكاسی با این نور حتما لنز دوربینتان باید تمیز باشد زیرا نور مستقیما به عناصر جلوی لنز می تابد و لكه های روشنی ایجاد می كند. گاهی نمی توان از بروز این لكه ها جلوگیری كرد اما اگر شما با این مشكل مواجه شدید، بهترین راه این است كه آن را به عنوان بخشی از تركیب بندی به كار ببرید. كاری كنید كه انگار عمدا از آن استفاده كرده اید و یك اثر جانبی ناخواسته نیست.

این كلیسای جامع ضد نور شده است. نور شدید، مجسمه ها و برج ها را تقریبا سیلوئت كرده است. این عكس در بعداز ظهر ثبت شده و هرچند نور شدید است اما از نور وسط روز ملایم تر می باشد.

نور ملایم

این نور در هوای توفانی و پر از رعد و برق ایجاد می شود. پس از توفانی شدید یا هنگامی كه خورشید در یك روز بارانی نزدیك غروب از لابه لای ابرها می تابد، می توان چنین نوری را مشاهده كرد.

این نور برای عكاسی از منظره، دریا، معماری و هر سوژه ای كه در فضای خارجی باشد مناسب است. اگر در چنین نوری، منظره ای را پیش رو داشتید، بدانید كه یك هدیه است ! پس تا جایی كه می توانید و تا زمانی كه شرایط ادامه داشت، از آن عكس بگیرید چون این نور مدت طولانی باقی نمی ماند و دیگر تكرار نمی شود.

این عكس در یك توفان شدید ثبت شده، نور آن طبیعی است و در فتوشاپ ایجاد نشده. نور طبیعی موجود، كوهستان را به زیبایی سیلوئت كرده است.

هنگام ثبت چنین عكس هایی، به شرایط آب و هوا خیلی توجه كنید . چند دقیقه پس از ثبت این عكس، متوجه شدم كه بارانی سیل آسا در راه است، پس به سرعت و قبل ازاینكه كاملا خیس شویم محل را ترك كردیم.( بهتر است هنگام توفان به ارتفاعات نروید. )

طلوع و غروب

نور هنگام طلوع و غروب خورشید، بسیار زیبا و سرشار از رنگ های گوناگون است. نور در این زمان می تواند به جای انواع نور، كه در این مقاله مطرح كردیم، مورد استفاده قرار گیرد – نرم، سخت یا ملایم. اگر خورشید در آسمان باشد، سوژه ضد نور خواهد شد. این نور به سرعت از حالتی به حالت دیگر تغییر می كند.

نور طلوع و غروب، برای تمام سوژه های عكاسی، بهترین نور است. برای ثبت منظره و دریا، و نیز معماری و طبیعت ، عالی است. اكنون نوبت شماست كه با استفاده از این نور، عكس هایی زیبا و چشم نواز خلق كنید.

نور هنگام طلوع و غروب مورد علاقه ی عكاسان سفر است زیرا همه جا را بسیار زیبا می كند. عكاسان حرفه ای منظره به قدری این زمان از روز را دوست دارند كه صبح زود بیدار می شوند تا به بهترین شكل از طلوع استفاده كنند و تا دیروقت، برای ثبت غروب، بیرون می مانند.

غروب اروگوئه . رنگ ها واقعا زیبا هستند. هرچند عكس هایی از این دست كمی كلیشه ای به نظر می رسند اما ثبت چنین عكس هایی هنوز هم لذت بخش است.

عكاسی از فضای داخلی با نور طبیعی

می توان با استفاده از نوری كه از در و پنجره وارد می شود ، از فضاهای داخلی عكس گرفت. هنگام عكاسی از فضای داخلی، باید به دقت به مسیر ورود نور توجه كنید. این نور، حتی در یك روز ابری هم نوری سخت است زیرا از در یا پنجره به داخل می آید. اگر بخشی از در یا پنجره را نیز در كادر خود جای دهید، در مقایسه با فضای داخلی، بیش از حد روشن به نظر می رسند.

این نور، به ویژه هنگامی كه به درون یك ساختمان قدیمی می تابد، بسیار زیبا و چشم نواز است. بعضی از عكاسان برای حل مشكل عكاسی از این محل ها، از تكنیك اچ.دی.آر استفاده می كنند. اما به نظر من عكس های اچ.دی.آر خیلی غیرواقعی هستند و من نمی پسندم. من نمی خواهم تمام جزئیات را در عكس ببینم. زوایای تاریك كه در سایه قرار دارند زیبا هستند و ترجیح می دهم بخشی از كادر برای قوه ی تخیل، نامشخص باقی بماند.

فروشگاهی قدیمی در آرژانتین. نوری كه از در وارد شده واقعا زیباست. این نور برای نشان دادن كهنگی این فروشگاه ، كه به موزه شباهت دارد، خیلی مناسب است.

استفاده از نور

این بار هنگام عكاسی، به نور طبیعی بیشتر توجه كنید. آیا برای سوژه ی شما مناسب است ؟ آیا نور در زمان دیگری از روز و یا در شرایط آب و هوایی دیگری ، بهتر از این نمی شود؟ شاید برای ثبت بهتر یك سوژه ، مجبور شوید در زمان دیگری كه نور مناسب تر است دوباره به آن محل برگردید.

اگر قرار باشد تنها یك نكته از این مقاله درذهنتان بماند، باید این باشد : نور طبیعی، در آغاز و پایان روز بهترین شرایط برای عكاسی است.

اگر تا كنون امتحان نكرده اید، هرچه زود تر این كار را انجام دهید. هیچ چیز به این سرعت نمی تواند كیفیت عكس های شما را بهبود بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید