ترکیب بندی عکاسی
ترکیب بندی عکاسی

دفتر آموزش رسانه ” پایگاه عکس چیلیک ” در جدیدترین دوره آموزش های عکاسی و نرم افزاری مرتبط با عکاسی به « آموزش ترکیب بندی در عکاسی » پرداخته است.
ترکیب و یا قرارگیری طبیعی موضوع ها در گرایش های متفاوتی از هنر عکاسی در برابر نگاه عکاس از چنان آشفتگی و تراکمی برخوردار است که می تواند در برابر نگاه بیننده، عامل توجه و تمرکز دید بوده و یا به نقطه تشویش و غفلت دید مخاطب بیانجامد.
دفتر رسانه  « پایگاه عکس چیلیک » در راستای تجهیز کاربران و مشترکین این رسانه، بنا به تشخیص این نیاز از سوی مخاطبین و علاقمندان عکاس، دوره ی آموزش ترکیب بندی در عکاسی را با شرایطی ویژه برای علاقمندان به آموزش حضوری در تهران و کارگاه های آموزشی این برنامه را برای عکاسان و علاقمندان خارج از حوزه استان تهران مدون و ارایه نموده است.

برخی از سرفصل های مورد طرح و آموزش در این دوره به این ترتیب است:
* عنصر تصویری چیست؟
* نقش عناصر در فهم تصویر
* سطح دو بعدی
* خاصیت خطوط
* ویژگی کادرها
* مبانی تاثیرگذاری
* شناخت احجام
* شناخت، تعریف و ساختار کادر در عکاسی
*محدوده تعادل و توازن
* پذیرش و پراکندگی عناصر
* تمرکز و تفرق نگاه در وسعت تصویر
*رابطه میان موضوع و زمینه
* نحوه ی تاثیرگزاری عناصر بر حس بیننده
* القاء و بیان اهداف ذهن در نمایش موضوع

این دوره در طی ۹ جلسه(گروهی) مباحث مقدماتی را در سرفصل هایی کاربردی برای عکاسان و علاقه مندان در مجموع ۲۰ ساعت آموزش نظری و ۲ ساعت مرور آلبوم عکس تعریف شده است.

آشنایی با مبانی هنرهای تجسمی و ساختار پذیرش نگاه در وسعت تصویر و همچنین نحوه ی برخورد با موضوع و بیان اهداف مدنظر عکاس از اهم اهداف و مضامین مورد بحث و عکاسی در این دوره است.
مسئولیت آموزش این دوره برعهده ” مهدی سروری “ می باشد که سعی دارد با شکلی کاربردی مباحث اولیه در نظام ترکیب بندی را در حین عکاسی و پیش از ارایه مورد طرح و آموزش قرار دهد.
ایشان متولد سال ۱۳۵۶ و دانش آموخته کارشناسی عکاسی است که از سال ۱۳۷۵ به عرصه آموزش عکاسی در سطح پایه وارد شده و از سال ۱۳۷۹ کارگاه های تخصصی عکاسی را در حوزه فن و تکنیک و نورپردازی برگزار کرده است.
وی از سال ۱۳۸۱ به شکل جدی عکاسی را دنبال کرده و همچنان مشغول افزایش تجربه با دوربین عکاسی است.
لازم به ذکر است پس از انجام آزمون های تئوری و کارگاهی پایان دوره، به هنرجویان موفق، گواهی پایان دوره اعطا خواهد شد.
علاقمندان ساکن در تهران و سایر متقاضیان جهت دریافت اطلاعات تکمیلی و اطلاع از نحوه ی ثبت نام، می توانند با شماره های: ۸۸۳۴۸۸۲۴ دفتر ” پایگاه عکس چیلیک ” و یا ۰۹۱۲۲۷۹۷۷۱۷ تماس گرفته و ضمن مشورت با کارشناسان آموزشی، نسبت به اعلام حضور و انجام ثبت نام در این دوره اقدام نمایند.

عکاسی پایه
عکاسی پایه

عکاسی هم مانند هر فن و هنر دیگری نیازمند طی مراحل آموزش و کسب دانش است و مجال تجربه.
دانش عکاسی دربرگیرندۀ موارد روشن و واضحی است که از آن به عنوان « عکاسی پایه » یاد می شود.
در نظام آموزشی طراحی شده « پایگاه عکس چیلیک » سعی بر این است که مراحلی کاربردی برای هنرجو تعریف شود و زمان هنرجو تنها به قدر و نیاز آنچه ضرورت به آموزش و محاسبه و تمرین دارد، صرف شود.
هنرجو در این نوع آموزش طی سه دوره نخست، دوم و سوم مواردی از « عکاسی پایه » و « اصول عکاسی » را فرا می گیرد و توصیه می شود که در کنار این دوره ها نسبت به آموختن دوره آموزشی نرم افزار لایت روم نیز اهتمام ورزد.
دوره نخست آموزش « عکاسی پایه » شامل: آشنایی با عکاسی، ساختمان دوربین، عوامل ثبت، سطح حساس، روش محاسبه و تطبیق، نور لازم و نور کافی، …
دوره دوم آموزش تکمیلی « عکاسی پایه »  شامل: اصلاح نور و رنگ، نقش صافی ها، نورهای مکمل، اصلاح نورسنجی، سنجش نور و پردازش نور، تکنیک های نوردهی، …
دوره سوم آموزش نهایی « عکاسی پایه » شامل: تاثیر فرم ها، تعریف احجام، روش های برجسته سازی، نمادهای زیبایی، ترکیب موزون، تفاوت های دیدن با چشم و دوربین و، …

هر دوره شامل ۹ جلسه آموزشی (+یک جلسه رفع اشکال و +آزمون کتبی و ارایه آلبوم«پروژه عکاسی») و هر جلسه شامل ۱۱۰ دقیقه با احتساب مدت زمان ۱۰ دقیقه استراحت است.
هنرجو در دو جلسه دوره نخست نیاز به دوربین نداشته و در ادامۀ دوره ملزم به همراه داشتن دوربین عکاسی است.
هنرجو برای شرکت در دوره های گروهی « عکاسی پایه » ملزم به رعایت تمامی نکات آموزشی دفتر آموزشگاه است.
هزینه شرکت در هر دوره معادل ۵۱۵۰۰۰ تومان است که هنرجو می بایست برای شرکت در هر دوره واریز و مشخصات واریز را در پرونده آموزشی خود ثبت نماید.
در پایان هر دوره گواهی پایان دوره آمورشی با قید رتبه آزمون پایان دوره به نام هنرجو صادر و در پایان هر فصل به ایشان تحویل خواهد شد.

عکاسی کودکان و نوجوانان
عکاسی کودکان و نوجوانان

عکاسی فن و هنری جذاب و دل انگیز است. از این رو علاقه مندانی در سنین متفاوت دارد و البته که شکل و نوع آموزش برای متقاضیان در هر سنی گوناگون و مهارت ویژه ای می طلبد.
عکاسی هم مانند هر فن و هنر دیگری نیازمند دانش است و تجربه.
نظام آموزشی در دفتر آموزشگاه « پایگاه عکس چیلیک » برای سنین کودک (بین ۷ تا ۱۲ سال) و نوجوانان(۱۳ تا ۱۸ سال) متفاوت تعریف و برنامه ریزی شده است.
تعریف و آموزش فنون و تقویت مهارت های چگونه دیدن در این دو مقطع سنی ارتباط بسیار عمیقی در علاقه مندی هنرجو و پیگیری این هنر و کسب تبحر لازم برای عکاس شدن و ماندن در آیندۀ ایشان دارد.

ادبیات ساده و نکات قابل فهم و ابزار کمک آموزشی در خور حال برای این سنین، در ضمن آموزش های معلوم برای هر یک از هنرجویان در گروه سنی می تواند نگاهی مستقل را در ذهن ایشان ایجاد و تقویت کند.
دورۀ آموزشی کودکان شامل ۱۱ جلسه و هر جلسه شامل ۸۰ دقیقه با احتساب مدت زمان ۱۰ دقیقه استراحت است.
دورۀ آموزشی نوجوانان شامل ۱۰ جلسه و هر جلسه شامل ۹۰ دقیقه با احتساب مدت زمان ۱۰ دقیقه استراحت است.

هنرجویان کودک با دوربین ساده و کامپکت این دوره را گذرانده و با ارایه عکس در انتهای دوره تعیین سطح شده و بر مبنای این آزمون عملی گواهی حضورشان در پایان دوره آموزشی صادر می شود.
هنرجویان نوجوان ضمن تجربۀ ساخت اتاق تاریک، با دوربین پیشرفته تری در سری دوربین های عکاسی کامپکت این دوره را گذرانده و با کسب رتبه لازم در آزمون کتبی و ارایه عکس در انتهای دوره تعیین سطح شده و بر مبنای این آزمون گواهی پایان دوره آموزشی شان صادر می شود.

هنرجو و همراه ایشان برای شرکت در دوره های گروهی « عکاسی کودکان و نوجوانان » ملزم به رعایت تمامی نکات آموزشی دفتر آموزشگاه است.
هزینه شرکت در دوره آموزشی عکاسی کودکان معادل ۴۱۴هزار تومان و برای دوره آموزش عکاسی نوجوانان معادل ۴۸۵هزار تومان است که هنرجو می بایست برای شرکت در هر دوره واریز و مشخصات واریز را در پرونده آموزشی خود ثبت نماید.
در پایان هر دوره گواهی معتبر از سوی « پایگاه عکس چیلیک » و با مهر و امضای مدیر و مربی، با قید رتبه آزمون پایان دوره به نام هنرجو صادر و در پایان هر فصل به ایشان تحویل خواهد شد.

نرم افزار Photoshop
نرم افزار Photoshop

دوره آموزشی فتوشاپ برای عکاسان‌

نرم افزار فتوشاپ از برنامه های گرافیکی بسیار محبوب است و از کاملترین و قدرتمندترین نرم افزارهای ویرایش و خلق تصویرمی باشد. به دلیل قابلیتهای بی نظیر و فراگیر بودن آن مورد توجه و استفاده بسیاری از جمله عکاسان، گرافیست ها، نقاشان دیجیتال، انیمیشن سازها، چاپخانه ها و … قرار گرفته است.
اما به دلیل گستردگی نرم افزار فتوشاپ و افزوده شدن قابلیتهای ویژه در هر نسخه نسبت به نسخه های پیشین، کار با این ابزار و آشنایی با بخشهای مختلف آن بسیار وقت گیر، مشکل و پیچیده می نماید، از طرفی نسبت به نوع استفاده هر دسته از کاربران، تنها بخشی از این قابلیتها مورد نیاز است.
اگر گشتی در بین منابع فارسی آموزش این نرم افزار بزنید، متوجه خواهید شد که بیشتر این منابع به شرح کامل این نرم افزار دست زده اند و یا کمتر به صورت تخصصی و کاربردی در حوزه ای خاص پرداخته اند، به همین دلیل در بیشتر موارد کاربران به نتیجه مطلوب نمی رسند و یا چیزهایی را فرا می گیرند که شاید یک بار هم در حوزه فعالیتشان استفاده نشود.
این دوره آموزشی برای عکاسان دیجیتال طراحی و برنامه ریزی شده و در آن به مبانی پایه ای ویرایش تصویر با ابزارها و تکنیک های کاربردی و همچنین معادل ترفند هایی که در گذشته در تاریکخانه ها به کار می رفت و برخی از کار ها را که انجام آن بدون فتوشاپ غیر ممکن یا بسیار مشکل است، پرداخته می شود.

از جمله مباحثی که هنرجو به صورت عملی در دوره آموزشی نرم افزار فتوشاپ فرا می گیرد می توان به این موارد اشاره کرد:
– آشنایی با فضای کاری وابزارهای نرم افزار فتوشاپ
– شالوده تصویر( رزولیشن، اندازه، فضای رنگی و …)
– تنظیم و اصلاح روشنایی و کنتراست تصویر
– تنظیم ، انتخاب و اصلاح رنگ های تصویر
– ابزارهای برش و انتخاب ناحیه ای در تصویر
– لایه ها ی تصویری و حالتهای آمیختگی لایه ها
– ویرایشهای پیشرفته، موضعی و غیر تخریبی با استفاده از لایه ها ی تنظیم گر و ماسک لایه
– ابزارهای ترمیم و روتوش عکس
– بهبود وضوح و رفع نویز عکسها
– اصلاح خطاهای لنز و اعوجاج تصاویر
– تهیه عکس های سیاه و سفید
– خروجی مناسب بر حسب نیاز و چاپ

طول دوره این دوره آموزشی ۳۰ ساعت در ۱۰ جلسه برنامه ریزی گردیده است و هنرجویان می بایست لپ تاپ شخصی به همراه داشته باشند.

نرم افزار Lightroom
نرم افزار Lightroom

دفتر آموزش رسانه ” پایگاه عکس چیلیک ” در جدیدترین دوره آموزش نرم افزارهای مرتبط با عکاسی به آموزش کاربردی جدیدترین نسخه « لایت روم » پرداخته است.
عرصه فناوری دیجیتال در گردآوری صنعتی عکس های دیجیتال، میل وافری را در همگان ایجاد کرد تا در این عرصه ذوق و تمایل درونی خود را از پس ویزور دوربین ها به محک تجربه بگذارند.
رویه ی دیجیتالی شدن به مثابه عکاسی کردن های پی در پی، تعدد فایل های تولید شده ای را به همراه داشته که در مسیر حفظ، جستجو و بازیابی، ویرایش و نمایش به نظامی جامع، مدیریتی، سازمانی، تخصصی و فراگیر نیازمند شده است.
” پایگاه عکس چیلیک ” در راستای تجهیز کاربران و مشترکین این رسانه، بنا به تشخیص این نیاز از سوی مخاطبین و علاقمندان عکاس، دوره های آموزشی نرم افزار لایت روم را با شرایطی ویژه برای علاقمندان به آموزش حضوری در تهران و کارگاه های آموزشی این برنامه را برای عکاسان و علاقمندان خارج از حوزه استان تهران مدون و ارایه نموده است.
این دوره در طی ۱۰ جلسه(گروهی) مباحث مقدماتی و تکمیلی را در سرفصل هایی کاربردی برای عکاسان و علاقه مندان در مجموع ۲۵ ساعت آموزش تعریف شده است.
نرم افزار « لایت روم » از کاربردی ترین برنامه ها در زمینه نرم افزارهای مرتبط با ویرایش فایل عکس و بایگانی به شمار می رود که شرکت ادوبی آن را متناسب با نیازهای عکاسان دیجیتال طراحی و ارایه نموده و در محیطی با رابط کاربری آسان و به صورت مجتمع امکان ویرایش و پردازش غیر تخریبی عکس ها (به ویژه فرمت Raw) ،نمایش و گرفتن خروجی های مختلف، ایجاد بانک اطلاعاتی وامکان مدیریت بر تعداد انبوهی از فایل های عکس را در حداقل زمان فراهم می نماید.

از ویژگی ها و قابلیت های مفید این نرم افزار می توان به سیستم جستجوی بسیار قدرتمند(بر اساس داده هایی چون: کلیدواژه ها، اطلاعات فنی فایلExif، برچسب ها، جی پی آر اس و…)، ایجاد مجموعه های صوری، تهیه کپی های مجازی متعدد، ویرایش غیر مخرب، ویرایش گروهی عکس ها، ساخت کتاب عکس در قالب PDF اشاره کرد. مهمترین مباحث مورد طرح در این دوره آموزشی به این ترتیب است:
* آشنایی با نرم افزار:
در این فصل هنرجو با قابلیت ها و کاربردهای نرم افزار لایت روم آشنا شده و به مباحثی چون: روندکاری نرم افزار و چگونگی ذخیره سازی اطلاعات در کاتالوگ یا فهرست را آموخته و تجربه می کند.
* سازماندهی و مدیریت عکس ها:
در این فصل هنرجو با نحوه سازماندهی و مدیریت عکس ها آشنا شده و به مباحثی چون: ساخت کاتالوگ، وارد کردن عکس ها به محیط لایت روم، نحوه انتخاب عکس ها و زدن برچسب و اعمال کلیدواژه، تهیه مجموعه های مجازی، نحوه جستجوی عکس، ادغام و استخراج کاتالوگ و … می پردازد.
* پردازش و ویرایش تصاویر:
در این فصل هنرجو با بخش پردازش و ویرایش نرم افزار لایت روم آشنا شده و عناوینی چون: شناخت جامع فرمتRAW ، شرح و شناخت هیستوگرام، تنظیم ترازسفیدی، تنظیم کلی و پیشرفته روشنایی و کنتراست، کنترل و تنظیم پیشرفته رنگها (رنگمایه، اشباع، درخشندگی)، تهیه عکس سیاه و سفید، پردازش جزئیات تصویر (نویز و شارپ سازی)، اصلاح خطاهای اپتیک لنز، پردازش گروهی و …را آموزش دیده و با انجام تجربه های کارگاهی این مباحث را به گونه ای اجرایی آموزش می بیند.
* تهیه خروجی:
این فصل در نهایت آموزش های طراحی شده قرار گرفته تا هنرجو ضمن آشنایی و آموزش نحوه تهیه انواع خروجی بر حسب نیاز آشنا شده و به عناوینی چون: انواع حالت های انتقال عکس به محیط نرم افزاری فتوشاپ، تهیه خروجی با فرمت های گوناگون تصویری jpg,tif,psd,dng ، آماده سازی عکس برای چاپ پرداخته می شود.
مسئولیت آموزش این نرم افزار برعهده ” ابراهیم باقرلو ” می باشد که در طی دوره های آموزشی برگزارشده وبنا بر تشخیص هنرجویان، دارای بالاترین رتبه بازدهی در امر آموزش می باشند. ایشان متولد سال ۱۳۵۷ و دانش آموخته کارشناسی ارتباط تصویری است که از سال ۱۳۸۶ عکاسی را به شکل تخصصی و حرفه ای دنبال کرده و موفقیت هایی در زمینه عکاسی و نرم افزارها به دست آورده است.
لازم به ذکر است پس از انجام آزمون های تئوری و کارگاهی پایان دوره، به هنرجویان موفق، گواهی دوره اعطا خواهد شد.
علاقمندان ساکن در تهران و سایر متقاضیان جهت دریافت اطلاعات تکمیلی و اطلاع از نحوه ی ثبت نام، می توانند با شماره های: ۸۸۳۴۸۸۲۴ دفتر ” پایگاه عکس چیلیک ” و یا ۰۹۱۲۲۷۹۷۷۱۷ تماس گرفته و ضمن مشورت با کارشناسان آموزشی، نسبت به اعلام حضور و انجام ثبت نام در این دوره اقدام نمایند.

فهرست