1. خانه
  2. اخبار
  3. از میان رسانه ها
  4. آیلان؛ دنیا برای تو گریه کرد
آیلان؛ دنیا برای تو گریه کرد

منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا ) –
1441442025038_photo_2015-09-05_12-57-50.jpg
کودکی که آرام در ساحل دریا برای همیشه به خواب رفته است … این مهم‌ترین تصویری است که در چند روز گذشته شبکه‌های اجتماعی را قُرق کرده و فضای مجازی را تکان داده است.

به گزارش خبرنگار بخش هنرهای تجسمی ایسنا، هنوز زمان زیادی از انتشار عکس‌های جسد کودک سوری غرق‌شده در ساحل مدیترانه نگذشته بود که موج این اتفاق، شبکه‌های اجتماعی را دربر گرفت و واکنش‌های فراوانی را از سوی کاربران این شبکه‌ها درپی داشت. به‌طوری که در هر ساعت، صدها پُست با این عکس همراه متن‌های مختلف به اشتراک گذاشته شدند.

«آیلان» کودک سه ساله‌ی سوری بود که پدرش برای فراهم کردن یک زندگی امن‌تر و رهایی از کشور جنگ‌زده و پر از ترور و مرگ، خانواده‌اش را سوار یک قایق کرد تا به کشور دیگری ببرد؛ اما آرزوی این مرد در آب‌های دریا نقش بر آب شد و حالا او تنها عضو زنده مانده از خانواده‌ی چهار نفره‌اش است. آیلان، مادر و برادر بزرگش طعمه موج‌های دریا شدند و جسد بی‌جان‌شان در ساحل پیدا شد. آن‌ها هیچ‌وقت نتوانستند طعم یک زندگی امن را بیرون از کشورشان بچشند و اجسادشان برای خاکسپاری بار دیگر به همان‌ جایی برگشت که آنجا را با امیدهای بسیار ترک کرده بودند.

پس از انتشار عکس‌های پیدا شدن جسد این کودک سه ساله، طرح‌های زیادی با محوریت این اتفاق در فضای مجازی منتشر و به اشتراک گذاشته شد. این اتفاق غم‌انگیز و سوژه‌ی ملتهب آن باعث شد یک‌بار دیگر پس از موجی که در پی پیدا شدن پیکر غواصان شهید عملیات کربلای ۴ در فضای مجازی به راه افتاده بود، شاهد یک موج بزرگ از سوی کاربران و طراحان فضای مجازی باشیم.

نوع مرگ پسربچه سوری و پیدا شدن جسدش در ساحل در طرح‌هایی که از این اتفاق الهام گرفته شدند، راه پیدا کرد. بیش از صدها طرح گرافیکی از زمان انتشار خبر پیدا شدن جسد آیلان در ساحل دریا تا امروز در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. شبکه‌هایی که تأثیرگذاری آن‌ها روی کاربران میلیونی‌شان، انکارناپذیر است و همین موضوع طراحان را ترغیب می‌کند تا آثار خود را در فضای مجازی منتشر کنند که سرعت بالایی در انتشار و به اشتراک‌گذاری آن‌ها دارد.

حالا وقتی هشتگ (#) «کودک سه ساله سوری» یا «آیلان» را در شبکه‌های اجتماعی جست‌وجو کنیم، به صدها طرح از این اتفاق می‌رسیم که اگرچه برخی از آن‌ها ایده و اجرای باکیفیتی ندارند، اما به‌خاطر سوژه‌ای که در آن‌ها محوریت اصلی را دارد، بارها به اشتراک گذاشته شده و واکنش‌های زیادی را به دنبال داشته‌اند. شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی بیشتر جای سرعت هستند تا دقت و به همین دلیل است که طراحان آماتور این فضا را برای فعالیت انتخاب می‌کنند.

توضیح: تصاویر منتشرشده در این گزارش از سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی برداشته شده و به همین دلیل، پدیدآورنده‌ی بیشتر آن‌ها مشخص نیست.

انتهای پیام

پیشین
باز یک عکس جاودانه شد و دنیا را تکان داد
پسین
تولد ما در مرگ دیگری است

به تازگي منتشر شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست