1. خانه
  2. بانک اطلاعات عکاسان خارجی
  3. امت گاوین
امت گاوین عکاس خارجی │ پایگاه عکس چیلیک www.chiilick.com

امت

گاوین

1941/12/22

بیوگرافی :
امت گاوین در سال 1941 در دنویل ایالت ورجینیا آمریکا به دنیا آمد.
مکان تولد او الهام بخش نخستین عکس های او بود. وی مدرک کارشناسی اش را در رشته ی هنرهای زیبا از دانشگاه ایالتی ورجینیا و مدرک کارشناسی ارشد عکاسی خود را از مدرسه‌ی طراحی رُد آیلند دریافت کرد.
گاوین تحصیلاتش را در مدرسه طراحی رُد آیلند ادامه داد در آنجا زیر نظر هری کالاهان، یکی از تاثیرگذارترین استادانش و آرون سیسکین به فعالیت پرداخت.
او رفته رفته تحت تأثیر خاطرات استادش هری کالاهان و تصاویر کلاسیک همسر کالاهان – النر – خیلی زود توجهش را به سمت همسرش ادی، در محیطی آرام و روستایی معطوف کرد. او حرفه اش را با عکاسی از همسر و خانواده اش آغاز کرد و این کار را تا زمان آتشفشان کوه سنت هلنز در سال 1980 ادامه داد. به دلیل اینکه گاوین نمی توانست از این بلای طبیعی روی زمین عکاسی کند، اجازه پرواز را دریافت کرد و از آن زمان شیفته عکس های هوایی شد.
” مناظری را که خداوند تماشا می کند، دوست دارم ”
عکس های هوایی او چشم انداز منحصر بفردی از مکان های آزمایشی ارتش، محل نگهداری و پرتاب موشک، انبار اسلحه و محلهای زباله، آبهای سمی – تسهیلات درمانی، عملیات مین گذاری، آبیاری چرخشی، رفت و آمد وسایل نقلیه موتوری برون راهی، کارهای پتروشیمی و مکانهای دیگری که گاوین در ایالات متحده آمریکا، کویت، ژاپن و جمهوری چک وسلواکی ارائه داد.
گاوین در اعماق وجودی خود تحت تأثیر فردریک زومر بود. گاهی اوقات از شیوه عکس لحظه ای استفاده می کرد، وی در بهترین کارهایش از ویژگی های متفاوت دوربین استفاده کرده است.
او مجموعه پرتره ای از همسر، خواهر و خانواده اش را ارائه داد. پرتره های شخصی از چیزهایی که به نظر او جالبترین هستند. عکس هایش بسیار محرمانه اند، گاوین ارتباط به وجود آمده با موضوع را در یک حالت واقعی به نمایش می گذارد. به نظر می رسد بسیاری از عکس هایش از یک خانه روستایی گرفته شده است، جایی که همه خانواده اش یکدیگر را ملاقات می کنند. حقیقت این است که آنها در یک باغ، دور از جامعه و جمعیت انسانها گرفته شده که عکس طبیعی تر جلوه کند.
گاوین در همه عکس هایش از نور طبیعی استفاده می کند. موضوع بیشتر در نزدیک مرکز قرار دارد، اغلب از فرق سر تا نوک پا، محیط پیرامون آنها و بیشتر موارد نمای نزدیک را نشان می دهد. تک تک موضوعات به طور مستقیم به دوربین یا در ذهنشان نفوذ می کند اما در هر مورد، موضوع به بیننده اجازه می دهد که با محرمیت آن شریک شود، آگاهی امت گاوین از بطن باور موضوع و توان ارتباط با آن باعث می شود که موضوع برای بیننده اعتبار نخستین خود را از دست اده و باورپذیر تر به بیننده نفوذ کند.
وی از فواصل کانونی نا متعارف، به منظور ایجاد صحنه های چشمگیر برای دوربینش استفاده کرد و شرایطی را فراهم کرد که نگاه دزدانه ای به تمام موضوعات شخصی و محرمانه بیندازیم. اگر چه مدلها انسانهایی هستند که بدون هیچ تقلب یا پوششی نشان داده شده اند، بیشتر اوقات آنها کمی عجیب به نظر می رسند و در لحظه ای گرفته شده اند که اندام و چشمان آنها احساسات را ناخودآگاه بیان می کنند.

برخی از نمونه آثار

این عکاس هنرمند در جایی آورده است که: “در سنین جوانی مضطرب هستیم، به این می اندیشیم که دیگران درباره ما چه نظری دارند. مانند هنرمندان، بیشتر درباره تماشاگران و آنچه که می خواهیم ارائه دهیم، فکر می کنیم، شاید کمتر، از تجربه های هیجان انگیز استفاده کنیم “.
گاوین از ایالات متحده آمریکا و خارج از آن در جمهوری چک وسلواکی، خاورمیانه، ژاپن، مکزیک و ایرلند عکاسی کرد. آثارش در ایالات متحده آمریکا و خارج از آن، شهر ونیز برای نمونه در موزه هنر فیلادلفیا و نمایشگاه عکس وی در پاریس EspacePhotographique de Paris)) به نمایش گذاشته شده است.
در سال 2002 موزه دانشگاه Yale نمایشگاه سیاری را در هشت کشور مختلف ترتیب داد. گاوین همچنین جوایز ارزشمندی برای عکاسی دریافت کرد، مهمترین آن، کمک هزینه تحصیلی Prestigious Guggenheim و کمک هزینه هنری the National Endowment بود.
آثار گاوین در کتاب هایی چون: عکسهای امت گاوین 1976، عکسهای امت گاوین 1983-1966 و دگرگونیهای زمین، عکس های هوایی 2002 قابل مشاهده است.
در نخستین نگاه تصاویر دگرگونی های زمین جذاب و حیرت انگیز است، اما وقتی با دقت به آن نگاه می کنی خطرات آن به حقیقت آشکار می شود. گاوین درباره آن می گوید: ” وقتی مناظر آمریکایی را نگاه می کنم، اندوه زیادی حس می کنم برای آنچه ما با خودمان کردیم .”
گاوین از تدریس در دانشگاه پرینستون در اواخر سال 2009 کناره گیری کرد و در حال حاضر همراه با همسرش در ایالت پنسیلوانیا زندگی می کند.

۱۳۶ بازدید

عکاسان ایرانی

نتیجه‌ای پیدا نشد.

عکاسان بین المللی

فهرست