1. خانه
  2. بانک اطلاعات عکاسان خارجی
  3. برانو باربی

برانو

باربی

1905/04/24

” برانو باربی ” در سال 1941 در کشور مراکش به دنیا آمد. در حقیقت او یک فرانسوی است که به دلیل شغل پدرش در کشور مراکش زندگی کرد.

باربی علاقه زیادی به پرواز داشت. کمک هزینه تحصیل در فرانسه را دریافت کرد و توانست مقام جوان ترین خلبان کشور را به خود اختصاص دهد اما خیلی زود از خلبانی دست کشید و تصمیم گرفت در رشته عکاسی و گرافیک دانشگاه Ecole de Arts et Metiers در کشور سوئیس مشغول به تحصیل شود.

برخی از نمونه آثار

او در بین سال های 1961 تا 1964 از مردم ایتالیا عکاسی کرد و آنان را پیشکسوتان جهان کوچک تئأتر می پنداشت. هدف از این کار را عکاسی از روح یک ملت می دانست. در طول دهه 1960 از طرف نشریه بین المللی Editions Rencontre (واقع در لوزان سوئیس) مأموریت یافت که از اروپا و آفریقا گزارش تهیه کند و به همین منظور عازم کشورهای مورد نظرش شد.

باربی از سال 1964 با آژانس عکس مگنوم فعالیت هنری و حرفه ای خود را آغاز کرد و در سال 1968 عضو ثابت آنجا شد، درست در سالی که آشوب های دانش آموزی و ناآرامی های سیاسی را در پاریس عکاسی کرد.

درست در یک دهه بعد، بین سالهای 1979 تا سال 1981 از آشوب ها ولحظات سرنوشت ساز تاریخ کشور لهستان عکاسی کرد و آثارش را در کتاب لهستان منتشر کرد که تحسین همگان را برانگیخت.
باربی در سال های 1978 و 1979 به عنوان معاون آژانس عکس مگنوم در حوزه اروپا به فعالیت پرداخت و از سال های 1992 تا سال 1995 ریاست بین المللی آژانس عکس مگنوم را عهده دار بود.

برانو باربی عکاسی است که ردپایش را برای 44 سال در آژانس عکس مگنوم برجا گذاشت. شخصیت هنری و استعداد حرفه ای وی توسط هانری کارتیه برسون و همکارانش کشف شد.

بیش از چهار دهه باربی به سراسر پنج قاره جهان سفر کرد و شاهد مبارزات نظامی بیشماری بود. اگر چه او لقب “عکاس جنگ ” را نپذیرفت ولی جنگ های داخلی نیاگارا، ویتنام، خاورمیانه، بنگلادش، کامبوج، ایرلند شمالی، ایران، عراق و کویت را او از دریچه ذهن و نگاه و دوربین خود پوشش داده است و عکس هایش در بیشتر مجله های معروف دنیا منتشر شده است.

باربی پروژه قابل توجه عکاسی رنگی در مراکش را تقریبا به مدت 35 سال دنبال کرد. ایشان بارها و بارها در کشور مراکش کار عکاسی اش را دنبال کرد. کشوری که دوران خردسالی خود را در آنجا سپری کرده بود.

کاربرد آزادانه و هماهنگ رنگ ها بطور چشمگیری باعث شهرتش شد. او شخص پرکاری است که تمایل دارد ایده هایش را از طریق کتاب هایش بیان کند.
باربی سبک سیاه و سفید را دگرگون کرد و با رنگ های نافذ در ذهن و باور بیننده، عکاسی را به دوره جدیدی سوق داد. شاید بتوان ادعا کرد که وی با دوربینش شاهد بزرگترین و مهم ترین رویدادهای تاریخی قرن بیستم بود.

“برانو باربی” توانست جوایز زیادی از جملهFrench National Order of Merit ,Overseas Press Clup Adward : Photojournalism Award, University of Missouri, دریافت کند.
او همچنین نمایشکاه های متعددی در کشورهای گوناگون برپا کرده است که می توان از آن جمله به:Istunbul 2010 ,Yapikredi Sanat Yayincilik اشاره کرد که بخشی از استانبول سال 2010 پایتخت فرهنگی اروپا را شامل می شد.
مهارت او در استفاده از روشنایی و رنگ و ارتباط صمیمی او با مردم استانبول در نمایشگاه عکس ” استانبول ” آنی احساس شد و شیفتگی جنون آمیز او را به رنگ ها و سایه را نمایان کرد.

گردآوری: ملیحه فرهادی
مترجم: مریم باقرلو

۵۷ بازدید

عکاسان ایرانی

نتیجه‌ای پیدا نشد.

عکاسان بین المللی

فهرست