برپایی نمایشگاه عکس « پرهِ مَرد » در رشت

نمایشگاهی از آثار عکاسی شهروز جلالت با عنوان « پرهِ مَرد » از روز شنبه 6 شهریورماه جاری در نگارخانه مارلیک شهر رشت برگزار می شود.
به گزارش پایگاه عکس چیلیک ، شهروز جلالت در این نمایشگاه عکس تعداد 37 قطعه عکس رنگی و سیاه سفید را در اندازه 40 در 60 سانتیمتر و 60 در 90 سانتیمتر با نگاهی مستند به موضوع: صید پره از لحظه صید ، استراحتگاه صیادان ، کارگاه های ساخت و تعمیر تجهیزات صیادی و بازار فروش ماهی ارایه کرده است.
پره مرد - گیلان - رشت - مارلیک شهروز جلالت متولد اردی بهشت ماه سال 1359 و دانش آموخته مهندسی برق از دانشگاه است. ایشان در این ارایه نخستین تجربه در نمایشگاه انفرادی عکس را تجربه می کند.

در قاب نخست نمایشگاه عکس « پره مرد » آمده است: به باور من ، موقعیت انسان ، نسبت به محیط اطرافش ، اتفاقی نیست . ترکیب بندی ای که انسان با محیط پیرامونش می آفریند ؛ خواه تضاد ؛ خواه تشابه ؛ ریشه در نگرش و روشی دارد که در زندگی برای خویش برگزیده و یا ناگزیر بدان سوق پیدا کرده است . گاه ، ترکیب انسان با محیط و زوایایی که با عناصر بی جان اطراف ، می آفریند ، مفهومی جدیدی خلق می کند که در بیشتر موارد ، حتی خود سوژه انسانی نیز از آن بی خبر است .

این تضادها و یا تشابهاتی که بدان اشاره کردم در آدمهای پَرِه با قدرت میدرخشد . کار سخت و طاقت فرسا ، چهره های سوخته از سرما ، نوع پوشش ، زوایایی که پیکرشان نسبت به هم و ابزار صیدشان می آفریند ، بیم ها و امیدهایشان ، شوخ طبعی و گاه زِبرخویی شان ،  همه و همه ، مدتهاست من را افسون کرده است . در زمستان که سرمای آب تا مغز استخوان نفوذ می کند به دریا می زنند و گاه ، که توری ، خالی از ماهی از دریا میستانند ، سیگاری میگیرانند و خاموش گروه ، گروه به کُنجی پناه می برند . و گاه که دریا دست می گشاید و توری لبریز از ماهی نثارشان میکند دست می افشانند و همراه با هلهله مرگ ماهی ها ، نوای طَرَب  سَر می دهند . دوستشان دارم ، زیرا روزها و روزها در نمایشی بزرگ با مهارت نقش می آفرینند . نمایش اُمید و عکس های من در پِی کشفِ رازِ درخشش این نمایش است .

نمایشگاه عکس « پرهِ مَرد » ساعت 18 روز شنبه 6 شهریور گشایش یافته و تا ساعت 21 ادامه خواهد یافت. علاقمندان می توانند همه روزه تا پایان روز پنجشنبه 11 شهریور ماه از ساعت 9 تا 13 و 17 تا 20 از آثار این نمایشگاه عکس دیدن کنند.
نگارخانه مارلیک در رشت، ابتدای خیابان سعدی، مجتمع فرهنگی ، هنری خاتم الانبیاء (ص) واقع شده است.

منبع: پایگاه عکس چیلیک

دیدگاهتان را بنویسید