نمایشگاه عکس « بی آبان» کریم متقی در تبریز

نمایشگاه عکس «بی آبان» دستاورد سه دهه مستندنگاری کریم متقی بر دریاچه ارومیه روز جمعه 22 تیر ماه در گالری آتلیه ی کبود تبریز به نمایش گذاشته می شود.
به گزارش پایگاه عکس چیلیک در نمایشگاه عکس « بی آبان » که چندی پیش کتاب عکس این مجموعه عکس با همین عنوان چاپ و منتشر شده، تعدادی از عکس های کتاب از سالهای دهه شصت تا سالهای دهه نود هستند که با انتخاب عکاس به نمایش گذاشته شده اند.
کریم متقی عکاس مجموعه عکس های « بی آبان » در بخش دیگری از متن آغازین نمایشگاه و همچنین کتاب عکس « بیـ آبان » آورده است:
«
دریاچه‌ی ارومیه، بزرگ‌ترین دریاچه‌ی آب شورِ خاورمیانه، در شمال غرب ایران واقع شده و ارتفاع سطح آن نسبت به آب‌های آزاد 1275 متر می‌باشد. دریاچه‌ی ارومیه نیز همچون «دریای مرده» (واقع در غرب اردن و فلسطین) به نمك انبوهِ موجود در آب و لجن آن مشهور است.
آب و لجن این دریاچه برای مردمان ایران‌زمین شفابخش تلقی می‌شود؛ به‌طوری‌كه شنا كردن در آب و پوشش بدن با لجن‌های نمكینِ دریاچه در باور مردم تأثیر شگرفی بر تمدد اعصاب، برطرف‌كردن مشكلات پوستی و بیماری‌های عضلانی و استخوانی دارد. آب و لجن‌درمانی در دریاچه‌ی ارومیه برای بهبود دردهای عصبی و مفصلی از دیرباز رایج بوده و سالانه، علی‌الخصوص در فصل تابستان، مردم بسیاری از سرتاسر كشور برای این منظور عازم دریاچه‌ی ارومیه می‌شوند. آب شور این دریاچه به‌خاطر چگالی بالا موجب شناور ماندن شناگر بر سطح آب بوده و لجن‌ِ آن نیز به همین دلیل به راحتی بر بدن می‌چسبد. سنت لجن‌مالی با همیاری افراد صورت گرفته و این امر، فارغ از آشنایی مردم با هم، به‌صورت رابطه‌ای دو طرفه انجام می‌پذیرد. مردم پس از لجن‌مالی به كمك افراد دیگر در آب گل‌‌آلود غوطه‌ور شده و غالباً، در حالتی كه فقط سرِ آن ها از آب و لجن بیرون می ماند، ساعت‌ها در آن محیط استراحت می‌كنند. آئین لجن‌مالی به‌دلیل ملاحظات دینی، در دو بخش مردانه و زنانه انجام می‌گیرد و عكاسی‌كردن در هر كدام از این بخش‌ها سختی‌های خود را دارد. خشك‌سالی و متعاقبِ آن، کوچک شدنِ مساحت دریاچه‌ی ارومیه بر روی آئین آب و لجن‌درمانی تأثیر مستقیم گذاشته و به‌خاطر شرایط محیطی، اكنون به ندرت شاهد انجام آن هستیم.
این پروژه وضعیت دریاچه‌ی ارومیه را، در مدت سه دهه، به تصویر كشیده است. این دریاچه، تأثیرگرفته از بحران جهانی گرم‌شدن كره‌ی ‌زمین و عوامل دیگر، وخیم‌ترین وضعیتِ خشك‌سالی عمر خود را تجربه می‌كند. دریاچه‌ای كه در گذشته بهشتی برای صنعت توریسم تلقی می‌شد، اكنون به‌سان ساحلی مُرده دیده می‌شود. تحقیقات معتبر و اخیری كه توسط سازمان‌های دولتی و غیردولتی صورت گرفته، از شكل‌گیری بیابانی جدید و پوشیده از نمك خبر می‌دهد كه ممكن است موجب به‌وجود آمدن فاجعه ه ای محیطی و جغرافیایی و طوفان‌های نمكی شود».
کریم متقی عکاس آذری متولد اردی بهشت ماه سال 1345 در تبریز است و دانش آموخته رشته عکاسی است. وی سالهاست که در امر تدریس مشغول می باشد و دبیری چندین دوره از جشنواره عکس فیروزه تبریز را برعهده داشته است.

نمایشگاه عکس « بی آبان » ساعت 18 روز جمعه 22 تیرماه در تبریز گشایش یافته و تا ساعت 21 ادامه خواهد داشت. سایر علاقمندان می توانند همه روزه تا پایان روز چهارشنبه 3 اَمرداد از ساعت 17 تا 21 از این نمایشگاه دیدن کنند. گالری آتلیه کبود پنجشنبه ها تعطیل است.
گالری آتلیه ی کبود در شهر تبریز، خیابان آزادی، چهارراه طالقانی، کوچه جنب مخابرات، شماره۸۲۰ واقع شده است.

منبع: پایگاه عکس چیلیک

دیدگاهتان را بنویسید