(تصاویر) روایت آنتوان‌خان از ایران قاجار؛ مجازات

(تصاویر) روایت آنتوان‌خان از ایران قاجار؛ مجازات
فرارو- شاید بسیاری آنتوان سوریوگین را با عکس مشهورش از میرزا رضای کرمانی و مراسم اعدام او بشناسند.
به گزارش سرویس عکس و تاریخ فرارو، آنتوان سوریوگین که مقارن با ترور ناصرالدین شاه توسط میرزا رضا به همراه ولیعهد به تهران آمده و در خیابان علاء الدوله عکاسخانه اش را دایر کرده بود در روز مجازات ضارب شاه در میدان مشق از صحنه اعدام عکاسی می کرد.
عکس او از مجازات ضارب ناصرالدین یکی از مهمترین مستندات تاریخ معاصر ایران شد و او را نیز به سرعت به شهرت رساند. اما صحنه اعدام میرزا رضا تنها عکس هایی نبود که او از مجازات در عصر قاجار گرفت. در عکس های برجا مانده از آنتوان به فلک بستن، شلاق زدن، آویزان کردن و زنده در خاک کردن مجرمان را می توان دید. می گویند در عصر قاجار مرسوم‌ترین و معمول‌ترین شیوه تنبیه مجرمان در تهران قدیم چوب و فلك بوده و برای آنكه تنبیه خاطیان موجب عبرت بقیه مردم شود، در قسمت‌های مختلف شهر، سكویی به نام فلكه وجود داشت و هر مجرمی در هر محلی كه دستگیر می‌شد در نزدیك‌ترین فلكه به محل وقوع جرم مورد تنبیه و فلك قرار می‌گرفت. در عکس های آنتوان چند عکس از فلک کردن مجرمان دیده می شود.

صحنه اعدام میرزا رضا کرمانی
میرزا رضا کرمانی در بند
میرزا رضا در بند
آویزان کردن مجرمین بر سردر شهر
دزد در غل و زنجیر
اعدام یک محکوم در میدان شهر
زنده در خاک کردن مجرمین
دزدان در اسارت ماموران نظمیه
چوب و فلک کردن
چوب و فلک کردن
چوب و فلک کردن
اعدام یک محکوم

admin

Nam non diam eros, vitae dictum erat. Praesent lacinia diam vel mi sodales molestie? Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada.دیدگاهتان را بنویسید