صد و دوازدهمین تور عکاسی چیلیک ، عکاسی آیینی از تاسوعا و عاشورای حسینی | عکاس: مجتبی محسنی 112- تور عکاسی آئینی از عاشورای حسینی (خوانسار)

112- تور عکاسی آئینی از عاشورای حسینی (خوانسار)

4 روزه ، 1397/06/25  | مدت و زمان برنامه: برنامه ریزی اصلی سفر شامل پنج شبانه روز است ولی بخشی از گروه متقاضیان می توانند از زمانی کمتر و کوتاه تر نیز بهره برده و به گروه عکاسان متصل شوند.
گروه اصلی عصر یکشنبه25شهریور ماه از تهران عازم مقصد شده و گروه دوم شامگاه سه شنبه27شهریور ماه اعزام شده و در پایان فعالیت در این پروژه پس از برگزاری مراسم شام غریبان، صبح جمعه30شهریورماه به تهران باز خواهند گشت.
اهداف عکاسی: مستندنگاری ابعاد حماسی-عرفانی آیین سوگواری مسلمانان در غم شهادت امام سوم شیعیان حضرت حسین ابن علی(ع) و یاران شان در آستانه روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی .
برنامه سفر: متقاضیان ثبت نام و حضور در سفر گروهی می توانند ضمن حضور در دو مرحله جلسه آموزشی و نشست توجیهی از فرایند تولید و اهداف این پروژه تا مسیر نمایشگاه عکس «اهل حرم» و اطلاع از قالب کار تالیف کتاب آگاه شوند.
مسئول تور عکاسی پایگاه عکس چیلیک با ایجاد شرایط گفت وگو و ارتباط در قالب یک گروه تلگرامی، پیش از برگزاری سفر در نشستی آموزشی-توجیهی با اِشراف اطلاعاتی بر موقعیت و موضوع، اهداف مورد نظر برگزارکننده را برای حاضرین تشریح خواهد کرد.
ظرفیت شرکت در این پروژه برای متقاضیان محدود بوده و توانایی توجه و تمرکز بر اهداف عکاسی تعریف شده مدنظر برگزار کننده و ملاک حضور همسفران عکاس می باشد.

عکاسی از آیین های عاشورایی: عکاسی از آیین ها و رسوم سوگواری حضرت اباعبدا.. و یارانشان در ماه محرم یکی از اجتماعی ترین رفتارهای مبتنی بر باورهای اعتقادی و مذهبی است که متاسفانه! با وجود تحریف های لفظی و معنوی، همه ساله خیلی عظیمی از دوربین های عکاسی را با انگیزه های تعریف شده به سمت و سوی این باور اعتقادی می کشاند.

این در حالی است که نگاه های مستند و گزارشی با رویکردی فستیوالی در مراکزی که برخلاف باور حماسی، عرفانی فرهنگ عاشورا، تمرکز بر حواشی نازل و به دور از معرفت را به ناآگاهی نشر می دهند، حضور یافته و بر این اساس بیشترین خسارات تصویری را نسبت به محور واقعه و فرهنگ عاشورا برای جذب رسانه ها و دوربین های عکاسان به عنوان صاحبان یکی از رسانه های موثر به کار می گیرند.
#تور_عکاسی_چیلیک از سوی دفتر رسانه #پایگاه_عکس_چیلیک در حرکتی هماهنگ و هدفمند و با پشتیبانی مناسب،  اقدام به اعزام گروه عکاسان علاقه مند برای ثبت نماهایی از سوگواری و آیین های سنتی عزاداران نموده که این سفرها منجر به برگزاری نمایشگاه عکس در سال های متوالی با عناوین #همچو_این_می و #سبز_سرخ و #اهل_حرم و #عین_عاشورا شده است.
امسال نیز در ادامه این حرکت و پس از برگزاری این تور عکاسی برای علاقه مندان به عکاسی از شعائر حماسی_عرفانی عاشورای حسینی در مراکز هدف گذاری شده، برگزاری نمایشگاه عکس گروهی در دستور کار و تالیف گاه های برتر در برنامه آتی این سفر قرار دارد.
تورهای برگزار شده با این موضوع:

90- تور عکاسی از سوگواران عاشورای حسینی

67- تور عکاسی تاسوعا و عاشورا در ماسال

67- تور عکاسی از سوگواران عاشورای حسینی

59- تور عکاسی از سوگواران عاشورای حسینی

46- تور عکاسی از سوگواران عاشورای حسینی

نظرات (1)

 • عارفه حجارمنش

  |

  این تور اگر هزار بار هم تکرار شود آرزو میکنم لیاقت همراهی رو داشته باشم و بتوانم حضور داشته باشم
  چهار روزی که حتی لحظات استراحت هم برای من آموزش داشت و تمام این چند روز برایم چشم بر هم زدنی گذشت
  این تور قابل وصف نیست و تنها میدونم که از بهترین لحظات عمرم رو در این چند روز گذروندم در کنار دوستان بسیار خوبم در پایگاه عکس چیلیک
  و میدونم که هیچگاه توانایی تشکر و قدردانی از استاد سروری بزرگوار رو نخواهم یافت که به بهترین شکل چنین تور سنگینی رو برگزار کردند

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید