تور عکاسی از تاسوعا و عاشورای حسینی | عکاس: ابراهیم باقرلو 90- تور عکاسی از سوگواران عاشورای حسینی

90- تور عکاسی از سوگواران عاشورای حسینی

یک روزه ، 1395/07/19  |

مدت و زمان برنامه: با توجه به شرایط ویژه این تور، متقاضیانی که در تورهای پیش با چیلیک همسفر بوده اند و تمایل به حضور در این تور دارند در گروهی عضو می شوند که امکان گفت وگو در شرایط تور برایشان ممکن باشد.

توصیه بر این است که بعداز ظهر روز دوشنبه 19 مهرماه عکاسان همسفر عازم شده و شامگاه عاشورای حسینی به تهران بازگردند.

اهداف عکاسی: حضور در بین مردمان شهرستان و دیدار از هیئات اصلی و اصیل این شهرستان به منظور تهیه تصاویری مستند از شیوه و سبک عزاداری در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی .

برنامه سفر: برنامه سفر در گروه برای همسفران تشریح خواهد شد ولی همسفران می توانند با حضور در دفتر پایگاه عکس چیلیک از نشست توجیهی و اشراف اطلاعاتی بر موضوع مورد هدف برگزارکننده و آیین ها و … آشنا شوند.

عکاسی از آیین های عاشورایی:

عکاسی از آیین ها و رسوم سوگواری حضرت اباعبدا.. و یارانشان در ماه محرم یکی از اجتماعی ترین رفتارهای مبتنی بر باور های اعتقادی و مذهبی مردم است که متاسفانه! با وجود تحریف های لفظی و معنوی، همه ساله خیلی عظیمی از دوربین های عکاسی را با انگیزه های تعریف شده به سمت و سوی این باور اعتقادی می کشاند.

این در حالی است که نگاه های مستند و گزارشی با رویکردی فستیوالی در مراکزی که برخلاف باور حماسی، عرفانی فرهنگ عاشورا، تمرکز بر حواشی نازل و به دور از معرفت را به ناآگاهی نشر می دهند، حضور یافته و بر این اساس بیشترین خسارات تصویری را نسبت به محور واقعه و فرهنگ عاشورا برای جذب رسانه ها و دوربین های عکاسان به عنوان صاحبان یکی از رسانه های موثر به کار می گیرند.

“پایگاه عکس چیلیک” در مجموعه تورهای عکاسی برگزار شده، سالهای گذشته، در حرکتی هماهنگ وبا پشتیبانی مناسب، نسبت به اعزام گروه عکاسان علاقه مند برای ثبت نماهایی از سوگواری و آیین های سنتی عزاداران اقدام کرد ه  که این سفرها منجر به برگزاری نمایشگاه عکس در سال های متوالی با عناوین “همچو این می” و “سبز سرخ” شده است.
امسال نیز در ادامه این حرکت و پس از برگزاری این تور آموزشی عکاسی برای علاقه مندان به عکاسی از شعائر حماسی، عرفانی عاشورای حسینی در مراکز هدف گذاری شده، برگزاری نمایشگاه عکس گروهی در دستور برنامه این تور عکاسی قرار دارد.

تورهای برگزار شده با این موضوع:

99- تور عکاسی از سوگواران عاشورای حسینی

67- تور عکاسی تاسوعا و عاشورا در ماسال

67- تور عکاسی از سوگواران عاشورای حسینی

59- تور عکاسی از سوگواران عاشورای حسینی

46- تور عکاسی از سوگواران عاشورای حسینی

نظرات (3)

 • مریم خداوردی

  |

  سفر عکاسی عاشورایی برای من یک اتفاق تازه ای بود که بعد از سالها، شرکت در دسته جات عزاداری را با نگاهی جستوگرایانه از پس ویزور دوربین عکاسی ام تجربه می کردم.
  تجربه فضایی معنوی در کنار عکاسان و دوستان خوب چیلیکی و همچنین عکاسی در این فضا بسیار خوشایند بود که به جان آدم می نشست.
  دیدن مردمی که با اعتقاد و ایمان عزاداری می کردند و تمام شهر یکپارچه سوگوار حسین ابن علی شده بود برایم بسیار جذاب و لذت بخش بود.
  هماهنگی ها و برنامه ریزی ها و حضور به هنگام در موقعیت ها هم در این تور عکاسی عاشورایی عالی بود.
  امیدوارم موفق عمل کرده باشم و با نتایج رای و نظرات عکاسان در جلسه نشست نقد و تحلیل عکس ها توانسته باشم موفق عمل کرده باشم.
  با وجود دیگر عکاسان در آن موقعیت هم جا دارد به مدیر تور پایگاه عکس چیلیک بابت تمام حمایت ها و پشتیبانی های دقیق، بابرنامه و محاسبه شده شان دست مریزاد بگویم.

  پاسخ

 • حسن

  |

  خداوکیلی این همه عکس گرفتین…همش از خودتون؟؟؟؟ یعنی چی آخه؟ تور عکاسی عاشورا بوده یا تور عکاسی از خود؟

  پاسخ

  • محمدرضا

   |

   آقای حسن
   در قسمت گزارش تصویری تور عکاسی مگر جز عکس های گزارشی هم می گذارن؟
   احتمالا شما دنبال عکس و آثار عکاسان بودید و به اینجا رسیدید.
   در هر صورت اشتباه برداشت کردید خان داداش (-:
   بیشتر دقت کنید و با لبخند کامنت بگذارید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید