صد و نوزدهمین تور عکاسی چیلیک، غار کرفتو | عکاس: اعظم حشمتی 119- تور عکاسی از غار کرفتو

119- تور عکاسی از غار کرفتو

چهار روزه ، 1398/02/18

مدت و زمان برنامه: سفر(در نیمه نخست اردی بهشت) از عصر روز 17 اردی بهشت ماه آغاز شده و همسفران پس از استقرار در موقعیت موضوع، در طی روز به عکاسی پرداخته و در نهایت شامگاه روز 20 اردی بهشت ماه به تهران باز خواهند گشت.
اهداف عکاسی: همسفران در این سفر عکاسی یک پروژه تالیفی را با قصد و هدف تامین محتوای کتاب عکس غار کرفتو تامین کرده و با برگزاری نشست نقد عکس و ارزیابی سفر عکاسی شان گام تکمیلی یک کارگاه عکاسی را برمی دارند.
لازم به ذکر است که این سفر عکاسی بر دیدار و عکاسی از نماهای داخلی و بیرونی غار کرفتو تمرکز دارد.

برنامه سفر: همسفران پیش از سفر در یک نشست توجیهی-آموزشی حضور یافته و با حضوری 48 ساعته در موقعیت مقصد سعی در تدوین یک بانک عکس از ابعاد این اثر فاخر تاریخی-باستانی در کردستان ایران دارد.

غار کرفتو

اصالت فرم و شکل و رنگ در مناطق بومی ایرانی از شناسه هایی تعریف شده نشات می گیرد.

مناطقی که هر یک از اقوام ایرانی درش توانسته اند به واسطه ی حداقل ها، نمادهایی را در تاریخ منطقه ماندگار کنند تا روزگاری بوانند به آن نشان، برای خود شناسنامه ای تاریخی احیا کنند.
منطقه کرفتو از جمله مناطق مستعدی است که در شمال استان کردستان واقع شده و در همسایگی جنوبی استان آذربایجان غربی قرار گرفته است. میراث فرهنگی و معنوی این منطقه از چنان غنائتی مهجور برخوردار است که کمتر دوربین های عکاسی توانسته اند به رمز و راز زیبای آن پی برده باشند.
غار کرفتو در 67 کیلومتری شمال شهرستان دیوان دره واقع شده و از جمله غارهای آهکی و طبیعی می باشد که بنابر نظر کارشناسان عمر زیستی آن به دوران مزوزوئیک زمین شناسی باز می گردد و پس از آغاز دوران خشکسالی از زیر آب بیرون آمده است.

این غار شامل دو بخش طبیعی و دست ساز(صخره ای) می باشد که در طی دوران های گوناگون تغییر شکل داده و به صورت معماری صخره ای در چهار طبقه شکل گرفته است.
بخش طبیعی غار به طول 600متر و با ارتفاع متغیر یک تا دوازده متر به عنوان ستون فقرات غار را تشکیل می دهد و ورودی غار راهرویی دارد که اتاق هایی با اندازه هایی متفاوت و مجهز به نور و پنجره دارد.

تورهای برگزار شده به این مقصد:

84- غار کرفتو و روستاهای اطراف

نظرات (3)

 • حمیده-نظری

  |

  با دیدن عکسهای گزارشی همسفرانم آه از نهادم بر امد که چه فرصتی را از دست دادم.

  پاسخ

 • اعظم حشمتى

  |

  پروژه #غار_كرفتو چالش و تجربه اى جديد در مسير عكّاسيم بود.
  غارى در گوشه اى از اين سرزمين كه بار ٧٠٠٠ سال تاريخ بشريت را در آن كنج دنج به دوش مى كشد. تا زمان اعلام اين تور عكاسى و اين پروژه من حتى از وجود چنين غارى خبر نداشتم و نامش را هم نشنيده بودم.
  جلسه اى در دفتر #پایگاه_عکس_چیلیک تشكيل شد و سير تاريخى، فرهنگى، مذهبى و سياسى اين غار از زبان كارشناس و باستان شناس به طور كامل تشريح شد؛ تا ذهن منِ عكاس مراحل اوليه آگاهى از موضوع را با شناخت و شناسايى نماد ها و نشانه ها را طى كند.
  عكاسى از غار به احاطه بيشترى نسبت به مسائل فنى دوربين نياز دارد
  برگزارى كلاس آموزشى در اين زمينه قبل از سفر
  نگرانى هايم را از عدم تسلط كافى بر دوربين و مسائل فنى كمتر كرد ولى اين همه ماجرا نبود …
  وقتى به مقصد رسيديم با عظمتى روبرو شديم كه پتانسيل فراوانى براى عكاسى داشت
  و انتخاب آن به عنوان يك پروژه ايده بسيار مناسب و بجايى بود.
  در مواجهه با موضوع و عكاسى از آن بايستى تمام زاواياى موضوع ديده و ثبت ميشد؛
  #مهدی_سروری مدير #پایگاه_عکس_چیلیک
  و مدير پروژه عكاسى #غار_كرفتو
  در واكاوى عكاسانه غار
  راهنمايى ها و آموزش هاى بسيار مفيدى در تمام مراحل عكاسى به عكاسان ارائه مى دادند، كه در تقويت و قدرت نگاه عكاسانه بسيار مفيد بود
  دقت ، تمركز و استفاده درست و مناسب از تمام آموزه ها شرط رسيدن به يك ثبت خوب بود كه در تمام چند روز زمانى كه براى عكاسى از اين پروژه در اختيار داشتيم تمام اعضاى گروه حامى و آموزگار يكديگر بودند تا بتوانند به بهترين نتيجه ممكن دست يابند.
  اين سفر براى من يكى از كم نظيرترين سفرهاى عكاسى ام بود كه از آن بسيار بسيار آموختم و لذت عكاسى را در كنار همسفران #تور_عکاسى_چیلیک دوباره تجربه كردم.

  پاسخ

 • مهری راست قدم

  |

  قدمت و عظمت دو صفتی است که باز هم توصیف کننده غار کرفتو نیست
  و امنیت و محیطی دوستانه که سبب و انگیزه ای ایست برای عکاسی و عکاسی و عکاسی
  ای کاش می توانستم کلماتی جدید برای توصیف این انگیزهٔ گروهی پیدا کنم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید