صد و هفدهمین تور عکاسی چیلیک، منطقه سیستان | عکاس: مهدی یوسفی 117- تور عکاسی سیستان

117- تور عکاسی سیستان

8 روزه، 1397/11/18
هزینه سفر:
با توجه به سوابق حضور و عکاسی، تجربه و تاثیرعکاسی، سهم مشارکت عکاسان همسفر و نوع حمایت مالی از سوی دفتر پایگاه عکس چیلیک تعیین می شود.

مدت و زمان برنامه: سفر از روز پنجشنبه18بهمن ماه آغاز شده و همسفران روز 25 بهمن ماه در تهران خواهند بود.
اهداف عکاسی: حضور در موقعیت های تعریف شده حومه مناطقی چون: زاهدان، زابل، میرجاوه، ایرانشهر و …

برنامه سفر: تمرکز در این سفر ر موضوع مستند و مضامین اجتماعی است.

علاقمندان به عکاسی از مضامین اجتماعی و مستندنگاری اقوام ی توانند به عنوان عکاس همسفر با 117ومین #تور_عکاسی_چیلیک در سفری ی8روزه عکاسی از «سیستان» و مناطق هدف دیدار و عکاسی کنند.

نظرات (7)

 • اعظم حشمتی

  |

  عکس ها که ورق می خورد تمام لحظات و خاطرات سفر برایم مرور می شود، شاید اگر در این موقعیت و همراه #پایگاه _عکس_چیلیک نبودم ، حالا حالا ها خواب این سفر را هم نمی دیدم. از زمانی که خبر این سفر اعلام شد و سفر قطعی شد، روزها و لحظه های پرهیجانی گذراندم ، مثل شوق کودکانه پاکی که روزها و شب ها را می شمرد تا به سفر رود. همه این ها را نوشتم تا به خودم یادآوری کنم و اینجا برای همیشه ثبت شود که چه شور و انگیزه و اشتیاقی برای سفری اینچنین داشتم. با وجود تمام شنیده هایم از خطه سیستان و بلوچستان کوچکترین نگرانی یا ترسی از این سفر نداشتم حتی به ذهنم هم خطور نکرد، قطعا اعتماد و اطمینان کامل به جناب #مهدی_سروری اصلی ترین عامل این آرامش درونی بود که در طول سفر حتی یک بار هم دغدغه ای در این باره نداشتم.
  تجربه عکاسی مستند و عکاسی از اقوام مختلف که بارها با #تور_عکاسی_چیلیک تجربه کرده ام/کرده ایم، و تمام نشست های قبل از سفر در این سفر بسیار بسیار کمک کننده بود.تجربه نوع برخورد با مردم منطقه، چگونگی برقراری ارتباط و مراوده و معاشرت با آنها تا پذیرش آن ها توسط عکاسان، نوع و شکل حضورمان در موقعیت های عکاسی، چگونگی برخورد و احترام به آداب و رسوم و فرهنگ مردمان منطقه و … همه این ها عوامل بسیار مهمی بود که در رسیدن به عکس خوب کمکم بود. نوع برخورد و مهمان نوازی اهالی سیستان و بلوچستان هم به گونه ای بود که تمام تلاش و تجربه ما را به هدف می رساند، مردمی مهربان، خونگرم و مهمان نواز که با روی گشاده و محبت پذیرای حضور ما بودند.
  حضور در این منطقه برای من دوربین به دست، با توجه به هیجان حضور اولین بار و عدم شناخت، با کمی اضطراب در بعضی موقعیت ها و گاها عدم تمرکز کافی به علت زمان کم در آن موقعیت همراه بود، اما در بعضی موقعیت های دیگر که زمان و فرصت بیشتری بود هم آرامش بیشتری داشتم و هم تمرکز کافی.
  بعد از سفر وقتی عکس هایم را مرور می کردم هم خوشحال بودم از چنین تجربه ای و هم یک حسرت از اینکه چه موقعیت و پتانسیل عکاسی بالقوه ای در برابرم قرار داشت و بهتر و بیشتر می توانستم استفاده کنم.
  این سفر هم به مدد تورهای عکاسی چیلیک یکی دیگر از بهترین تجربه های عکاسی ام را رقم زد.

  پاسخ

 • عارفه

  |

  سفری اعلام شد که هیچ اطلاعاتی راجبش نداشتم و قبلا نرفته بودم و هیچ تجربه ای از مردم و آداب و رسوم و فرهنگ و حتی شرایط آب و هوایی اش نداشتم با اطمینان و اعتماد به استادم جناب #مهدی_سروری سفر رو شروع کردم و کنار بهترین دوستانم در #پایگاه_عکس_چیلیک 9 روز رو در سیستان و بلوچستان زندگی کردیم در این سفر که همه چیزش ناشناخته برای هممون بود هیجان و حس و حال همه کنار هم فوق العاده بود و ساعت ها رو چنان میگذروندیم که ثانیه به ثانیه به دل و جانمان بچسبد و در روحمان حک شود
  این سفر فقط یک سفر عکاسی مبود برای تمام زندگیم آموختم از مردم و فرهنگشون حتی از کودکان سیستان زیبا و بلوچستان قشنگ خیلی آموختم مردمی بسیااار مهربان و سخاوتمند و با فرهنگی غنی که حتی با وجود ناملایمات روزگار و محرومیت های ی که براشون به وجود آوردن انسان های وارسته با خصایص انسانی و متعالی هستند
  کودکانی که از کودکی به یکباره بزرگ میشوند و جز اصلی چرخش روزگار زندگی اند
  در این 9 روز حتی یک بار هم احساس غربت نکردم تمام شهر و روستا هایی که رفتیم آداب و رسوم و حتی مذهب متفاوت داشتند ولی حتی لحظه ای این تفاوت ها رو حس نکردیم و همش یکدلی بود همه چیز بسیار دل انگیز و لذت بخش بود به همین دلیل که ذره ای تعصبات مذهبی و فرهنگی و نژادی دیده نمیشد
  تمام لحظات خوب و درخشان این سفر تنها با برنامه دقیق و حمایت های همه جانبه استاد سروری و همراهی دوستانم در پایگاه عکس چیلیک امکان پذیر شد
  و خدارو شاکرم که این سفر رو روزی من قرار داد امیدوارم زمانی برسه که تکرار بشه و اینبار این استان رو بدون محرومیت ببینم

  پاسخ

 • ندا رهگذر

  |

  سفر به سرزمینی زیبا و امن، به نام #سیستان_و_بلوچستان بدون شک یکی از به یاد ماندنی ترین خاطرات زندگی ام خواهد بود، سفری که قبلاً هرگز تصور نمی کردم بتوانم تجربه اش کنم زیرا چنین سفری به تنهایی و یا با خانواده امکان پذیر نخواهد بود ولی با اعتماد به دفتر رسانه #پایگاه_عکس_چیلیک و استاد گرامی جناب #مهدی_سروری میّسر شد و توانستم چنین سفر ارزشمندی را تجربه کنم
  مرور عکس های گزارشی، برای ام تداعی کننده لحظات ناب سفر
  یادآور آشنایی با مردمان خون گرم و سخاوتمند بلوچ
  یادآور حس آرامش عمیق نخلستان ها
  یادآور شوق و شعف کودکانه ام در میان همهمه و و شیطنت های کودکان آن خطّه
  یادآور مهربانی ها و همدلی های همسفران ام
  و یادآور بسیاری دیگر از حس های خوب است که در این سفر به روح و جان ام نشست
  حس های بی نظیری که شاید هر کسی شانس تجربه کردن اش را نداشته باشد
  شکر پرودگار مهربان ام که توفیق حضور در این سفر ۹ روزه همراه با همسفران #تور_عکاسی_چیلیک را داشتم.

  پاسخ

 • محمدرضا خرازی

  |

  این سفر هم مثل سفر سکوهای نفتی و قشم از اون سفرهایی استثتایی بود.
  تا قبل از سفر سیستان هیچ برخوردی با مردم این مناطق نداشتم و اگر ازم میپرسیدن بین اقوام ایرانی نظرت در مورد مردم استان سیستان و بلوچستان چیه نظری نداشتم اما میتونم بگم آشنایی و درک قسمتی از واقعیت های شرایط زندگی اهالی منطقه سیستان که از کودکی فقط اخباری در مورد ناامنی و کمبود ها ازش شنیدیم یکی از دست آورد های این سفر هست .
  مردم این منطقه از کشور انسان های قابل افتخاری هستند که باید بیشترو بهتر به مردم ایران معرفی بشن
  خیلی خوشحالم از اینکه تونستم در این سفر کنار همسفرانی باشم که گرچه در عرصه عکاسی مشهور نیستند اما بسیار توانا هستند.
  تبحر در عکاسی فقط به تسلط به دوربین، کادر و نور … خلاصه نمیشه
  توانایی برقراری ارتباط با سوژه ها در بچه ها به حدی بالا بود که فقط خروجی دوربین ها میتونن این حد از حل شدن عکاس در محیط و جلب اطمینان سوژه رو نشان بده.
  امیدوارم دوباره این سفر تکرار بشه.
  مثل همیشه ممنون از زحمات آقای سروری و دوستان پایگاه عکس چیلیک

  پاسخ

 • حمیده-نظری

  |

  دیدن روایت تصویری همسفران #پایگاه_عکس_چیلیک به اندازه‌خود سفر من را به وجد اورد هرچند که بخت یارم نبود که در این سفر همراه عزیزانم باشم.ولی توانستم مشاهده کنم که چه تلاشی برای این سفر شده و چگونه همه همسفران در تعاملات عالی که با مردم سیستان و بلوچستان داشتند عکسهای بی نظیری از سفر به ثبت رساندند.جا دارد که به همه تبریک بگویم و یاداور شوم که همه این انفاقات به همت مدیری دانا وهوشمند جناب#مهدی_سروری رقم خورد که برای ایشان تندرستی و طول عمر با عزت ارزو دارم.

  پاسخ

 • عرفانه سعیدیان

  |

  گرچه من در این سفر شرکت نکردم و به قولی شانس در خونه من نزد و شرایط برایم فراهم نشد ولی با دیدن استوری های بچه ها که در اینستا میگذاشتند کلی به وجد می اومدم و واقعا تو دلم بهشون تبریک میگفتم که در همچین موقعیتی توانستند قرار بگیرند ، یه مثل هست که میگه وصف العیش نصف العیش ،من با دیدن گزارش تصویری تور لذت بردم از همت والای دوستان .همیشه پاینده باشید و موفق

  پاسخ

 • مریم خداوردی

  |

  سفر سیستان برای من یکی از جذابترین تورهای عکاسی بود که تا به حال رفته ام. بخشی از ایران که بسیار متفاوت از سایر جاها بود.طبیعت متفاوت، شامل کوههای سنگی و نوک تیز با آن لایه های آبرفتی که حکایت از آن می کرد که زمانی اینجا پر از آب بوده است و نخلهای بلند و زیبا که مناظر دل انگیزی را درست کرده بود. مردمانش نیز همچون طبیعتش زیبا و دوست داشتنی بودند. مهربان و مهمان نواز. آنقدر مهمان نواز که باورت نمی شد اینجا منطقه ای محروم است.
  برخلاف شنیده هایم در داخل منطقه و روستا که میرفتیم کاملا احساس امنیت می کردم و همه جا بسیار آرام بود گرچه این را مرهون هماهنگی های جناب سروری بزرگوار و قدرت ایشان بودیم که همه چیز را بسیار دقیق محاسبه و هماهنگ کرده بودند. آنقدر همه چیز حساب شده بود که هر روستایی می رفتیم، همه جا در اختیار ما بود و با ما همکاری می کردند. شاید به تنهایی بشود به سیستان سفر کرد ولی این میزان از احساس امنیت و فراهم بودن همه چیز برای عکاسی و پشتیبانی فوق العاده را نمی توان داشت که به یاری و همت پایگاه عکس چیلیک برای ما میسر شد. از عناصر سفر خوب، همسفران هستند که یکایک آنها از هیچ کمکی به یکدیگر دریغ نمی کردند و همگی تلاش می کردند علاوه بر عکاسی خودشان به دیگری نیز کمک کنند و این مسئله خود باعث آرامش می شود.
  9 روز در کنار دوستان و همسفران زندگی کردیم و از یکدیگر آموختیم و خاطره ای بی نظیر برایم به یادگار ماند. مطئمنم با پتانسل بالای عکاسی منطقه، همه خیلی خوب عکاسی کردند و من نیز از عکاسی خودم بسیار راضی هستم و دلتنگ سفری دیگر

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید