صد و چهارمین تور عکاسی چیلیک، ماهیگیران ساحلی | عکاس: آرین جوادیان 104- تور عکاسی مستند از ماهیگیران ساحلی

104- تور عکاسی مستند از ماهیگیران ساحلی

دو روزه ، 1396/11/19

 
توجه: با توجه به ظرفیت پیش بینی شده فقط 5تن از عکاسان همسفر می توانند از امکان تخفیف (درج#&@) استفاده کنند.
مدت و زمان برنامه: سفر دو روز و یک شب خواهد بود و همسفران در طی این حضور از امکان عکاسی ز ابعاد متفاوتی از این موضوع را برخوردارند.

اهداف عکاسی: اگرچه هدف اصلی حضور، تجربه عکاسی مستند در جمع کارگران بومی و مهاجر و استراحتگاه کارگران ماهیگیر است ولی علاقمندان به عکاسی طبیعت، فرم، منظره و مفهومی نیز می توانند از امکان حضور و تولید قایل مطابق با سلیقه و استعداد نگاه خود برخوردار باشند.

شهر آمل از جمله شهرهای استان مازندران است که با وجود همسایگی با شهرهای ساحلی بابلسر، محمودآباد و نور، خود فاقد ساحل دریا است.
اگر چه با کمترین مسافت طی شده می توان به شهرهای ساحلی خوش آب و هوایی رسید که تور صید ماهی صیادان و ماهیگیران همیشه در چندین نوبت شبانه روز تلاش می نماید تا چرخ روزی عده ای را در چرخه ی روزگار بچرخاند.
آب و هوای این منطقه در تابستان‌ها گرم و مرطوب و در زمستان ها ملایم و حداکثر ریزش باران در ماه آذر و حداقل آن نیز در تیر ماه است.
بخشی از ساکنان این شهر به دلیل همجواری با ساحل دریا برای امرار معاش تحت نظارت سازمان ها و تشکیلات شیلات به شغل ماهیگیری می پردازند و این حرفه به شغلی فصلی برای مردمان این منطقه بدل شده است.

همسفران این تور عکاسی در این تور، عکاسی مستند از تلاش و تکاپوی زحمت کشانی را در پوشش های عایق با رطوبت و نمین تجربه خواهند کرد که دستاورد این تلاش فرم هایی است که تا به حال کمتر در فعالیت های انسانی دیده شده است.
برگزاری تور عکاسی مستند تسهیل کننده شرایط حضور عکاسان در موقعیت های مشاغل بومی مناطقی از کشور است تا به هر چه پربارتر شدن بایگانی تصویری و تکمیل بانک اطلاعات مشاغل بومی بیانجامد.

تورهای برگزار شده به این مقصد:

تور عکاسی 93

تور عکاسی 81

تور عکاسی 60

نظرات (10)

 • اعظم حشمتى

  |

  اين سفر،دومين سفر عكاسى من از ماهيگيران ساحلى همراه #پايگاه_عكس_چيليك بود، با توجه به حضور در اين محيط و تجربه عكاسى و همچنين حضور در جلسه نقد و ديدن آثار ديگران همسفران در تورهاى قبلى، ذهن و نگاه آماده ترى براى عكاسى از اين موضوع مستند داشتم. علاوه بر تجربه حضور يك روزه تور قبلى، اين بار پايگاه عكس چيليك ، با ايجاد امكان سفر دو روزه ، تجربه حضور شبانه روزى در محيط استراحت و كارماهيگران را فراهم كرد، كه خود در ايجاد ارتباط و درك محيط بسيار موثر بود، و تجربه جديدى برايم در اين محيط بود، كه علاوه بر عكاسى از فعاليت ماهيگيران ، فرصت ديدن و عكاسى از ساير جنبه هاى اين فعاليت را داشته باشم و با دركى بهتر به عكاسى از موضوع اصلى بپردازم.
  حضور در اين تور و تور قبلى، امكان عكاسى از دو نوع شرايط آب و هوايى را برايمان فراهم كرد، كه تجربه بسيار ارزشمندى در استفاده مناسب از عوامل ثبت را در اختيارم قرار داد.
  كه در عكاسى از هواى ابرى و مه آلود با توجه به تور قبلى موفق تر عمل كردم و تجربه عكاسى از اين موضوع در روز آفتابى ، شناخت و درك درست از نور آفتاب و رنگ آب و زمان عكاسى را مى طلبيد، كه هر چند، چندان موفق نبودم اما تجربه اى نو و ارزشمند بود.
  همچنين، فرصت استثنايى عكاسى شبانه از فعاليت ماهيگيران، تجربه بى نظيرى بود، كه با توجه عدم تجربه و دركِ عكاسى از اين موضوع ِمستنددر شب ، بيشتر اين موضوع را با سعى و خطا و مشق عكاسى در شب انجام دادم و تمركز چندانى روى موضوع و كادر نداشتم، و ازعكاسى دوستان و همسفران با تجربه تر در اين شرايط،بسيارآموختم.
  از آقاى سرورى مدير محترم #پايگاه_عكس_چيليك بخاطر فراهم نمودن امكان و شرايط چنين سفرى بسيار سپاسگزارم.

  پاسخ

 • بهار تاجیک

  |

  این دومین سفری بود که همراه #پایگاه_عکس_چیلیک عکاسی مستند از ماهیگیران ساحلی را تجربه کردم. مهمترین ویژگی این سفرمدت زمان آن و امکان اسکان در محیط کار و استراحت ماهیگیران بود که به شناخت و درک هر چه بیشترو بهتر شرایط و نوع زندگی آن ها کمک می کرد تا علاوه براینکه شاهد کار و نوع فعالیت ماهیگیران بودم با وسایل و ابزارکار و لباس های مخصوص شان آشنا شدم.در این سفر، عکاسی در هوای ابری و آفتابی و عکاسی در شب را تجربه کردم که هر کدام نکات آموزشی را به همراه داشت .شاید نتوانسته باشم ثبت های موفقی رسیده باشم ولی آموزه های ارزشمندی را در کنار دوستان باتجربه کسب کردم .
  ازجناب آقای سروری مدیریت محترم تور که با برنامه ریزی و مدیریت دقیق این امکان را فراهم آوردند بسیارسپاسگزارم.
  از همه همسفران عزیزی که سخاوتمندانه تجربیات ارزشمندشان را در اختیار من و دیگر دوستان قرار دادند تشکر می نمایم.

  پاسخ

 • ابراهیم باقرلو

  |

  این سفر ششمین سفرعکاسی از ماهیگیران ساحلی بود که بنده تجربه کردم و نخستین سفر دو روزه به این مقصد بود که امکان تجربه شرایط جدیدی را پدید آورد.
  امکان شب مانی در محل اسکان ماهیگیران سبب شد تا با ارتباط نزدیکتردرک بهتری از شرایط زندگی شان داشته باشیم و عکاسی در هنگام غروب و نور کم و در هنگام طلوع تجربه جدیدی بود.
  ثبت عکسهایی متفاوت نسبت به سفرهای پیشین یکی از دستاوردهای ارزشمند این سفر بود.
  از مدیریت محترم تور برای برنامه ریزی، فراهم نمودن این امکان و تمامی زحمات بسیار سپاسگزارم.

  پاسخ

 • آرین جوادیان

  |

  اين اولين سفر عكاسي عكاسي از ماهيگران بود كه من تجربه كردم. تجربه ي ديدن شيوه ي ماهيگيري گروهي، تجربه ي اقامت شب در محل اسكان ماهيگيران، هم صحبت شدن با آن ها و ارتباط نزديك با شيوه ي زندگي و كار آن ها از بهترين ويژگي هاي اين سفر بود.
  ثبت عكس هايي با ديد هاي مختلف و شادي و نشاطي كه با وجود ديگر همراهان ممكن شد از جمله دستاورد هاي بسيار مهم اين سفر بود.
  يكي از بهترين تجربه هاي عكاسي من تور عكاسي از ماهيگيران بود.
  از مديريت محترم تور و تمام كساني كه در اين سفر همراه ما بودند كمال تشكر را دارم.

  پاسخ

 • ندا رهگذر

  |

  دومین سفرم برای عکاسی از ماهیگیران ساحلی یکی از بهترین سفرهای عکاسی و یکی از بهترین تجربه هایی بود که کسب کردم، اسکان دو روزه در محل استراحت و زندگی ماهیگیران، عامل بسیار مهمی بود برای ثبت های موفق تر و درک بهتر شرایط
  از پایگاه عکس چیلیک و جناب آقای سروری ممنونم که هم موجب رشد و پیشرفتم در زمینه عکاسی هستند و هم با برگزاری این نوع سفرها که باعث شناخت بهتر هموطنانِ سخت کوشم و مشاهده تلاش شرافتمندانه شان برای به دست آوردن لقمه ای حلال می شود، موجب بزرگتر شدن روحم می شوند.

  پاسخ

 • عارفه

  |

  اولین بار بود که در تور ماهیگیران شرکت میکردم و این سفر برام بسیار آموزنده بود سفری که که دو روزه بود و باید با گروه هماهنگ میبودم و در کنار خانواده #پایگاه_عکس_چیلیک نکات زیادی یاد گرفتم و در کنار دوستان نکات عکاسی زیادی فرا گرفتم که همه این هارو مدیون برنامه ریزی دقیق و گروه بی نظیر چیلیک و آقای سروری بزرگوار هستم

  پاسخ

 • عرفانه سعیدیان

  |

  عکاسی مستند با موضوع ماهیگران اگر با تمرکز و دقت و استراحت کافی باشد.،نتیجه ثبت های خوبی خواهد شد.
  نتیجه عکس های دوستان خود شاهد و گواه بر این داستان هست که سفر دو روزه بسیار مفید بوده.
  برخورد ماهیگیران با توجه به درجه ی سختی زیاد شغلشون بسیار عالی بود و دوستان عکاس هم به خوبی ارتباط برقرار کردند.
  جدای از عکاسی، تجربه خوبی بود این سفر برای تلاش در ارتباط برقرار کردن با موضوع که اصل در عکاسی مستند ارتباط خوب عکاس هست با شرایط عکاسی مستند

  پاسخ

 • علي (کامران) ذهبي

  |

  اگرچه بارها افتخار همراهی با تورهاي عکاسي چيليک را داشتم اين اولين بار بود که با تور عکاسي از ماهيگيران همراه مي شدم و به جرات مي توانم اين تور را به دلايل زير بهترين و منحصر به فردترين #تور_عکاسی_چيليک بنامم:
  1. تجربه عکاسی از شب فعالیت ماهيگيران که هر عکاسي ممکن است فقط يک بار بتواند آن را تجربه کند.
  2. تجربه عکاسی از هواي ابري و آفتابي و شب درياي خزر و ماهيگيران در يک تور عکاسی دو روزه
  3. زندگی دو روزه در محل استراحت ماهيگيران و در نتيجه درک شرايط زندگي ماهيگيران و متعاقباً بهتر ارتباط برقرار کردن با آنها براي گرفتن عکس های بهتر
  4. تجربه کار گروهی با کمک دوستان عکاس در همه مراحل پشتيبانی
  5. استفاده از تجارب دوستان عکاس حاضر در این سفر عکاسی
  6. موقعيت بسيار ناب در عکاسي از مرغ هاي دريايی از فاصله بسيار نزديک که البته به علت محدوديت در تعداد عکس هاي ارسالي نتوانستم عکس هاي مربوطه را ارسال کنم.
  7. تجربه عکاسي مينيماليستي و عکاسي از جزئيات ريز و عکاسي از فرم محيط مرتبط با دريا
  8. آشنا شدن با دوستان عکاس بسيار خوب و همدل

  در انتها بايد از مدیریت محترم تور برای برنامه ریزی و اجراي عالي و حرفه اي تور بسيار سپاسگزار باشم.

  پاسخ

 • محمد موسی زاده کیوی

  |

  واقعا تور بی نظیری بود.هم درهوای ابری ودریای طوفانی وهم در هوای افتابی ؛آن هم صبح و ظهر وغروب (شب) هرکدا جداگانه رویداد ماهیگیری را عکاسی کردیم.جا دارد از مدیریت آقای سروری عزیزهم تشکری بکنیم. همه چی عالی بود.

  پاسخ

 • حسین موقّر

  |

  تولد یکبار اتفاق نمی افتد بلکه هردفعه که انسان وارد دنیای جدیدی می شود تولد دوباره اوست
  جشن می گیرم تولدم در دنیای پایگاه عکس چیلیک را
  و چه خوش اقبال بودم که این تولد با تورعکاسی چیلیک و عکاسی از ماهیگیران ساحلی خزر شروع شد
  سعادتی بالا تر ازین نبود که برای اولین بار این تور دوروزه برگزار میشد
  من مجال کافی پیدا کردم تا اول با خانواده خوب، صمیمی ، خون گرم ومهربان ، باتعاون وپرتلاش تور عکاسی چیلیک آشنا شوم
  وفرصتی که بتوان با ماهیگیران و محیط کار وزندگی آنان آشنا شوم و تجربه عکاسی در کل ساعات شبانه روز (ابری ، آفتابی ،طلوع ، غروب وشب ) را داشته باشم
  و چه صادقانه دوستان مجرب راهنمایی میکردند واطلاعات خوب در اختیار می گذاشتند که همه اینها بار علمی و تجربی چندین دوره کلاسهای آموزشی را داشت
  جاداره اینجا از مدیریت وراهبری مدیرانه و دلسوزانه جناب آقای مهدی سروری تشکر ویژه داشته باشم که واقعا در جایگاه خود بی نظیر بود

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید