صدوشانزدهمین تور عکاسی چیلیک، کارگران ماهیگیری | عکاس : مهری راستقدم 116- تور عکاسی مستند از کارگران ماهیگیری

116- تور عکاسی مستند از کارگران ماهیگیری

یکروزه ، 1397/11/04

مدت و زمان برنامه:  این سفر یک روزه بود و همسفران در طی این حضور از امکان عکاسی از ابعاد متفاوتی از موضوع برخوردار شدند.

اهداف عکاسی: این فرصت با هدف علاقمندان به شرکت در نمایشگاه گروهی عکس فراهم شده است گرچه هدف اصلی حضور، تجربه عکاسی مستند در جمع کارگران بومی و مهاجر و استراحتگاه کارگران ماهیگیر است ولی علاقمندان به عکاسی طبیعت، فرم، منظره و مفهومی نیز می توانند از امکان حضور و تولید قایل مطابق با سلیقه و استعداد نگاه خود برخوردار باشند.

شهر آمل از جمله شهرهای استان مازندران است که با وجود همسایگی با شهرهای ساحلی بابلسر، محمودآباد و نور، خود فاقد ساحل دریا است.
اگر چه با کمترین مسافت طی شده می توان به شهرهای ساحلی خوش آب و هوایی رسید که تور صید ماهی صیادان و ماهیگیران همیشه در چندین نوبت شبانه روز تلاش می نماید تا چرخ روزی عده ای را در چرخه ی روزگار بچرخاند.
آب و هوای این منطقه در تابستان‌ها گرم و مرطوب و در زمستان ها ملایم و حداکثر ریزش باران در ماه آذر و حداقل آن نیز در تیر ماه است.
بخشی از ساکنان این شهر به دلیل همجواری با ساحل دریا برای امرار معاش تحت نظارت سازمان ها و تشکیلات شیلات به شغل ماهیگیری می پردازند و این حرفه به شغلی فصلی برای مردمان این منطقه بدل شده است.

همسفران این تور عکاسی مستند در ضمن آموزش های پیش از سفر، تجربه عکاسی مستند از تلاش و تکاپوی زحمت کشانی را در پوشش های عایق با رطوبت و نمین تجربه خواهند کرد.
در این کارگاه آموزشی که طی چندین جلسه نشست حضوری و زمینه سازی برای درک و تبیین آموزش های لازم در محل دفتر رسانه پایگاه عکس چیلیک برگزار می شود، همسفران و متقاضیان پس از شرکت در این سلسله نشست ها در فرصتی مناسب در محل کار و اسکان کارگران شرکت ماهیگیری حضور یافته و تمام سعی خود را برای تجربه و ثبت هایی موفق بکار می گیرند.

این موضوع از جمله مضامین متمرکز در تور عکاسی چیلیک بوده که با وجود زیرساخت های اقتصادی و وجود نمادهای کار گروهی در قالب شرکت تعاونی زمینه های بسیار مستعدی برای پرداختن هدفمند به خود را داراست. سیر تغییرات و وسعت تحولات جامعه و گذر زمان در سایه معاش و معضلات زیست محیطی و ضوابط بازدارنده و گاه! مانع در حمایت از اقشار کارگری و همچنین عمر گروه های کاری در این حرفه، بهانه های فراوانی را برای عکاس مستند در به تصویر کشیدن حواشی و بطن این موضوع فراهم می آورد…

 

نظرات (2)

 • مریم خداوردی

  |

  با اینکه در سفر قبلیِ ماهیگیری شرکت کرده بودم، اما نیاز داشتم برای تکمیل پروژه عکاسی خود در این تور یکروزه هم شرکت کنم که بسیار خوشحال و سپاسگزارم از این که سفر یکروزه برگزار شد.
  تمام تلاش خود را کردم که بتوانم ثبت های خوبی داشته باشم و با همراهی همسفران دیگر بتوانیم با عکسهایمان به نمایشگاه و کتابی خوب و وزین در این زمینه برسیم.
  با تجربه سفر چند روزه و یکروزه با فاصله کمی از هم، دریافتم که نتیجه و بازدهی در سفر های چند روزه برای عکاسی بهتر است و با تکرار سفر، کارها و ایده هایمان پخته تر می شود.
  از پایگاه عکس چیلیک و مدیریت عالی آن سپاسگزارم که فرصت های مناسب عکاسی را برای ما بوجود می آورند.

  پاسخ

 • مهری راست قدم

  |

  تورهای عکاسی باعث شده تا به تجاربی دست پیدا کنم که اگر معمولا به تنهایی می رفتم این نوع از تجربه را نمی آموختم در کمال آرامش میتوان عکاسی کرد و از دوستان بسیاری هم کمک گرفت
  معمولا همه نسبت به دیدگاه خود با کوله ای از سعی و خطا بر می گردند.
  در این سفر هم دوستان با موفقیت توانستند پروژهای عکاسی خود را تکمیل کنند. جلسه های نقد و بررسی آثار هم مکمل بسیار خوبی برای دیدی بهتر در عکاسی مستند می باشد که با حضور جناب سروری بسیار پر بار است

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید