89 مین تور عکاسی چیلیک ترکمن های استان گلستان
تور عکاسی چیلیک | ترکمن های استان گلستان | عکاس: محمدعلی قهرمانپور 89- تور عکاسی مستند از ترکمن های استان گلستان

89- تور عکاسی مستند از ترکمن های استان گلستان

3 روزه ، 1395/06/21

اهداف عکاسی:

حضور در کارگاهی تخصصی با موضوع عکاسی مستند و همراهی با عکاسی آشنا به مختصات منطقه و عکاسی از طبیعت بکر و زیبای استان گلستان و منطقه ترکمن تا همسفران بتوانند علاوه بر عکاسی طبیعت و منظره، نماهایی بکر از عکاسی پرتره و قوم نگاری در محیط باز و نور بیرونی(دمای رنگی5200 تا5600 درجه کلوین)، زندگی روستائیان ترکمن و مضامین بسیاری در زندگی مستند اجتماعی قوم ترکمن را تجربه نمایند.

برنامه سفر:

همسفران با برنامه ریزی انجام گرفته در استان گلستان و منطقه ترکمن ( آق قلا ، گمیشان ، گنبد و …) در موقعیت های مناسب حال عکاسی حضور یافته و به عکاسی مستند و طبیعت خواهند پرداخت.

استان گلستان و منطقه ترکمن:

گلستان نام جدید سرزمین تاریخی است که در طول تاریخ و تا سده هفتم هجری به نام ایالت گرگان و از آن پس تا آغاز سده دهم به نام استرآباد و در نوشته‌های دوران اولیه اسلامی به نام (جرجان) و از اسفند ۱۳۱۶ گرگان نامیده شده‌است.

روستاهای استان گلستان به صورت متمرکز و نزدیک به هم هستند. این روستاها در راستای جاده‌ها و رودها به صورت طولی و در بخش‌های کوهستانی به صورت پله‌ای هستند.

اقوام متعددی در این استان زندگی می‌کنند که شامل ترکمن‌ها، فارسی زبانان شامل سیستانی‌ها و فارسی زبانان بومی، بلوچ‌ها، ترک‌ها (آذربایجانی و قزلباش)، مازندرانی‌ها و قزاق‌ها می‌شوند.

ترکمن‌ها در بخش شرقی، مرکزی و شمالی استان و همچنین در مرکز استان سکونت دارند. سنی‌مذهب هستند و به زبان ترکمنی تکلم می‌کنند.

بخش بسیار کمی از ترکمن‌های استان نیز شیوهٔ کوچ نشینی گذشتگان خود را نگه داشته‌اند و در چادرهایی به نام آلاچیق زندگی می‌کنند.

برج گنبد قابوس نیز در این منطقه واقع شده که بلند ترین برج آجری جهان است در سال ۳۹۷ قمری به فرمان شمس‌المعالی قابوس بن وشمگیر ساخته شد و اکنون در درون شهر گنبدکاووس جای دارد. این برج با بلندی ۶۰ متر بر بالای تپه‌ای ساختگی به بلندی ۱۵ متر بر پا شده‌است و بزرگ‌ترین بنای آجری جهان به شمار می‌آید.





دیدگاهتان را بنویسید