تور عکاسی چیلیک از یکصدومین مقصد عکاسی اش عبور کرد

علاقمندان به عکاسی از فرم های زیبا و اَشکال منحنی طبیعت کویر همراه با همسفران با 100ومین تور عکاسی چیلیک در سفری یکروزه عکاسی از «کویر» را تجربه کردند.
در این سفر عکاسی که از دقایقی پیش از طلوع خورشید روز پنجشنبه 20 مهر ماه آغاز شد، عکاسان همسفر ساعاتی را در وسعت محیط کویر و در میان فرم ها و شکل ها و ترکیب های گوناگون به عکاسی گذراندند و تا پیش از ظهر زمان شان را برای بازگشت از کویر به سوی کاروانسرای مرنجاب مربوط به عهد صفوی سپری کردند.
موقعیت کویر مرنجاب با وجود فرم های هندسی و منحنی های زیبا و خمیدگی های حین زمان طلوع استعدادی در تجربه عکاسی از اَشکال دارد که عکاسان همسفر با تور عکاسی چیلیک بارها این مشق زیبا را تمرین و تجربه کرده اند.
100ومین تور عکاسی چیلیک با تمرکز بر حضور در وسعت کویر و عکاسی از این فرم ها تلاش کرد تا در فهرست تنوع موضوعی خود فرصتی جدید را در اختیار عکاسان جوان و علاقمند به عکاسی از منحنی های زیبا در زمان طلوع خورشید در کویر قرار دهد.

اسامی عکاسان حاضر در این سفر عکاسی به این ترتیب معرفی شده است: ندا رهگذر ، مهری راستقدم ، سیّد راستین موسی زاده، محمدرضا خرازی ، مریم خداوردی ، فاطمه شیخعلی میرالی ، سیّدمحمد موسی زاده ، محمدرضا زارع، سپیده رضاخانی ، طیبه خداوردی ، ابراهیم باقرلو ، علی محمد شمسایی ، اعظم حشمتی ، رعنا معتمدی ، سبحان سروری، حسین عصاری آرانی ، مهدی پایدار ، مهدی سروری .

مدیریت دفتر رسانه پایگاه عکس چیلیک ضمن تشکر از حمایت و هماهنگی میثم نمکی آرانی ، ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آران وبیدگل، مدیریت و هدایت عکاس مجّرب « سجاد صادقی آرانی » ، از پشتیبانی سیدجواد تکیّه مدیریت فرهنگی آستان هلال ابن علی(ع) تقدیر کرده و از میهمان نوازی مهندس میرزاجانی مسئول اداره گردشگری سازمان میراث فرهنگی ، عکاسان و علاقمندان و اهالی شهرستان نهایت سپاسگزاری را داشته باشد.
نشست نقد تور و بررسی فایل عکس های تولید شده توسط عکاسان همسفر و علاقمندان به زودی در سالن آموزش دفتر رسانه پایگاه عکس چیلیک برگزار و عکس های برتر این سفر توسط کارشناسی عکاسان تعیین و معرفی خواهند شد.

از مهمترین اهداف برگزاری تورهای عکاسی پایگاه عکس چیلیک پس از نخستین دوره جشنواره تورهای عکاسی چیلیک شناسایی استعدادها و جذب علاقمندان و دوستداران هنر عکاسی در محیطی علمی، سالم و صمیمی است تا ضمن شرکت در فضایی عکاسانه از تاثیر شرایط کارگاهی و آموزش غیرمستقیم عکاسی بهره های لازم را برده و تجارب اولیه و تکمیلی خود را در زمینه عکاسی: مستند، مفهومی، منظره و طبیعت، روایی وگزارش، چهره، اجتماعی، معماری و … افزایش دهند.

مطابق با رسم تمامی تورهای عکاسی « پایگاه عکس چیلیک » مقرر شد تا با مشارکت همسفران فعال (صاحب اثر در گزارش تصویری و عکس های منتخب)، نشست نقد و بررسی عکس های این تور به شکل رایگان در محل سالن آموزش پایگاه عکس چیلیک برگزار شده و عکس ها و نگاه برتر در این نشست بنا بر رای و نظر همسفران و حاضرین علاقه مند مورد معرفی قرار می گیرند.
برای مشاهده گزارش تصویری تور کارگاهی عکاسی طبیعت در کویر « اینـجـــا » کلیک کنید.

منبع: پایگاه عکس چیلیک

نظرات (3)

 • اعظم حشمتی

  |

  چهارمين تجربه سفر كويرم همراه شد با صدمين سفر #تور_عكاسى_چيليك.
  دومين سفرم همراه چيليكى ها، نخستين سفر عكاسى من از كوير بود، باورم نمي شود هنوز، كه با نخستين تجربه و حضور در كوير هم فرصت تجربه عكاسى از اين موقعيت نصيبم شود و هم يكى از عكس هاى منتخبم به نمايشگاه #انتهاى_زمين برسد و در كتاب چاپ شود، فرصت و انگيزه و باورى كه اين پايگاه در اولين حضورهايم نصيبم كرد را هميشه قدردان خواهم بود، و خدا را شاكرم كه در چهارمين سال حضورم كنار اين خانواده، سفر كوير را دوباره و دوباره تجربه كردم، سفرى كه هيچ گاه به تكرار نمي رسد.
  هر بار با تجربه اى بيشتر و نگاهى پخته تر كه نتيجه آموزش نشست هاى نقد و بررسى آثار سفرهاى پيشين است .
  آقاى سرورى عزيز بسيار ممنونم از همت بلند شما در برقرارى صد عنوان تور و حمايت هاى بى دريغ شما از جوانان و هنر آموزان عكاسى ، برقرار باشيد.

  پاسخ

 • حسین عصاری آرانی

  |

  معنای سفر عکاسی را در چیلیک درک کردم. سفری هایی که همه امکانات و شرایط حاضر و آماده است تا عکاس به عکاسی بپردازد و در بهترین موقعیت بتواند عکس خوب تولید کند.
  این که بتوان 100 سفر را با این وضعیت برگزار کرد کار هرکسی و هرجایی نیست. 100 سفر از شمال گرفته تا جنوب ایران نه تنها در شهر های معروف که در بسیاری روستا ها و مناطق بکر و دور از دسترس در حالت عادی.
  خانواده چیلیک با محوریت پایگاه عکس چیلیک تجربه 100 تور عکاسی دارد که همه بدون هیچ تبعیضی امکان بهره برداری از آن را داشته اند. این خانواده با همدلی و همیاری مسیر سختی را پشت سر گذاشته و مسیر سخت تری را پیش رو دارد؛ امیدوارم روزی برسد که این نوع همدلی و همیاری دردیگر افراد جامعه عکاسی هم ایجاد شود تا این مسیر برای همه دوستداران عکس و فراهم شود و شاید از سختی راه کاسته شود و اگر نشود این همیاری، دلگرمی ای خواهد بود برای عکاسان مشتاق این راه.

  پاسخ

 • مریم خداوردی

  |

  #پایگاه_عکس _چیلیک مانند پدری مهربان است که به فرزندش می گوید :”تو نگران هیچی نباش و فقط درست را بخوان”
  در #تور_عکاسی_چیلیک همه چیز را برای بهترین شرایط عکاسی فراهم میکنند و می گویند: ” نگران هیچ چیز نباشید و فقط خوب ببینید و از میان کادرهای رها و هزاران هزار فریم معلق در محیط، بهترین را انتخاب و ثبت کنید و عکس های خوب بگیرید”.
  عکاسی از کویر با آنکه سخت است ولی تکرار آن دو مرتبه در سال موجب می شود که بتوانی با تجربه بیشتر، ثبت های بهتری انجام دهی چرا که در دفعات اول چنان وسعت و ابهت کویر تو را درگیر می کند که شاید نتوانی کادرهای خوب ببندی ولی در دفعات بعدی می توان جبران کرد.
  جناب آقای سروری عزیز!
  مدیریت پایگاه عکس چیلیک
  اتصال عدد سفرهای عکاسی از ۹۹ به ۱۰۰ و عبور از این عدد یعنی یک تولد تازه و یک آغاز مبارک در مسیر تولید فایل عکس.
  آغاز شمارش تورها از نخستین عدد سه رقمی علاوه بر اینکه گویای توانمندی جنابعالی در این راه پرسنگلاخ است، افتخاری برای تمام همسفرانی است که توفیق حضور یافتند و لیاقت تداوم همسفری با این جریان را برای خود رقم زدند.
  این توفیق و این شایستگی را در خانواده عکاسان چیلیک به خودم و همه چیلیکی های عزیز تبریک می گویم و بواسطه این نعمت خدای عزیز را شاکریم.
  با آرزوی سلامتی، تداوم و پایداری در این راه، از خداوند بزرگ می خواهم که به توفیق خدمت شما افزوده و به درک این نعمت ارزشمند ما را موفق بدارد.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید