صد و سومین تور عکاسی چیلیک، کاشان | عکاس: ابراهیم باقرلو 103- تور عکاسی کاشان ( بازار و خانه های تاریخی )

103- تور عکاسی کاشان ( بازار و خانه های تاریخی )

دو روزه ، 1396/09/23 |

مدت و زمان برنامه: سفر دو روز و دو شب بوده و زمان حرکت ، از شامگاه چهارشنبه 22 آذرماه می باشد.

اهداف عکاسی: تجربه عکاسی مستند اجتماعی و ارتباط با مردمان شهر و همچنین حضور در خانه های تاریخی و عکاسی معماری

برنامه سفر: همسفران قصد دارند تا در حرکتی شبانه از تهران، خنکای صبح مقصد را درک کرده و سپس با حضور در بازار سنتی شهر و عکاسی از رواق ها و سرای امین الدوله و تیمچه و هشتی و … همچنین حضور و عکاسی از خانه های تاریخی کاشان ، عکاسی مستند اجتماعی و عکاسی معماری را تجربه کنند.

کاشــان

کاشان شهری تاریخی است که مرکز شهرستان است و بخشی از استان اصفهان محسوب می‌شود. این شهر در مرکز ایران در ۲۲۰ کیلومتری جنوب پایتخت و ۲۰۰ کیلومتری مرکز استان واقع است.

کاشان مهد تمدن و فرهنگ سنتی ایران و مشهور به دارالمومنین است. این شهر دارای ۷۰۰۰ سال قدمت شهرنشینی و یکی از زیباترین شهرهای ایران است. کاشان شهری با اصالت و با مشاهیر علمی و ادبی زیادی است و نقش پررنگی در صنعت گردشگری ایران دارد. عده‌ای از مورخین کاشان را با اصالت‌ترین و اولین شهر ایران و جهان می‌دانند.

در تور عکاسی کاشان همسفران از بازار و خانه های تاریخی این شهر دیدار و عکاسی خواهند کرد.

بازار کاشان در مرکز این شهر واقع شده است و دیگر فضاهای شهری در دو طرف آن قرار گرفته‌اند، این بازار در دوره صفویه رونق فراوانی داشته‌است که البته در دوره قاجار میزان قابل ملاحظه‌ای از آن رونق کاسته شده. افزوده‌های جدیدتر بازار شامل تیمچه امین‌الدوله، دو مدرسه و یک مسجد است.

از بناهای تاریخی مهم کاشان که هنوز استوار مانده‌اند یا آثارشان پابرجاست می‌توان به مناره زین الدین، آرامگاه سلطان عطابخش، مسجد عمادی (مسجد میرعماد)، مسجد جامع، مدرسه سلطانی، مسجد آقابزرگ، قلعه جلالی، حمام سلطان امیراحمد و کاروان سرای امین الدوله اشاره کرد، در همه این بناها ویژگی‌های معماری مشابه دیده می‌شود، جز مناره زین الدین که در این زمینه یکتا است.

کاشان حداقل نوزده عمارت تاریخی دارد که به خوبی محفوظ مانده‌اند. این عمارت‌ها عناصر عمومی خانه‌های سنتی کاشان را دارا می‌باشند، اما نسبت به آنها دارای فضاهای بزرگتر، معماری ماهرانه تر و عناصر مجلل تری هستند. از معروف‌ترین این عمارت‌ها می‌توان به خانه بروجردی‌ها، خانه بنی کاظمی و خانه مرتضوی اشاره کرد.

نظرات (6)

 • اعظم حشمتى

  |

  قبلا چند بارى بدون بهانه عكاسى به كاشان سفر كرده بودم، ولى كاشان را از دريچه دوربين و نگاه عكاسى نديده بودم وقتى عكاسى بهانه سفر باشد گويى چشم جور ديگرى مى بيند و كشف مى كند و لذت ميبرد.
  خانه هاى قديمى كاشان، اتاق هاى تو در درتو ، پنجره هاى رنگى و معمارى بى نظير و زيبا، ديده را محسور مى كند، و نگاه را به وجد مى آورد، و باعث ميشود با لذت و احساس و انرژيى كه در اين خانه ها نهفته است، دوربين را بالا بياورى و اين همه زيبايى ساخت انسان را ثبت كنى.
  بازار و معمارى قديمى و كسب هاى ويژه اين شهر، امام زاده و مسجد بزرگ آقا و گنبد و گل دسته هاى ويژه و معمارى و نقاشى كم نظيرشان ، موضوع هاى ديگرى بود ، كه نگاه دل و دوربين ما را سيراب كرد.
  در اين شهر افتخار مهمان بودن در خانه پدر و مادر عزيز شهيدى را داشتيم كه از اين بابت بسيار سپاسگزار آقاى حسين عصارى آرانى و خانواده محترمشان هستيم كه حضور در آن منزل و گرما و محبت حضور و همراهى شان لذت سفر را دو چندان كرد.
  بسيار بسيار سپاسگزار جناب سرورى و #پایگاه_عکس_چیلیک هستم كه با برگزارى و مديريت صحيح هر تور ، هم روح مان مشعوف ميشود و لذت ميبرد، هم هر بار با موضوع هاى متفاوت عكاسى را در كنار همسفرانى عزيز، مشق ميكنيم و مى آموزيم.
  بى صبرانه منتظر جلسه نقد و بررسى آثار همسفران اين تور هستم، تا يادگيرى و تجربه عكاسى مان از اين موضوع و سفر با نقد و بررسى آثار ، به نتيجه و دريافتى كامل برسد.

  پاسخ

 • حميده نظرى

  |

  بارها و بارها به كاشان رفته بودم و همين مكانها و ساير جاها را نيز ديده بودم و يا شايد به تعبيرى نگاه كرده بودم اما اينبار كه به كاشان رفتم واقعا ياد شعر سهراب سپهرى افتادم “ديده را بايد شست جور ديگر بايد ديد “حقيقتاً اين سفر از نوع جور ديگر بايد ديد بود.
  من هم از منظر دوربينم كه هنوز هم حرفه ايى نيستم نگاه كردم و متوجه شدم كه چه فرهنگ غنى و عظيم معمارى حاكم بر اين فضاها بوده و هم از منظر روانشناختى كه چقدر در ساخت اين فضاها به براورده شدن نيازهاى افرادى كه در ان فضاهازندگى ميكردند توجه و اهتمام وافر شده است.
  جا دارد از جناب سرورى كه دوستانه و مقتدرانه گروه را راهنمايى مى كردند و در آموزش به همه اعضا نيز توجه ويژه داشتند تشكر كنم.
  از همسفرمان جناب عصارى و خانواده محترمشان نيز تشكر مى كنم كه ميزبان گروه بودند و همچنين سایر همسفران كه هركدام تجربيات ويژه و خاص خود را در زمينه عكاسى معمارى داشتند و از یکایک آنان آموختم

  پاسخ

 • مریم خداوردی

  |

  تا قبل از برگزاری این تور، به کاشان سفر نکرده بودم ، فقط تعریف آثار معماری آنرا شنیده بودم و دوست داشتم از نزدیک مشاهده کنم.
  کاشان اولین تجربه عکاسی معماری من بود و در شروع کمی گیج بودم ولی در ادامه با راهنماییها و صحبتهای آقای سروری ذهنم روشن شد و سعی کردم نگاه خود را پیدا کنم.
  معماری بی نظیر خانه هایی که طی سالیان طولانی بنا شده بودند، از جمله خانه ی عباسی ها که 20 سال طول کشید تا کامل شود جدا انسان را به وجد می آورد و باعث می شد که به هنر و تمدن خود افتخار کنم . همچنین معماری بازار کاشان و تیمچه که چه آرامشی در آن نهفته بود.
  غبطه خوردم به اینکه هنرو معماری اصیل خود که بر اساس اقلیم هر دیاری ساخته شده را امروزه فراموش کرده ایم و به معماری غربی روی آورده ایم ، چنان که غربی ها از معماری ما استفاده می کنند.
  سفرها و تورهای #پایگاه_عکس_چیلیک بسیار غنیمت است برای کسانی که به دنبال فضایی امن و دوستانه و صمیمی هستند که علاوه برآن، ایران زیبا را میشناسیم و جای جای آنرا ثبت میکنیم.
  مشتاقانه در انتظار جلسه نقد و بررسی آثار هستم که در تکمیل عکاسی بتوانم خود و آثارم را بسنجم و ارزیابی کنم.
  در پایان از خانواده شهید بزرگوار عصاری که در منزل با صفای خود حضور گروه ما را به گرمی پذیرفتند و جناب آقای حسین عصاری بسیار سپاسگزارم.

  پاسخ

 • ندا رهگذر

  |

  این سفر، دومین سفر عکاسی ام به شهر زیبا و تاریخی کاشان بود، بار اول با وجود تمام زیباییها و پتانسیل بالای این شهر برای عکاسی، ولی متاسفانه با ثبتهایی نه چندان موفق و دست خالی برگشتم ولی در سفر با چیلیک نتیجه کارم با دفعه قبل کاملا متفاوت بود.
  یکی از دلایل تفاوت این دو سفر شاید میتوانست این باشد که بار دوم آگاهانه تر و با شناختی که در سفر اول از شهر به دست آورده بودم به انتخاب کادر و سوژه می پرداختم ولی مهمترین و اصلی ترین دلیل این بود که پایگاه عکس چیلیک با هماهنگی های دقیق و از پیش برنامه ریزی شده در بهترین ساعات و بهترین شرایط نور و موقعیت، همسفران را به لوکیشن های معین هدایت می‌کردند در صورتیکه در سفر قبلی که همسفر چیلیک نبودم در بدترین ساعت روز و در اوج شلوغی بازدید کنندگان ما را به مکانهای مورد نظر برای عکاسی هدایت کرده بودند، و واقعا در این سفر نیز، با تمام وجود می شد تفاوت بقیه تورهای عکاسی را با تورهای عکاسی پایگاه عکس چیلیک، درک کرد. این برنامه ریزی دقیق و عالی منجر شد به ثبتهای بسیار رضایت بخشی در این سفر دست پیدا کنم.
  ممنون از همسفران خوب چیلیک و مدیریت محترم پایگاه عکس چیلیک جناب مهدی سروری که این سفر را نیز همچون بقیه سفرها با حضور گرم و مهربان و همدل شان به خاطره ای دوست داشتنی و دلنشین تبدیل کردند.

  پاسخ

 • ابراهیم باقرلو

  |

  این دومین سفرعکاسی ام به شهر تاریخی و زیبای کاشان با تورعکاسی چیلیک بود.
  به سبب شرکت در تور پیشین این مقصد(36 مین تور) و شرکت در نشست نقد و بررسی آثار همسفران، این بار با تجربه و اندوخته بصری بیشتری به ثبت پرداختم که از این دستاورد راضی هستم.
  عکاسی از خانه های تاریخی و بازار کاشان به سبب معماری غنی و زیبای آن هر بار تازگی دارد و سبب کشف منظرها و زاویه نگاه های جدید می شود که برای من بسیار لذت بخش بود.
  از میهمان نوازی خانواده محترم شهید عصاری و پشتیبانی هایشان بسیار سپاسگذارم.
  همچنین از مدیریت محترم تورآقای سروری برای برنامه ریزی، هماهنگی و فراهم نمودن شرایط مناسب سفر و عکاسی بسیار سپاسگذارم.

  پاسخ

 • بهار تاجیک

  |

  این سومین سفر من به شهر تاریخی کاشان که مهد تمدن و فرهنگ سنتی ایران است، بود . این سفر با سفرهای گذشته که گردشگری بودند بسیار تفاوت داشت.
  همیشه وقتی عکس های خانه های تاریخی را می دیدم دوست داشتم روزی بتوانم از این بناهای تاریخی ثبت تصویر داشته باشم. شیشه های رنگی ، نقش و نگارها و طرح های اسلیمی و حوض ها و حیاط های زیبا و نوع خاص معماری بناها هر هنردوستی را سر ذوق می آورد.مهمترین نکته هماهنگی ها و زمانبندی های بسیار مناسبی بود که توسط جناب آقای سروری مدیریت محترم تور انجام گرفته بود که با بهترین نور و در مناسب ترین زمان ممکن اعضای گروه توانستند با آرامش و تمرکز به فعالیت و ثبت تصویر بپردازند. از ایشان برای این مدیریت دقیق و صحیح بسیار سپاسگزارم.
  از جناب آقای عصاری و خانواده محترم ایشان که صمیمانه پذیرای ما در این تور بودند تشکر و قدردانی می کنم.
  همدلی و مهربانی و صمیمیت همسفران عزیز لذت سفر را دوچندان کرد سپاس مهرتان.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید