76- تور عکاسی کردستان ( زیویه و کرفتو )

76- تور عکاسی کردستان ( زیویه و کرفتو )

4 روزه ، 1394/4/24  |

اصالت فرم و شکل و رنگ در مناطق بومی ایرانی از شناسه هایی تعریف شده نشات می گیرد.

مناطقی که هر یک از اقوام ایرانی درش توانسته اند به واسطه ی حداقل ها، نمادهایی را در تاریخ منطقه ماندگار کنند تا روزگاری بوانند به آن نشان، برای خود شناسنامه ای تاریخی احیا کنند.
منطقه زیویه و کرفتو از جمله وسعت هایی است که در شمال استان کردستان واقع شده است و در همسایگی جنوبی استان آذربایجان غربی قرار گرفته است. میراث فرهنگی و معنوی این منطقه از چنان غنائتی مهجور برخوردار است که کمتر دوربین های عکاسی توانسته اند به رمز و راز زیبای آن پی برده باشند. همسفران با ” پایگاه عکس چیلیک ” می کوشند تا با راهنمای محلی به اهداف عکاسی در این منطقه نزدیک شده و در آخرین روز از ماه مبارک رمضان در منطقه حضور یافته و تا پایان روز شنبه (نخستین روز تعطیلی عیدسعیدفطر) مهیای بازگشت به تهران باشند.

از جمله مناطق و موضوع های هدف گذاری شده در تور عکاسی کردستان: شهرستان های سقز و دیوان دره است و روستاها و جاذبه های گردشگری این مناطق همچون غار دست کن و عقاب سرطلایی به عنوان محوری ترین پرنده در حیات وحش منطقه و همچنین آداب و رسوم ساکنان در روستاها برای دید و باردیدهای مرسوم و مربوط به عیدسعید فطر…

غار کرفتو در 67 کیلومتری شمال شهرستان دیوان دره واقع شده است و از جمله غارهای اهکی و طبیعی می باشد که بنابر نظر زمین شناسان عمر ان به دوران مزوزوئیک باز می گردد و پس از آغاز دوران خشکسالی از زیر آب یرون آمده است.

این غار شامل دو بخش طبیعی و دست ساز(صخره ای) می باشد که در طی دوران های گوناگون تغییر شکل داده و به صورت معماری صخره ای در چهار طبقه شکل گرفته است.
بخش طبیعی غار به طول 600متر و با ارتفاع متغیر یک تا دوازده متر به عنوان ستون فقرات غار را تشکیل می دهد و ورودی غار راهرویی دارد که اتاق هایی با اندازه هایی متفاوت و مجهز به نور و پنجره دارد.
از جمله موضوع های مورد نظر در تور عکاسی کردستان این بار دیدار و عکاسی از غار کرفتو و همچنین دیدار و عکاسی از روستاهای هدف گذاری شده و آیین های رایج در بین اهالی روستاهای سطح منطقه است.
در این تور شرایط برای عکاسان و علاقه مندان به موضوع هایی چون: عکاسی طبیعت، عکاسی مستند اجتماعی و عکاسی حیات وحش مهیا است.

نظرات (2)

 • محمد رضا

  |

  آنقدر از كردهاي غيور در دو سفر به مقصد كردستان همراه با پايگاه عكس چيليك، ميهمان نوازي ديده بوديم كه دوباره همراه با چيليكي ها شديم و اينبار پا در سرزميني اهورايي با قدمتي طولاني همچون كرفتو و زيويه نهاديم.
  سرزمين بكر كردستان مغفول از نگاه هاي عكاسان اين مرز و بوم امروز تشنه شناساندن و شناسانده شدن به ايرانيان و جهانيان است و ما در حد بضاعتمان در كنار همسفران پايگاه مي كوشيم كه رسالت معرفي اين مرزو بوم را در كنار رسالت عكاسي مان به تمامي ايرانيان و جهانيان به انجام برسانيم و اين رسالتي مهم بر دوش همه اهالي جامعه عكاسي ماست.
  اميدوارم كه در اين مسير هر روز شاهد اتفاقات خوب و خوش يمني همچون سفر به سرزمين هاي زيبا و ناشناخته اي همچون كردستان سرفراز همراه با پايگاه عكس چيليك باشيم.

  پاسخ

 • حسین عصاری آرانی

  |

  عکاسی نیازمند ارتباط صحیح با سوژه است، همه می دانند ایجاد زیر ساخت مناسب برای رسیدن به عکس خوب مخصوصا در فضاهای خاص و کوچک کاری بسیار زمان بر و سخت است. برنامه ریزی، حضور به موقع و هماهنگی درست، این شاخص ها باعث می شوند وقتی وارد فضایی جدید می شویم در زمانی کوتاه و بسیار راحت فضا برای ثبت عکس فراهم شود. در تور غار کرفتو و روستای زیویه همه این شرط ها فراهم بود تا همه در کنار هم بتوانند به ثبتی خوب و رضایت بخش دست یابند.
  این شرایط برای هرکسی که مشتاق عکاسی است در تور های عکاسی چیلیک فراهم است؛ اما به شرطی که مشتاق عکاسی باشد.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید