توضیح درباره «… این عکس‌ها حراج نشده است»

سرویس: فرهنگي و هنري – تجسمي و موسيقي
یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۳ – ۱۴:۵۰

محمد فرنود درباره مفاد گزارش « این عکس‌ها حراج نشده است» توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار بخش هنرهای تجسمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در پی انتشار گزارش «این عکس‌ها حراج نشده است» در ایسنا، درباره گله‌های هنگامه گلستان نسبت به نمایش عکس‌های مربوط به کاوه گلستان در گالری آسمان که زیر مجموعه فرهنگستان هنر است و در آن از محمد فرنود به عنوان مجری نمایشگاه گله شده بود، این عکاس پیشکسوت با حضور در ایسنا بدون انجام مصاحبه‌ای اسنادی را ارائه کرد.

در گزارش یاد شده که محور آن ضرورت رعایت حقوق مادی و معنوی آثار هنرمندان عکاس در زمان حیات و ممات آن‌ها بود، همسر کاوه گلستان نسبت به استفاده بدون رضایت و اطلاع او از عکس‌های انقلاب همسرش در نمایشگاه فرهنگستان هنر گله کرده بود.

در پی انتشار سخنان او در ایسنا، محمد فرنود عکاس و طرف تفاهم‌نامه برگزاری این نمایشگاه در حالی که اصرار داشت برای رعایت حرمت سه دهه دوستی و ده‌ها کار مشترک و گروهی با کاوه گلستان، اظهارنظر و مصاحبه‌ای در پاسخ به این قضاوت – که آن را عجولانه توصیف می‌کرد- نداشته باشد، اسنادی را به رؤیت رساند که در میان آن‌ها از طرف هنگامه و مهرک گلستان اختیار تام و وکالت داده شده بود که می‌تواند عکس‌های انقلاب اسلامی ایران را در نمایشگاه‌ها و یا چاپ کتاب، به طور جداگانه مورد استفاده قرار دهد. همچنین توضیح داد که این عکس‌ها از طرف شخص کاوه در دهه 70 در یک پروژه مشترک در اختیار او قرار داده شده است و از هنگامه گلستان عکسی دریافت نکرده است و اجازه کتبی نیز گرفته و اخلاق حرفه‌ای را رعایت کرده است.

این عکاس تاکید کرد، همان‌گونه که هنگامه گلستان در مصاحبه خود با خبرگزاری ایسنا اشاره می‌کنند، عکس‌های من هم نزد آن‌ها بوده و هنوز هم نزدشان است و بهتر می‌داند که چه عکس‌های ارزشمندی است و تا به حال دیناری حقوق هم دریافت نکرده‌ام و خود بهتر می‌دانند که چگونه مورد استفاده قرار گرفته است.

فرنود در پایان توضیح داد که کار پرحجم و بسیار سنگین نمایشگاه «تاریخ بی دروغ» که نزدیک به دو سال به طور شبانه‌روزی زندگی حرفه‌ای و شخصی من را مختل کرد، فراتر از تعهداتم برای فرهنگستان هنر و به احترام شخص آقای علی معلم، رییس فرهنگستان هنر، که نامه او نیز این را می‌گوید به انجام رساندم و مسؤولیتم را با چیدمان سه بار در گالری صبا با ارائه زیرنویس و اسامی کامل عکاسان با ذکر شماره تابلو با تحویل به دفتر آقای معلم به پایان رساندم و تاخیر در برگزاری و افتتاح در مرکز اصلی نمایشگاه فرهنگستان هنر به علت حوادث منطقه بود که دائما هر روز شکل تازه‌ای به خود می‌گرفت.

ادامه توضیحات فرنود اینگونه بود که این مسئله دیگر از عهده مسئولان فرهنگستان نیز خارج بود و آنها با علاقه هرچه تمام‌تر به دنبال زمان مناسبی گشتند و من بعد از تحویل به دنبال زندگی حرفه‌ای و شخصی خود بودم و فکر می‌کردم با همه زحماتی که کشیدم شاید در این زمان منتفی شود، اما به یکباره خود نیز مثل هنگامه گلستان، در روز افتتاح، آن هم پایان مراسم از طریق دوستی مطلع شدم و همه مسؤولان محترم آن‌جا می‌دانند که من در چیدمان نمایشگاه گالری مجموعه آسمان هیچ نقشی نداشتم و در آن شرایط به طور فشرده به دنبال سفر کاری به برزیل بودم و بعد از سفری طولانی، بازگشتم که با این خبر شوکه شدم .

در پایان از آنجایی که خانم گلستان نامه‌ای به انجمن کاووس صادقلو، رییس انجمن صنفی عکاسان مطبوعات دادند که خود کاوه و من نیز از هیئت مؤسسان آن هستیم بهتر است در آن‌جا مطالب شنیده شود تا احقاق حق شده و حرمت همه چیز رعایت شود.

انتهای پیام


admin

Nam non diam eros, vitae dictum erat. Praesent lacinia diam vel mi sodales molestie? Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada.دیدگاهتان را بنویسید