ثبت عکسهايي زیبا در قطع مربع

ثبت عکسهايي زیبا در قطع مربع

موضوع : ترکیب بندی

منبع مقاله:  نشریه فتو پلاس

دوربین های قطع متوسط و كوچك مانند Holga و Diana و نیز برنامه های گوشی های هوشمند مانند Instagr.am، بیش از هر زمان دیگری، باعث محبوبیت عكس های قطع مربع شده اند.
در عصر دیجیتال، عكاسی در قطع مربع برخلاف عكاسی فیلمی (آنالوگ)، هنوز مورد علاقه ی عكاسان است.

 


تاریخچه ای كوتاه

دوربین های قطع مربع از زمان های خیلی قدیم وجود داشته اند.
نخستین نوع این دوربین ها در سال 1929 توسط Rollei عرضه شد.
دلیل استفاده از قطع مربع در آن زمان به طور احتمال كار با دوربین های دو لنزی بوده است. در آن زمان برای ثبت عكس باید از درون یك ذره بین متمركز روی یك صفحه نمایش كه در بالای دوربین تعبیه شده بود نگاه می كردید. این دوربین فقط می توانست در حالت عمودی مورد استفاده قرار گیرد كه این شکل استفاده عکاس را محدود می کرد و به طبع بسیار آزار دهنده بود.
عكاسانی مانند: ریچارد اودون(Richard Avedon)، اروینگ پن(Irving Penn)، روبرت دونیو(Robert Doisneau) از این دوربین استفاده می كردند. دایان آربوس(Diane Arbus) از یك دوربین انعكاسی دولنزی مامیا استفاده می كرد. همه ی این عكاسان در قطع مربع موضوع خود را نگاه می کردند و عكس می گرفتند.

 

هاسلبلاد در سال 1984 دوربین 1600F كه یك دوربین قطع مربع متوسط بود را تولید كرد و تا سال 2002 كه دوربین های دیجیتال H-System را عرضه كرد، ‌همچنان به ساخت دوربین های فیلمی در قطع مربع ادامه داد. دوربین های آنالوگ هاسلبلاد خیلی باكیفیت بودند و تا چند دهه ی پیش، اكثر عكاسان حرفه ای آتلیه از این دوربین استفاده می كردند. یكی دیگر از دلایل محبوبیت این دوربین ها، به جز كیفیت، قطع مربع آنها بود. با این دوربین قادر بودید به طور مثال یك پرتره بگیرید و كمی فضای خالی در اطراف موضوع باقی بگذارید تا بعد از عکاسی با برش فضای اضافی، كادر عكس را به طور دلخواه ایجاد كنید.


حداكثر استفاده از لنز

لنز دوربین یك دایره ی نوری به نام دایره ی تصویر را روی حسگر(سنسور) یا سطح حساس (نگاتیو) ایجاد می كند. سنسور یا نگاتیو قطع مستطیل قادر نیست به طور كامل از دایره ی تصویر استفاده كند و همیشه بخشی از فضا بلااستفاده می ماند اما قطع مربع از این دایره ی تصویر خیلی بهتر استفاده می كند.
یك سنسور یا نگاتیو دایره ای می تواند به بهترین نحو از دایره ی تصویر استفاده كند اما تاكنون چنین سنسور یا نگاتیوی خلق نشده است.

 


استفاده از قطع مربع

برای ایجاد عكسی در قطع مربع چهار راه اصلی وجود دارد:
1- از یك دوربین قطع متوسط مانند Rolleiflex, Mamiya یا Hasselblad استفاده كنید.
می توانید نگاتیو را در تاریك خانه ظهور و چاپ كنید یا توسط یك اسكنر مسطح با كیفیت آنها را اسكن كنید تا در نرم افزار فتوشاپ از آنها استفاده كنید. اكثر عكاسانی كه خودشان عكس هایشان را ظاهر و یا چاپ می كنند، از فیلم سیاه و سفید استفاده می كنند زیرا چاپ آن از فیلم رنگی خیلی آسانتر است.
2- از دوربین های آنالوگ قطع كوچك مانند Holga یا Diana استفاده كنید. در اینجا هم می توانید عكس هایتان را چاپ یا اسكن كنید. برخی دوربین های قدیمی تری نیز وجود دارند كه از قطع مربع استفاده می كنند، مانند دوربین های Robot Star كه روی فیلم 35 میلیمتری، تصویر نگاتیو 24 در 24 ایجاد می كند.
3- از تلفن های دوربین دار استفاده كنید و با استفاده از برنامه هایی مانند: Hipstamatic یا Instagr.am، قطع عكس هایتان را مربع كنید.
4- با استفاده از یك دوربین دیجیتال جیبی، حرفه ای یا متوسط، عكس بگیرید و سپس در نرم افزار ویرایشگر فتوشاپ قطع آن را تبدیل به مربع كنید. برخی از دوربین های دیجیتال در حالت Live View عكس هایی در قطع مربع ثبت می كنند.
اگر دوربین تان فقط در قطع مستطیل عكس می گیرد، می توانید با اصلاح کادر(كراپ كردن) عكس ها در نرم افزار فتوشاپ، آنها را مربع كنید. دو روش برای این كار وجود دارد. اول اینكه عكس تان را از همان ابتدا با این هدف بگیرید كه می دانید قرار است در محیط نرم افزاری ویرایشگر آن را کادره(كراپ) كنید.
دوم اینکه به بایگانی عكس های خود سری بزنید، شاید عكس هایی باشند كه با اصلاح کادر(كراپ كردن)، زیباتر شوند. من این كار را انجام دادم و خیلی از عكس هایم زیباتر از آنچه بودند، شدند. این كار از نظر من نوعی ساده كردن است. وقتی یك فیلم 35 میلی متری را به قطع مربع تبدیل می كنید، در واقع یك سوم عكس را حذف می كنید. دو سوم اصلی عكس باقی می ماند و در نتیجه عكس بهتری ایجاد می شود.

 

عكس بالا مثالی از این فرآیند است.
یكی از مزایای كار با دوربین دیجیتال 35 میلی متری، قابلیت تبدیل عكس های آن به قطع مربع است و در عین حال قطع 35 میلی متر را نیز از دست نمی دهید. پس در اینجا، هم می توانم از قطع مستطیل استفاده كنم و هم از قطع مربع، تا ببینم كدام یك، عكس های من را زیباتر می كنند.


تركیب بندی

امروزه با وجود تكنولوژی دیجیتال در انتخاب اندازه مورد نظر محدودیتی وجود ندارد (با استفاده از دوربین دیجیتال، اندازه عكس تان به هر اندازه ای كه بخواهید در می آید)، پس چرا كسی باید از قطع مربع استفاده كند؟

 

یكی از جذابیت های اصلی قطع مربع، تركیب بندی آن است. عكس های مربع، زیبایی ویژه ای دارند كه عكس های مستطیل فاقد آن هستند. نگاه بیننده در عكس مربع، به جای اینكه از سمتی به سمت دیگر (یا از بالا و پایین) حركت كند، در دایره ای حول موضوع می چرخد. فضای خالی كمتری اطراف موضوع وجود دارد. فقط كافی است موضوع را در مركز عكس قرار دهید تا به زیبایی دیده شود.
به نظر می رسد قطع مربع برای عكس های پرتره، ‌منظره، اجسام بی جان، معماری، جزئیات و انتزاعی خیلی مناسب است.
تمام این موضوع ها، ‌هنری هستند و به همین دلیل قطع مربع برای عكاسان هنرهای زیبا خیلی جذاب است.
من مطمئن هستم اغلب عكاسان حرفه ای و خوش ذوق، عكس های قطع مربع را می پسندند. ثبت عكس های زیبا در قطع مربع را فرا بگیرید و هنگام عكاسی در قطع مستطیل، از نكات مربوط به تركیب بندی قطع مربع استفاده كنید.


مشكلات قطع 35 میلی متر

یكی از مشكلات ابعاد 3در2 در دوربین های 35 میلیمتری دیجیتال، طول مستطیل آن است.
برای درك این موضوع، هنگام عكاسی از یك منظره، دوربین تان را کمی بچرخانید تا عكسی عمودی ثبت كنید.

 

مشاهده می كنید كه بالا و پایین كادرتان خالی می ماند و در این شرایط پر كردن كادر كار دشواری است.
به همین دلیل عكاسان از دوربین های قطع متوسط یا بزرگ استفاده می كنند. پر كردن مستطیل كوتاهتر، آسان تر است. هنگامی كه به طور كامل مستطیل را برش دهید، به قطع مربع دست پیدا می كنید.
کادر مربع یعنی همان اصل ساده کردن و زیباتر کردن عکس.
به طور مثال این عكس را ببینید كه در اندازه مربع زیباتر جلوه می كند. هنگام ثبت این عكس، نمی دانستم كه با این همه فضای خالی اطراف مجسمه چه كار بایستی بكنم! ابتدا فكر كردم كه از فضای خالی به عنوان كادری برای موضوع استفاده كنم اما حالا احساس می كنم كه این فضای خالی خیلی زیاد است و اگر با كراپ، به قطع مربع تبدیل شود بهتر است. در این حالت، مجسمه فضای بیشتری از كادر را به خود اختصاص داده و چشم به جای اینكه در محیط اضافی اطراف سرگردان شود، جزئیات مجسمه را بهتر می بیند (اطراف مجسمه هیچ عنصر بصری جذابی وجود ندارد).
مطمئن هستم افرادی هستند كه اندازه ی اصلی عكس را به عكس كراپ شده ترجیح می دهند. این بخشی از لذت عكاسی است. هیچ قانون ثابتی وجود ندارد، به طور معمول بیش از یك راه برای ثبت موضوع می توان یافت و عقاید ما برای انتخاب تكنیك مؤثر در عكاسی، متفاوت است.

 


شكل

 

چه تعداد شكل در این عكس ها می بینید؟
استفاده از اشكال هندسی مانند: دایره، ‌مربع، مستطیل یا مثلث در عكس های قطع مربع، یك تركیب بندی قوی به وجود می آورد.
این نوع تركیب بندی در قطع مربع از هرگونه قطع مستطیل زیباتر است. اشكال در حالت سیاه و سفید خیلی بهتر دیده می شوند زیرا رنگ وجود ندارد كه نگاه را منحرف كند.
همچنین اشكال هندسی، ساده هستند. به سادگی موجود در طراحی این عكس ها توجه كنید.


طراحی و تعادل

عكس های قطع مربع، برخلاف مستطیل، نوعی تعادل ذاتی دارند. مربع یك شكل به شکل كامل استوار است و در مقایسه با یك مستطیل عمودی، واژگون نمی شود.

 

احتمال می دهم که نمی دانید كه در قطع مربع نیز باید از قانون یك سوم در تركیب بندی استفاده كنید یا خیر.
من پیشنهاد می كنم كه استفاده نكنید.
بهتر است قانون یك سوم را در عكس های قطع مربع به شکل كامل فراموش كنید. قانون یك سوم تنها یك راهكار است كه به آن نسبت طلایی نیز می گویند و در مستطیلی با نسبت ابعاد 1.618:1 ( شبیه به نسبت 3به2 در قطع 35 میلی متر) كاربرد دارد.
به عبارت دیگر این قانون برای فیلم 35 میلی متر طراحی شده است و لزومی ندارد در قطع های دیگر مورد استفاده قرار گیرد زیرا در این صورت كادرتان به نوعی اجباری یا فرمولی به نظر می رسد به جای استفاده از قانون یك سوم، روی تعادل عكس تان تمركز كنید.
آیا عناصر بصری موجود در عكس در كنار یكدیگر و در كنار فضای خالی، به خوبی قرار گرفته اند؟ عكس بالا و دیگر عكس هایی كه من انتخاب كرده ام نشان می دهند كه قرار دادن موضوع در وسط كادر قطع مربع، نتیجه ی خوبی درپی دارد.
یكی از مزایای قطع مربع این است كه به آسانی می توان از فضای موجود در كادر استفاده كرد. آزمایش كنید، موضوع را در موقعیت های مختلفی درون كادر قرار دهید تا بهترین حالت را پیدا كنید. به ویژه اگر قصد دارید یك فیلم 35 میلی متری را در نرم افزار ویرایشگر فتوشاپ یا لایت روم كراپ كنید، می توانید موضوع را در موقعیت های گوناگون قرار داده و بهترین مكان را برایش انتخاب كنید.


نتیجه گیری از این مقاله

قبل از ورود دوربین های عكاسی دیجیتال به بازار مصرف، اگر به عكس سیاه و سفید علاقمند بودید باید با دقت روی تاریكخانه و تجهیزات مناسب برای ظهور یك فیلم و چاپ یک عكس با كیفیت سرمایه گذاری می كردید اما عكاسی دیجیتال به سادگی عكس سیاه و سفید را در اختیار تمام كسانی قرار داد كه به این نوع عكاسی علاقه داشتند.
عكس قطع مربع نیز به همین ترتیب است.
شما می توانید به سادگی عكس هایتان را در نرم افزارهای ویرایشگر تصویر كراپ كنید و دیگر نیازی نیست كه دوربین های قطع متوسط یا مربع تهیه كنید.
همه می توانند عكاسی با این قطع را تجربه كنند. فقط از این كار لذت ببرید و عكس هایی ثبت كنید كه دیگران نیز از آنها لذت ببرند.


گالری

برخی از عكس های قطع مربع مورد علاقه ام را برای نشان دادن به شما در اینجا آورده ام. تمام این عكس ها در ابتدا مستطیل بوده اند و من خودم آنها را – یک به یک – در نرم افزارهایی که پیش از این نام بردم به قطع مربع تبدیل كرده ام.
من از دیدن آنها لذت می برم امیدوارم شما هم از این سادگی و از این قطع لذت ببرید.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید