1. خانه
  2. بانک اطلاعات عکاسان خارجی
  3. جان گاتمن
جان گاتمن عکاس خارجی │ پایگاه عکس چیلیک www.chiilick.com

جان

گاتمن

1905

جان گاتمن در سال 1905 در آلمان متولد شد. او در ابتدا به فراگیری نقاشی مشغول شد اما در سال 1933 به دلیل فرار از دست نازی های آلمان به ایالات متحده مهاجرت کرد. وی قبل از اینکه آلمان را ترک کند برای خود دوربینی خرید و تصمیم گرفت عکس هایی از آمریکا برای فروش به مجلات آلمانی تهیه کند. بدین ترتیب برای کسب درآمد به عکاسی روی آورد، و این درست در زمان رکود اقتصاد آمریکا بود.
گاتمن با شروع کار عکاسی مجذوب این هنر شد زیرا عکاسی دریچه به دنیای او گشوده بود که می توانست جهان را به گونه ای نو بنگرد. او دوربینش را مانند چشم خود می دانست و این حس تحریکش می کرد تا از هر چه که می بیند عکاسی کند. به طور مثال اگر در یک پارکینگ چند طبقه به دنبال جای پارک می گشت، دوربینش نیز همین کار را می کرد.

برخی از نمونه آثار

گاتمن توصیفی جالب از شهر های آمریکا دارد : “خارج، منظره ای که در آن ساختمان ها به جای کوه ها ، اتومبیل ها به جای درختان ، و لامپهای نئون و علائم رنگی به جای گلها قرارگرفته اند.”
تصاویر او نگاهی جدید و حیرت آور به رخدادها و صحنه های آشنا و همیشگی داشت. تصاویر عکاسان آمریکایی در آن زمان آنچنان خیره کننده و حیرت آور نبود به همین دلیل آثار وی برجسته و مدرن به نظر می رسیدند. گاتمن عکاسی را از خیابان شروع کرد و از چشمان و دوربینش برای ثبت مدرنیته و ریتم در آمریکا استفاده می کرد. به نظرش علیرغم وجود دوره رکود و جنگ در آمریکا ، آمریکاییها بسیار خوشبین و امیدوار زندگی می کردند.
علاقه او به عکاسی از عناصر خاص آمریکا برای او محرکی شد تا از نوازنده پیانو و آهنگ ساز آفریقایی- آمریکایی Count Basie درسال 1939 پرتره بگیرد. در آن زمان جاز به دلیل صدای جدیدش در آمریکا محبوبیت خاصی داشت.
جان گاتمن همیشه از زاویه پایین به موضوعات خود نگاه می کرد و کادر بندی او به گونه ای خاص بود که حتی گاهی در تصاویر خود سوژه اصلی را برش میزد. در آن زمان این نوع کادر بندی و زاویه دید در آمریکا جایگاهی نداشت اما بخشی از نگرش نو به عکاسی در اروپا بود که داشت جایگاه خود را در آمریکا پیدا میکرد.
برخی از نمایشگاه های عکس او عبارتند از:
1- ” آمریکای رنگی” 1038 سانفرانسیسکو
2- ” دهه چهارم” 1079 نیویورک
3- ” ده عکس” 1983 سانفرانسیسکو
4- ” به انتخاب من ” 1985 نیویورک
5- ” تصاویر سخنگو” 1990 نیویورک
6- ” تصویر کوچک واقعی” 1991 سانفرانسیسکو
7- نمایشگاه به همراه برنیس آبوت در موزه هنر عکاسی در سن دیاگو 1997

۱۸۷ بازدید

عکاسان ایرانی

نتیجه‌ای پیدا نشد.

عکاسان بین المللی

فهرست