جایزه ویژه فتوژورنالیسم ایتالیا به عکاس ایرانی رسید

» سرویس: فرهنگي و هنري – تجسمي و موسيقي
مجموعه عکس‌های مجید سعیدی از افغانستان با نام « زندگی در جنگ» که پیش از این چندین جایزه بین‌المللی را برده بود، به تازگی جایزه ویژه جشنواره فتوژورنالیسم ایتالیا را نیز از آن خود کرد.

به گزارش خبرنگار بخش هنرهای تجسمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، داوران این جشنواره بیش از 600 اثر از عکاسان 41 کشور را بررسی و در نهایت از میان 237 عکاس برای جایزه «مستر» یا ویژه، 262 عکاس برای جایزه اسپات لایت و 137 عکاس برای جایزه داستان‌های کوتاه، برندگان را اعلام کردند.

مجید سعیدی مجایزه مستر را برای مجموعه عکس «زندگی در جنگ» دریافت کرد و یک عکاس اسپانیایی برنده جایزه اسپات لایت شد.

دلیل انتخاب مجموعه عکس سعیدی به عنوان برنده مستر، توانایی هنرمند در به تصویر کشیدن جامعه افغانستان در قالب یک تصویر عنوان شده است؛ به طوری که هر کدام از آثار وی به تنهایی واقعیتی از این کشور را نمایان می‌کند.

بنا بر این گزارش، مجموعه «زندگی در جنگ» زندگی افغان‌ها را در عادی‌ترین زمان‌ها در دوران جنگ به تصویر کشیده است. عکس‌های این مجموعه نشان می‌دهد که چطور فرهنگ یک جامعه در بحران خشونت، افراط گری و تهاجم حفظ شده است. این مجموعه نگاهی به رفتارشناسی و جامعه شناسی افغان‌ها در بحرانی‌ترین مقطع از تاریخ این کشور دارد و توانسته است پیچیدگی‌های تاثیر متقابل جنگ و فرهنگ یک جامعه را نشان دهد.

مجموعه «زندگی در جنگ»، به تازگی برنده جایزه کتاب سال آمریکا شده بود و با همین عنوان در آمریکا منتشر شده است.

انتهای پیام


admin

Nam non diam eros, vitae dictum erat. Praesent lacinia diam vel mi sodales molestie? Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada.دیدگاهتان را بنویسید