فراخوان نخستین جشنواره تورهای عکاسی چیلیک

بستر فعالیت های فرهنگی هنری امروزه بدون تردید، حساس تر از پیش شده است و در مسیر این تلاش، بروز حساسیت ها و تکیه به حمایت های دولتی – به یقین – تأثیری شگرف در راهیابی به این مهم خواهد داشت. روح هنر اما، والاتر از آن است که دست های حمایت هر شایسته ای را، اعم از دولتی و غیردولتی، در گشایش این بال نستاید.

” پایگاه عکس چیلیک ” پس از قریب پنجاه و شش ماه فعالیت رسانه ای، به عنوان یک پایگاه اطلاع رسانی در عرصه هنر عکاسی کشور، توانسته است به واسطه تلاش همه دوستداران و حامیان، یکی از جایگاه هایی باشد که در وسعت اطلاع رسانی رویدادها و افتخارهای عکاسی، نقش مویی از این کلاف را بازی نماید.

” پایگاه عکس چیلیک ” در بخشی از اهداف خود برگزاری سفرهای گروهی را در قالب کارگاه های آموزشی معرفی کرده تا آموخته ها و شنیده ها، مجال تجربه یابند. این مجموعه از سال 1386 تا اوایل سال 1390 اقدام به برگزاری تورهای عکاسی نموده که در مجموع این سلسه تورها بیش از 400 علاقمند، عکاس و دانشجو را به عنوان همسفر در خود پذیرفته است.

اینک، از پس گذر این تعداد سفر دلنشین عکاسی و لمس تجارب ناب و ظریف از پشت دریچه کوچک اما وسیع دوربین، دریچه ای به وسعت دنیای پیرامون، قصد برگزاری نخستین جشنواره تورهای عکاسی چیلیک را داریم تا از میان عکس های به دست آمده همسفران در تورهای برگزار شده به یاری خداوند کریم، گام بعدی را در نشانه گذاری اهداف فرهنگی هنری خود برداریم.

از مهمترین اهداف برگزاری این برنامه به دور از هرگونه شعار و پردازش، چندین محور است:

• معرفی و نمایش دستاوردهای تورهای عکاسی ” پایگاه عکس چیلیک ”

• کشف و معرفی استعدادها و علایق جوان و نوظهور

• استمرار ارتباط و تعامل با همسفران تورهای عکاسی

• بالا بردن سطح کیفی و علمی تورهای عکاسی چیلیک

• بررسی روند پیشرفت حضور همسفران در تورهای عکاسی

• سعی در حفظ پایه های سلامت روانی محیط گروهی تورهای عکاسی

• بررسی نگاه های متفاوت همسفران، به دور از کلیشه های رایج در نوع و سطح داوری به موضوعات یکسان

این مسابقه در سه بخش عکس، تجربه  و گزارش برگزار می شود.

بخش عکس: تمامی عکس هایی که همسفران به واسطه حضور در این تورها موفق به خلق آنها شده اند، مورد نظر می باشد. بدیهی است با توجه به طبقه بندی موضوعی مقاصد سفر، این بخش از مسابقه در سه موضوع مستقل پذیرای مشارکت متقاضیان است.

موضوع مستند: در تعریف عکاسی مستند نگرش های گوناگونی حاکم است. برای اینکه در بیان این تعریف به جایگاهی واحد، نظر داشته باشیم عکاسی مستند را این گونه تعریف می کنیم: تلاش صادقانه برای ثبت وقایع پیرامون را، بدون هیچ گونه گرایشی که سبب دخل و تصرف در موضوع شود و تنها به منظور روایت واقعه باشد، عکاسی مستند می گوییم. تمامی موضوعاتی که در این تعریف جای می گیرند مستند شناخته می شوند.

عکس های این بخش بایستی قابلیت اسنادی خود را – مستقل از ویرایش های لازم – به بالاترین شکل ممکن حفظ نموده باشند.

موضوع طبیعت: در این موضوع تمامی عکس هایی که دارای عناصری از جنس طبیعت بوده و دخالت های رایج و مشهود بشری در آنها دیده و یافت نمی شود، مورد نظر است.

موضوع آزاد: در این بخش متقاضیان می توانند عکس هایی را که در دو بخش گذشته امکان حضور ندارند، مشارکت دهند و وارد عرصه معرفی و رقابت نمایند.

بخش تجربه (متن و عکس):

تمامی همسفرانی که بیش از عکاسی، نگاهی دقیق و پویا را در ابتدا تا انتهای سفرهای عکاسی مرور کرده و تجربه هایی علمی آموزشی را برای خود رقم می زنند در این بخش می توانند صاحب اثر باشند. برگزارکننده انتظار دارد در این بخش متنی از تجارب همسفران همراه با تصاویر مرتبط، در زمینه هایی چون: جایگیری، زاویه دید، مواجهه با موضوع، انتخاب قاب، ترکیب، نورسنجی، ویرایش، ارایه و … به صورت عکس و متن برای دبیرخانه ارسال نمایند. تجربه های منتخب گروه کارشناسی، با نام ارسال کننده منتشر خواهد شد.

بخش گزارش تصویری: عکس هایی در این بخش مورد نظر است که از تمامی رویدادهای سفر مانند: ارتباط و تعامل همسفران، فرهنگ زندگی گروهی، مشارکت عکاسی، گفت و گوهایی با محوریت عکس، نقاط طلایی و مؤثر در سفر و … حکایت کنند.

گاه شمار فراخوان:

آخرین زمان مشارکت: 31 خردادماه سال 1390

انجام کدگذاری و امور دبیرخانه: دوم و سوم تیرماه 1390

ارزیابی اولیه: چهارم تا دهم تیرماه 1390

برگزاری جلسه داوری: 14 تیرماه سال 1390

اطلاع رسانی: شانزدهم تیرماه سال 1390

دبیر فراخوان: ابراهیم باقرلو

مدیر اجرایی: محمدرضا خرازی

شورای سیاست گذاری: نیما خالدی کیا، مجتبی محسنی، ملیحه فرهادی، پیمان رشیدی، محمدرضا خرازی، مهدی سروری، ابراهیم باقرلو

آیین نامه مشارکت در فراخوان:

1- شرکت در این فراخوان برای تمامی همسفرانی که دست کم یک تور عکاسی چیلیک را تجربه کرده باشند مجاز و ممکن است.

2- به دلیل اهمیت حضور تمامی همسفران، ارسال عکس تنها در تعداد تک نسخه رایگان در نظر گرفته شده است.

3- برگزارکننده در نظر دارد به دور از تبلیغات و حضور حامیان مالی، هزینه های جاری را توسط همسفران تأمین و اقدام به برگزاری مسابقه نماید. به این منظور تمهیداتی برای نحوه پذیرش آثار در بخش اول با عنوان ” عکس ” در نظر گرفته است.

تعداد آثار ارسالی یک قطعه عکس تا 3 قطعه عکس تا 6 قطعه عکس تا 9 قطعه عکس تا 15 قطعه عکس
هزینه مشارکت (به تومان) رایگان 15000 21000 26000 35000

4- در بخش عکس، هر عکاس می تواند حداکثر 15 قطعه عکس از موضوعات مشخص شده را مطابق با بندهای آیین نامه، انتخاب و ارائه نماید. در بخش متن، متقاضیان هیچ محدودیتی در تعداد ارسال تجربه (متن و عکس) ندارند و در بخش، گزارش تصویری هر عکاس می تواند تا 84 قطعه عکس ارسال نماید.

5- تنها عکس هایی که در تورهای عکاسی ” پایگاه عکس چیلیک ” به ثبت رسیده باشند، توسط دبیرخانه پذیرفته می شوند و تصمیم گیری در این رابطه بر اساس اطلاعات فنی عکس – exif – و به عهده دبیرخانه مسابقه خواهد بود.

6- ارزیابی، داوری و گزینش عکس ها به صورت تک عکس می باشد. بنابراین از ارسال مجموعه عکس پرهیز نمایید.

7- برگزارکننده، در بخش عکس برای عکس هایی که با وجود ویرایش صحیح، مرز سندیت عکس را حفظ نموده باشند اهمیت خاصی قایل است. تنظیم نور، کنتراست، اصلاح رنگ و مواردی از این دست قابل پذیرش است و ویرایش هایی به وسیله ابزارها و نرم افزارهایی که منجر به اطلاق عنوان معمول دخل و تصرف و اغراق باشد، عکس را از دور رقابت حذف خواهد کرد.

8- عکس های ارسالی بایستی در قالب لوح فشرده

(CD/DVD) با فرمت tiff ‎‏ یا ‏jpeg با عرض حداقل 20 سانتیمتر با دقت 300 dpiبه دبیرخانه ارسال و یا به صورت حضوری تحویل داده شوند.

9- آثار ارسالی اسکن شده از روی نگاتیو بایستی مشخص و تعریف شوند. بدیهی است در صورت نیاز، اصل نگاتیو از صاحب اثر، مستند خواهد شد.

10-نامگذاری فایل عکسهای ارسالی توسط شرکت کننده با حروف انگلیسی و به شکل متوالی انجام ­شود. برای این کار ابتدا نام خانوادگی و نام و سپس شماره عکس­ها به ترتیب ارسال با دو رقم از 01 تا 15 برای بخش عکس در نظر گرفته شود. ‏‏(مثال: ‏‎Akbari_Nima01, …, Akbari_Nima15)

11- تمامی متقاضیان با هر تعداد عکس برای شرکت در بخش عکس، تا شماره 15 و برای شرکت در بخش گزارش تصویری از شماره 16 تا 99 می­توانند فایل­های خود را نامگذاری نمایند. ‏‏(مثال: ‏‎Akbari_Nima16, …, Akbari_Nima99)‎

12- متقاضیان برای شرکت در بخش­های گوناگون باید از پوشه­های جداگانه با نام و مشخصات تعیین شده مطابق با موضوع استفاده نمایند.

13-در بخش تجربه، مطالب ارسالی می بایست در قالب فایل متنی(حداقل 5 سطر و حداکثر20 سطر) همراه با عکس های مرتبط به دبیرخانه ارسال شود.

14- نام و نام خانوادگی، شماره تماس (شماره همراه و ثابت) بر روی لوح فشرده (CD/DVD) ثبت شود.

15- تکمیل و ارسال فرم تقاضای شركت در مسابقه به صورت کامل، صحیح و خوانا، همراه با لوح فشرده ضروری است.

16- خواهشمند است در بسته‌بندی و ارسال آثار نهایت دقت را صرف کنید. برگزار کننده هیچگونه مسئولیتی در قبال آسیب‌های ناشی از ارسال نامطلوب را نمی‌پذیرد.

17- برگزارکننده مجاز است از عکس های منتخب گروه داوران، در امور مربوط به دبیرخانه، نمایشگاه، لوح فشرده چندرسانه ای (مالتی مدیا) و … با ذکر نام عکاس استفاده نماید.

18- ارسال اثر و شرکت در فراخوان به منزله اعلام مالکيت عکس ها است. در صورت اثبات خلاف اين امر در هر مرحله عکس حذف می‌شود و عواقب حقوقی و جزايی آن به عهده شرکت کننده می باشد.

19- لوح فشرده دریافتی توسط دبیرخانه ضبط و نگهداری می شود و پس از اتمام دوره معدوم خواهد شد.

20- برگزارکننده به منظور احترام به زمان اعلام شده، تمدیدی را در نظر نگرفته است. از این رو تاریخ ثبت شده توسط پست، معیار پذیرش بسته های ارسال متقاضیان خواهد بود. بديهی است پس از زمان اعلام شده، هیچ اثری در فهرست عکس های رسیده پذیرش نخواهد شد.

21- تصمیم گیری در مورد مسایل پیش بینی نشده بر عهده برگزارکننده است.

امتیازهای جاری:

• آثار راه یافته در بخش عکس برای نخستین بار در یکی از نگارخانه های پایتخت و سپس در چندین شهر دیگر از جمله: یاسوج، زنجان، همدان، مرکزی، اردبیل، خراسان شمالی، کردستان، کرمانشاه، قزوین، ایلام، آذربایجان غربی، گلستان، مازندران، یزد، اصفهان، تبریز، کرمان، سمنان و … به نمایش گذاشته خواهد شد.

• عکس های راه یافته در نگارخانه چیلیک به نشانی: www.ChiilickGallery.com به نمایش گذاشته خواهند شد.

• دبیرخانه مسابقه به ازای هر یک از عکس های راه یافته به بخش عکس، مبلغ سیصدهزار ریال/ 30000 تومان به عنوان حق التألیف پرداخت می نماید.

• تمامی آثار راه یافته در هر سه بخش مسابقه به همراه گزیده ای از فیلم های پشت صحنه تورها در قالب یک لوح فشردهCDمالتی مدیا در اختیار تمامی همسفران شرکت کننده، مدیران فرهنگی حامی و مراکز فرهنگی هنری کشور قرار خواهد گرفت.

• به تمامی شرکت کنندگان در این فراخوان، گواهی شرکت و به راه یافتگان لوح تقدیر اهدا خواهد شد.

جوایز بخش عکس:

در بخش عکس، حداقل 30 قطعه عکس توسط هیأت داوران پذیرفته و در هر بخش به طور مستقل یک عکس به عنوان عکس برتر و دو عکس با عناوین شایسته تقدیر (مجموعا 9 قطعه عکس) معرفی می شوند.

– عکس برتر یک قطعه سکه تمام بهار آزادی به همراه تندیس مسابقه و گواهی موفقیت به عکس برتر هر بخش

– عکس شایسته تقدیر یک قطعه نیم سکه بهار آزادی به همراه تندیس مسابقه و گواهی موفقیت به دو نفر شایسته تقدیر در هر بخش

جوایز بخش تجربه:

به تجربه های برتر در این بخش، علاوه بر اهدای بن های تخفیف شرکت در تورهای عکاسی از 25درصد تا 100 درصد، بسته کتابی به ارزش 25 هزار تومان اهدایی از طرف ” پایگاه تخصصی کتاب عکاسی ” تقدیم خواهد شد.

جوایز بخش گزارش تصویری:

در این بخش مجموعا یکصد قطعه عکس پذیرفته می شود و به عکاسان منتخب، به تعداد تورهای برگزار شده بسته اهدایی به ارزش 25 هزار تومان از طرف ” پایگاه تخصصی کتاب عکاسی ” اهدا خواهد شد.

هیأت داوران بخش عکس: شیوه ارزیابی و داوری این فراخوان به شکل خاص صورت گرفته و بر خلاف فراخوان های رایج امکان حضور شرکت کنندگان در مسیر داوری مهیا است.

برگزارکننده در ارزیابی و داوری آثار رسیده به بخش عکس از حضور عکاسان کارشناس بهره مند خواهد شد و اسامی ایشان را تا بیستم فروردین ماه اعلام خواهد کرد(آقایان: فرهاد سلیمانی، داریوش عسکری و مجید ناگهی).

هیأت داوران بخش گزارش تصویری: انتخاب اولیه آثار توسط هیأت اجرایی انجام می شود و انتخاب نهایی توسط عکاسان منتخب همسفران هر سفر انجام می شود.

نشانی دبیرخانه: تهران، صندوق پستی: 15875 – 4684

رایانامه: safar@chiilick.com

شماره تماس با دبیرخانه: 88348824

 

دریافت فرم شرکت در مسابقه

 


admin

Nam non diam eros, vitae dictum erat. Praesent lacinia diam vel mi sodales molestie? Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada.دیدگاهتان را بنویسید