جشنواره ملی و دوسالانه بین المللی عکس گلستانه

همزمان با سالروز میلاد امام علی علیه السلام، فراخوان تازه ترین دور جشنواره گلستانه، به شکل سراسری و بین المللی منتشر می شود.
متن فراخوان سومین جشنواره ملی و نخستین دوسالانه بین المللی عکس گلستانه به دفتر رسانه ” پایگاه عکس چیلیک “(Chiilick.com) رسید و در فهرست اخبار و فراخوان های معتبر قرار گرفت.
موسسه گلستان علی (عليه السلام) در سال ۱۳۸۳ با شعار و هدف حمایت و نگهداری از کودکان بی‌سرپرست و بد سرپرست خیابانی و یتیم آغاز به کار کرد، امروز کودکان خیابانی بیش از هر زمان دیگر به چشم می‌خورند و در چهار راه‌ها، معابر و میادین ما آن‌ها را می‌بینیم و چشمانمان نمی‌آوریم، ولی آن‌ها نظاره گر ما هستند، با کمترین توجه به این فرزندان نه تنها در یک کار خدا پسندانه شرکت کرده‌ایم بلکه با تغییر مسیر آن‌ها امنیت را برایشان و حتی برای خانواده خودمان تضمین کرده‌ایم. جامعه عکاسان ایران سعی دارد با نگاهی عاشقانه این توجه را به نمایش گذاشته و توجه عموم را جلب نماید.

مراحل شرکت در جشنواره:
1. مطالعه دقیق و کامل فراخوان
2. انتخاب عکس ها
3. تغییر اندازه عکس ها با توجه به راهنمای تغییر سایز عکس
4. ثبت نام در سایت جشنواره
5. آپلود عکس ها

A) موضوعات:
1) موضوع کودکان خیابانی و کودکان کار
2) موضوع کودک و خانواده
3) خلاقه با موضوع کودکان خیابانی و کودکان کار یا کودک و خانواده
4) مجموعه عکس با موضوع کودکان خیابانی و کودکان کار یا کودک و خانواده

مهلت شرکت: 15 مرداد 1394
اندازه: بزرگترین ضلع عکس 1400 پیکسل و حجم کمتر از 1 مگا بایت

تعاریف: بجز در بخش خلاقه، عکس های سه بخش دیگر باید مستند باشند. عکس های که واقعیت را تغییر دهند یا سوژه های که برای عکاسی چیده شده باشند در این بخش پذیرفته نمی شود. تکنیک هایی که عاملی از عکس را اضافه, حذف یا جابجا می کنند در این بخش پذیرفته نمی شود. تنها کراپ (crop) کردن مجاز است. هر گونه تنظیمات عکس باید طبیعی بنظر بیاید.
تعريف PSA برای عکس خلاقه: خلاقه “تغییر واقعیت” است. عکس باید بطور مشهود تغییر در فرم, شکل, رنگ طبیعی و یا ترکیبی از این سه عامل را نشان دهد. عکس های HDR که تغییری در این سه عامل را نشان ندهند, به عنوان خلاقه محسوب نمی شوند.
توضیح بیشتر برای عکس خلاقه: عکس ارسالی باید توسط خود عکاس بر روی امولسیون عکاسی (نگاتیو یا اسلاید) و یا بصورت دیجیتالی عکاسی شده باشد (به عبارت دیگر عکس باید از برخورد نور به امولسیون عکاسی (نگاتیو یا اسلاید) و یا حسگر دیجیتال بوجود آمده باشد). در این بخش عکس را می توان با استفاده از تکنیک های سنتی, الکترونیکی و یا تکنیک های گرافیکی کامپیوتری دستکاری کرد, اما تمام اجزا مورد استفاده باید توسط خود عکاس, عکاسی شده باشد و محتوای عکس غالب باشد. خروجی نهایی باید بر روی کاغذ عکاسی چاپ شده و یا فایل دیجیتال عکس باشد.
تعاریف از کودکان خیابانی و کودکان کار:
• طبق تعریف کار‌شناسان سازمان بهزیستی کشور، کودکان خیابانی به افراد زیر ۱۸ سال گفته می‌شوند که بنا به هر علت به طور دایم و موقت سرپرست خود را از دست داده و با تشخیص و معرفی مقام قضایی به سازمان بهزیستی سپرده می‌شوند.
• طبق تعریف یونیسف (صندوق کودکان ملل متحد) انسان زیر ۱۸ سال که بنا به مقتضیات جامعه مجبور به کار باشد، کودک کار محسوب می‌شود.
• با توجه به تعاریف بالا عکس های ارسالی در این بخش می تواند با این موضوعات باشد: «کودکان خیابانی و بزه»، «کودکان خیابانی و فقر»، «کودکان خیابانی و اعتیاد»، «کودکان خیابانی و آسیب‌های اجتماعی»، «کودکان کار و مشاغل کاذب» و «کودکان کار و مشاغل سخت»
تعريف کودک و خانواده:
عکس های ارسالی در این بخش می تواند با این موضوعات باشد: «کودک، خانواده و فرهنگ»، «کودک، خانواده و جامعه»، «کودک، خانواده و آموزش»، «کودک، خانواده و رسانه»، «کودک، خانواده و اوقات فراغت»، «کودک، خانواده و شادی» ،«کودک، خانواده و سفر»، «کودک، خانواده و تفریح» و «کودک، خانواده».
• بدیهی است آثاری در این بخش پذیرفته خواهند شد، که دارای نگاه مثبت و با محوریت کودکان باشند.
• در سه بخش اول، برای هر بخش می توان چهار تک عکس (درمجموع دوازده عکس برای سه بخش) ارسال کرد. هر عکس را تنها می توان در یک بخش شرکت داد. عکس ها باید طبق تعاریفی که در انتهای فراخوان آمده باشند.
• در بخش چهارم، هر عکاس می تواند، یک مجموعه عکس (شامل سه تا هفت قطعه عکس) با موضوع یکی از بخش های الف یا ب به جشنواره ارسال کند،

تقویم جشنواره:
• آغاز ثبت نام و دریافت عکس ها: 15 اردی بهشت 1394
• آخرین مهلت ثبت نام و دریافت عکس ها: 15 مرداد 1394
• داوری: یک تا پنج شهریور 1394
• اعلام نتایج: 20 شهریور 1394
• زمان برگزاری اردو های عکاسی در اطلاعیه های بعدی اعلام خواهد شد

  گروه برگزارکننده جشنواره:
مدیر جشنواره: حمیدرضازاده، مدیر عامل گلستان علی
شوراي سياستگذاری: عماد خانی، سيدحميد رضازاده، سعيد عباسيان، آرش معيريان، سیدمجتبی خاتمی، چنگیز جلیل وند، سعید ابوطالب، سیدامیر سیدزاده، سیدعلی سیدی و سید طباطبائی.
دبیر جشنواره: فرامرز عامل بردبار
دبیر اجرایی: امیر کمانی
مشاور امور بین الملل: علی سامعی EFIAP, ESFIAP نماینده فیاپ در ایران
داوران: محمدرضا چایفروش، اسماعیل عباسی، کیارنگ علایی، یلدا معیری، مهدی منعم
مدیر اجرایی: محمد رجایی
مسئول دبیرخانه: امیر کمانی
طراح گرافیک: محمود بازدار
عكاس: جعفر کبوتری

شرایط شرکت در جشنواره:
1. ثبت نام:
• شرکت در جشنواره برای تمام عکاسان جهان, اعم از حرفه ای و آماتور آزاد است.
• عکس هایی که در دوره های قبل جشنواره پذیرفته شده اند و نیز عکس هایی که بسیار شبیه به آنها باشند، نمی توانند در دوره های بعدی جشنواره شرکت نمایند.
کپی رایت:عکس ها باید توسط فرایند عکاسی ثبت شده باشند. در صورتی که عکس مونتاژی از چند عکس باشد, تمام اجزای مورد استفاده در عکس باید توسط خود عکاس, عکاسی شده باشد. کلیپ آرت, تصاویر آماده و پس زمینه های آماده که در فوتوشاپ استفاده می شوند و فاقد کپی رایت هستند, نباید در عکس ها استفاده شوند.برگزارکننده مسئول استفاده غیر مجاز شرکت کنندگان از کپی رایت نمی باشند. ارسال اثر و شرکت در جشنواره به منزله اعلام مالکیت معنوی عکس هاست. در صورت اثبات خلاف آن در هر مرحله، عکس ارسالی حذف شده و عواقب حقوقی آن نیز متوجه ارسال کننده خواهد بود.
• در صورتی که فرایند ثبت نام و عکس های ارسالی مطابق شرایط فراخوان نباشد, امکان شرکت عکس ها در داوری وجود ندارد.
ثبت نام: ثبت نام و ارسال عکس ها باید در سایت جشنواره, به آدرس www.Golestanehexhibition.com • انجام گیرد.
اندازه عکس ها: اندازه بزرگترین ضلع عکس 1400 باشد. (یعنی عرض یا ارتفاع هیچ عکسی از 1400 پیکسل بیشتر نباشد) در صورت ارسال عکس با سایز کوچکتر علاوه بر اینکه در داوری با همان سازی کوچک دیده خواهد شد قطعا در داوری و امتیاز دهی تاثیر منفی نیز خواهد گذاشت.Quality عکس ها را بصورتی انتخاب کنید که حجم هر عکس از 1 مگا بایت بیشتر نباشد. عکس ها باید با فرمت jpg ذخیره شوند. لطفا اندازه و حجم عکس ها را پیش از ارسال کنترل کنید, در صورتیکه عکس ها شرایط ثبت نام را نداشته باشند, در هنگام ثبت نام, آپلود نخواهند شد. می توانید راهنمایی روش تغییر سایز عکس را مطالعه کنید.
• برای چاپ عکس های منتخب در سایز نمایشگاهی، پس از پذیرش اثر با عکاس تماس گرفته خواهد شد تا فایل آن را در اندازه بزرگترین سایز عکاسی شده با دوربین ارسال کند.

عنوان عکس: عنوان فایل باید عنوان عکس به انگلیسی باشد. هر عکس را در تمام جشنواره ها فقط با یک عنوان می توان شرکت داد. حتی اگر عکسی را قبلا در جشنواره ای بصورت رنگی شرکت داده اید و در جشنواره دیگری آنرا سیاه و سفید ارایه می کنید هم, نباید عنوان را تغییر دهید. عکس را نمی توان با عنوان “بدون عنوان” ارایه کرد, زیرا عکس های بدون عنوان براي دريافت القاب فیاپ محاسبه نمي شوند. عنوان در داوری خوانده نمی شود و تنها برای شناسایی عکس است, به همین دلیل تمام عکس های خود را نامگذاری کنید. عنوان باید کوتاه باشد. عنوان های ساده برای عکس خود انتخاب کنید نه عنوان های بسیار پیچیده و عرفانی!
داوری: داوری عکس ها برروی تلویزیون پلاسما و با استفاده از نرم افزار داوریJudgment® خواهد بود. چهار عکس شرکت کنندگان در چهار دور مختلف به داوران نشان داده خواهد شد. طبق قوانین فیاپ، مدت زمانی که داوران یک عکس را می بینند با هم برابر بوده و تا پیش از مرحله انتخاب برندگان، داوران از رای یکدیگر اطلاعی ندارند. تنها در مرحله انتخاب برندگان است که داوران در مورد عکس ها با یکدیگر صحبت می کنند و رای گیری می شود. داوری بر مبنای پذیرش و رد انجام می گیرد. نظر هیات داوران قطعی است و اعتراضی پذیرفته نخواهد شد.
نام: هیچ اطلاعاتی از قبیل عنوان عکس, نام عکاس یا کشور به داورها ارائه نمی شود. هیچ نوشته ای از قبیل عنوان عکس, نام عکاس یا کشور در داخل عکس نباید باشد. عکس هایی که در داخل آنها این قبیل اطلاعات باشد, از داوری حذف خواهند شد.
مطابقت با تعریف بخش: عکس های هر بخش باید مطابق تعریف که در بالا آورده شده، باشد. درصورت نیاز می بایست فایل خام و بدون ویرایش عکس جهت بررسی مطابقت با تعریف به دبیرخانه ارائه شود. عکس هایی که در چارچوب تعاریف ارائه شده نباشد از داوری حذف خواهد شد.
نمایشگاه: براساس سیاست های جشنواره و کیفیت آثار ارسالی تعدادی از آثار به نمايشگاه راه پيدا خواهند كرد.
• شايان ذكر است چهارمين دوره ي جشنواره عكس گلستانه به صورت دوسالانه در سال 1396 برگزار خواهد گرديد.

2. جوایز:
درمجموع 3600 دلار جوایز نقدی
جوایز بخش کودکان خیابانی و کودکان کار:
نفر اول: تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ 600
نفر دوم: تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ 450 دلار
نفرسوم: تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ دلار350

جوایز بخش کودک و خانواده:
نفر اول: تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ 600
نفر دوم: تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ 450 دلار
نفرسوم: تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ دلار350
جایزه بخش خلاقه با موضوع کودکان خیابانی و کودکان کار یا کودک و خانواده:
تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ400 دلار برای بهترین عکس

جایزه بخش مجموعه عکس:
تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ400 دلار برای بهترین مجموعه عکس
گواهی شرکت و کتاب:
• به كليه شركت كنندگان در اين جشنواره گواهي شركت و يك نسخه كتاب اهداء خواهد شد.قیمت فروش کتاب در کتاب فروشی ها پنجاه و پنج هزار تومان خواهد بود. شرکت کنندگانی که مایل به خرید نسخه های اضافی کتاب می باشند می توانند کتاب را به قیمت چهل و پنج هزار تومان خریداری کنند. این تخفیف تنها شامل افرادی است که عضو فیاپ باشند و یا در جشنواره شرکت کرده باشند.
3. اعلام نتایج:
• نتایج هر شرکت کننده به ایمیل وی ارسال خواهد شد. شرکت کنندگان باید در فرم ثبت نام یک ایمیل صحیح ثبت کرده و مطمئن شوند که در تنظیمات ایمیلشان, ایمیل info@ Golestanehexhibition.com به عنوان غیر اسپم تنظیم شده باشد.
4. استفاده از عکس ها:
• شرکت در جشنواره به معنای پذیرش شرایط جشنواره بوده و برگزارکننده مجاز به استفاده از تمام یا بخشی از عکس های پذیرفته شده در جهت امور نمایشگاهی، تبلیغاتی و انتشاراتی با رعایت حقوق معنوی صاحب اثر است.
• در بخش جنبي کتاب تعدادي از عكسهاي راه نيافته به نمايشگاه که داراي امتياز بالاتری از نظر هيات داوران باشند به چاپ خواهند رسيد.
• تصمیم گیری در مورد موارد پیش بینی نشده با دبیرخانه جشنواره خواهد بود..
• آقای رضازاده به عنوان نماینده گلستان علی در داوری حضور داشته و اگر عکسی مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران و سیاست های موسسه راه پیدا کند در تصمیم گیری شرکت می نمایند.

راه های ارتباطی و تماس:
نشانی پایگاه(سایت): www.Golestanehexhibition.com
(ایمیل)نشانی الکترونیکی: info@ Golestanehexhibition.com
نشانی دبیرخانه جشنواره:
مشهد، خیابان سناباد، بین سناباد ۴۱ و ۴۳، شماره ۳۵۱، موسسه گلستان علی(عليه السلام)، دبیرخانه جشنواره بین اللملی عکس گلستانه،
تلفن: 38094 – 051 – 09366548500

 


admin

Nam non diam eros, vitae dictum erat. Praesent lacinia diam vel mi sodales molestie? Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada.دیدگاهتان را بنویسید