همنشینی اساتید و دانشجویان دانشکده خبر در نمایشگاه عکس کویر

آثار عکس و عکاسی مدرسین عکاسی و دانشجویان دانشکده خبر در قالب نمایشگاه عکس کویر از روز جمعه 31 فروردین ماه جاری به نمایش گذاشته می شود.
به گزارش پایگاه عکس چیلیک در این نمایشگاه تعدادی عکس در اندازه 30 در 45 سانتیمتر با موضوع کویر از 12 تن از صاحبان اثر به نمایش گذاشته می شود.

اسامی عکاسان صاحب اثر در این نمایشگاه عکس به این ترتیب در پوستر عنوان شده است: حسن غفاری، پدرام میرصادقی، سیدرضا سمیع، فهیمه موسوی، الهام شویکلو، مینا محبی، ملاحت ظهیری، زهرا منتظری، احمد رکابی، رضا پورسیف، فرهاد علی دوست، هدایت صفاری.

در متن قاب نخست این نمایشگاه گروهی عکس استاد محمدمهدی رحیمیان مدیر گروه عکاسی دانشکده خبر آورده است: «سپیده‌دم، در پسِ ژرفای تاریکی، رِخوت و نَفَسِ سردِ خود را بر سراسر دشت “ورزنه” گسترده است، در دوردست با برآمدن نخستین پرتوی ملایم خورشید و با فروکاستن وزش نسیم سردِ دی ماه، جهانِ هستی، نویدِ حیاتی دوباره را در گوش و جانِ عکاسان نجوا می‌کند. با هر گام، سکوت شکننده‌ی کویر دیگر بار تَرَک بر می‌دارد و آفتاب صبحگاهی اسرار کائنات را نو به نو بر چهره‌ی فراخِ این دشت نقش می‌زند.

در این نمایشگاه تجربه‌ی همسویی، همراهی، همدلی، شور و آگاهیِ عکاس در پیوند با «آسمان»، «خورشید» و «خاک» در قاب‌ها نقش بسته، بر دیوارها آرام گرفته و به نظاره نشسته ‌است».
مهدی رحیمیان / فروردین ماه 1397

نمایشگاه گروهی عکس کویر ساعت 17 روز جمعه 31 فروردین ماه جاری در محل نگارخانه تم گشایش یافته و تا ساعت 20 ادامه خواهد داشت. سایر علاقمندان می توانند تا پایان روز پنجشنبه 6 اردی بهشت ماه همه روزه از ساعت 17 تا 20 از این نمایشگاه گروهی عکس دیدن کنند.

گالری تم در تهران، خیابان کریمخان زند، خیابان شهید استاد نجات الهی شمالی، کوچه زبرجد، شماره 10 واقع شده است.

منبع: پایگاه عکس چیلیک

نظرات (5)

 • اعظم حشمتى

  |

  كوير بار ديگر ما را فرا خواند
  نه از دل طبيعت
  كه از دل نمايشگاه عكسى كه كوير را از نگاه عكاسان دانشكده خبر قاب گرفته بود.
  “كوير” اين وسعت بى انتهاى سحر انگيز،
  در قاب نگاه عكاسان زيادى نشسته است، نور و خط و فرم و سايه روشن هايش دستاويز نگاه عكاسانه هاى بسيارى براى خلق دوباره اين زيبايى مبهوت كننده بوده است.
  نگاه نور شناسانه، و زمان شناسى دقيق در عكاسى كوير و تركيب آن با بافت و فرم هاى موجود در كوير، عناصر مهمى در خلق و ثبت طبيعت منحصر به فرد كوير است.
  در نمايشگاه عكس ” كوير” تلاش براى مشق و تمرين عناصر بالا قابل تامل بود، و به عنوان تجربه اى عكاسانه از كوير كه نگاه را در فرم و طبيعت كوير به چالش كشيده بود، موفق بود.
  اما عدم دقت هنگام ثبت تصوير و توجه به عوامل ثبت، و شايد عدم آشنايى با عوامل فنى دوربين و همچنين ويرايش ويرانگر عكس ها، به بخش اعظمى از عكس ها آسيب زده بود، و نگاه مخاطب را از ديدن بافت ها، ريتم ها، سايه روشن هاى طبيعى ، بازى هاى طبيعى نور بر يال تپه رمل ها محروم كرده بود.
  خلاقيت در خلق دوباره زيبايى انتهاى زمين نياز به تمرين و تربيت بيشتر نگاه دارد.
  بر ديوار گالرى تم آثار عكاسان جوان و نو آموز زيادى در كنار و يا در لواى نام هاى مشهورى در دنياى عكاسى ديده شده است.
  اميد آنكه روزى گالرى داران بدون واسطه هيچ نام بزرگ و بزرگ كرده اى، حامى نو آموزان و علاقمندان و عكاسان جوان باشند.

  پاسخ

 • عرفانه سعیدیان

  |

  همیشه برای دیدن کویر هیجان زیادی داشتم.حتی برای دیدن عکس هایش،و انتظارم برای نمایشگاه کویر بالاتر از دیدن عکس های دیگر طبیعت هست.
  عکاسانی که کویر را ثبت میکنند و به معرض نمایش میگذارند ،به نظر من باید دیدگاهی حرفه ای داشته باشند تا بتوانند فرم و ریتم و بافت و نور رابه خوبی ببیند و ثبت کنند.
  متاسفانه در این نمایشگاه در بسیاری از آثارخیلی سطحی نگاه کرده بودند و تنظیمات دوربینشان برای یک ثبت خوب مناسب نبود، از آن مهم تر ویرایش نامناسب کاملا در هر نگاهی خودش را نشان میداد.بعضی از عکس ها اگر در نمایشگاه نقاشی ارایه میشدند شاید بهتر می بود.ویرایش یه سری عکس ها عکس را از هویت عکس بودن خارج کرده بود.
  امیدوارم عکاسان نمایشگاه نگاهی عکاسانه تر پیدا کنند و استادان تلاش بیشتری برای ارایه عکس های خوب از هنر آموزان خود انجام دهند.

  پاسخ

 • رزیتا شهریاری

  |

  در نمایشگاه کویر، سعی در نشان دادن فرم و ترکیب و سایه‌روشن‌های کویر شده بود ولی به علت ویرایش نامناسب در تصاویر آنچنان که باید، بافت و فرم و تضاد رنگ‌ گرم شن‌های کویر با سایه‌ها دیده نمی‌شد.

  پاسخ

 • شاداب تحویلداری

  |

  نمایشگاه جالبی بود، نگاه اساتید در کنار شاگردان… که هر دو قابل تامل بود
  امید است در آینده با توجه بیشتربه نکات فنی و نیز ویرایش مناسب تر، شاهد عکسهایی قوی تر و با کیفیت بیشتر بدون فاصله گرفتن از ویژگی مستند، از عکاسان خبری باشیم.

  پاسخ

 • مریم خداوردی

  |

  کویر مقصد همیشه جذاب برای دوستداران طبیعت است که هیچ وقت تکراری نمی شود. مخصوصا اگرعکاس باشی که زیبایی آن دوچندان می شود.
  فرم و سایه روشنها و انتخاب کادرهایی که زیبایی و سکوت و وسعت کویر را نشان دهد ، کار راحتی نیست.
  نمایشگاه کویر حاکی از علاقه به ثبت این موضوع به ظاهر تکراری ولی کادرهای جدید است که کویر سخاوتمندانه هربار برای دوستدارانش به ارمغان می آورد.
  در میان آثار این نمایشگاه، کارهای نسبتا خوبی نیز دیده میشد ولی اکثر به نظر می آمد که در ثبت دچار مشکل بودند و از کیفییت تصویری خوبی برخوردار نبودند، همچنین ادیت های اغراق آمیز بافت و رنگ تصاویر را از بین برده بود.
  تلاش خوبی برای برگزاری یک نمایشگاه عکس بود که در آمار خدمات یک موسسه به جای بماند. نکته خوب آن همراهی استادان با شاگردانشان در ارائه آثار بود که آنها را دلگرمتر میکند.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید