در آستانه‌ي رونمايي مجموعه عكس‌هاي «قربانيان جنگ ايران و عراق» مهدي منعم : اميدواريم اين كتاب به اتاق‌هاي جنگ برود

در آستانه‌ي رونمايي مجموعه عكس‌هاي «قربانيان جنگ ايران و عراق» مهدي منعم : اميدواريم اين كتاب به اتاق‌هاي جنگ برود

منبع: ایسنا –

«مهدي منعم» معتقد است كه كتاب عكس‌هاي «قربانيان جنگ ايران و عراق» بيانيه‌اي در دفاع از تمام قربانيان غيرنظامي جنگ‌هاست كه پيام صلح را به تمام جهانيان مخابره مي‌كند.

اين عكاس مستند در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهاي تجسمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، درباره كتاب عكس‌هاي «قربانيان جنگ ايران و عراق» كه فردا ـ 14 مرداد ماه ـ طي مراسمي در هتل لاله رونمايي مي‌شود، گفت: تمام عكس‌هاي اين مجموعه در ارتباط با غيرنظامي‌هايي است كه در ارتباط با جنگ ايران و عراق صدمه ديده‌اند.

او اضافه كرد: عكس‌هاي اين قربانيان در سه بخش تقسيم‌بندي شده است. بخشي از آن مربوط به مجروحان انفجار مين، بخشي مرتبط به مصدومان غيرنظامي كه در بمباران مناطق مسكوني صدمه ديدند و بخشي ديگر مرتبط با مصدومان گازهاي شيميايي است.

منعم با اشاره به دغدغه‌ي خود براي عكاسي از اين قربانيان خاطرنشان كرد: در تمام سال‌هايي كه در خبرگزاري جمهوري اسلامي به عنوان عكاس در مناطق جنگي بودم، براساس آن‌چه در اطرافم مي‌ديدم، اين ايده را داشتم تا بعد از جنگ به سراغ آدم‌هايي بروم كه زندگي‌شان به صورت كاملا ناخواسته با جنگ درهم آميخته است و صدمات جبران ناپذيري از اين جنگ ديده‌اند.

منعم تصريح كرد: اين 20 و چندساله از عمرم را در ارتباط عميق‌تري با اين قربانيان متمركز شدم و به عكاسي از آن‌ها پرداختم كه ماحصل آن كتاب «معجزه اوليه» از زندگي جانبازان جنگ و همين عكس‌ها شد.

اين عكاس مستند هدف اصلي خود از گردآوري اين مجموعه را زدن تلنگري عميق به بانيان اين جنگ‌ها دانست و افزود: شايد اين عكس‌ها تلنگري به همه باشد تا اين شرايط صلح و آرامش را حفظ كنيم و براي تداوم آن بكوشيم و اميدوارم اين كتاب به اتاق‌هاي جنگ برود تا افرادي كه دستور شليك مي‌دهند و باني جنگ هستند، با ديدن آن حداقل گلوله‌اي كم‌تر به سمت اين مردم بيگناه نشانه بروند.

او همچنين با اشاره به مقدمه اين كتاب، افزود: براي اولين‌بار تلاش كردم به جاي نگارش يك مقدمه درباره عكس‌هاي اين مجموعه، آن را بيانيه‌اي در دفاع از قربانيان جنگ‌ها معرفي كنم و براي اين كار، آن را به امضاي 10 عكاس همچون، كسرائيان، جلالي، صمديان، زندي، كلاري، سربخشيان، جلاليان، شاهرودي، عباسي و … رساندم.

او اظهار اميدواري كرد تا با اين حركت همدلي و همياري عكاسان از حركت‌هاي يكديگر ادامه پيدا كند و پيام جهان شمول چنين مجموعه‌هايي به تمام جهان مخابره شود.

به گفته‌ي منعم اين مجموعه دربرگيرنده 96 عكس سياه و سفيد در 120 صفحه است كه فردا – چهاردهم مردادماه ساعت 30/19 در هتل لاله به همراه نمايشگاهي از منتخب اين عكس‌ها رونمايي مي‌شود.


admin

Nam non diam eros, vitae dictum erat. Praesent lacinia diam vel mi sodales molestie? Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada.دیدگاهتان را بنویسید