در نشست خبری دوسالانه عکس سرمایه اجتماعی طرح شد

در نشست خبری دوسالانه عکس سرمایه اجتماعی طرح شد

نشست خبری دو سالانه ملی عکس سرمایه اجتماعی با حضور مدیر این جشنواره و دبیر دوسالانه عکس سرمایه اجتماعی و تنی چند از خبرنگاران حوزه تجسمی و محیط زیست برگزار شد. 

به گزارش پایگاه عکس چیلیک ، در نشست خبری سومین دوسالانه عکس سرمایه اجتماعی که در روز یکشنبه 23 مهرماه در محل دبیرخانه انجام شد، نسیم طواف زاده مدیرعامل موسسه سبزکاران بالان درباره دو سالانه ملی عکس سرمایه اجتماعی گفت:

از شاخص سرمایه اجتماعی در ایران نشانه های نگران کننده ای با مقادیر و تفاوت های فاحش می رسد، چرا؟ در برخی شاخص های جهانی،  ایران جزو آخرین ده کشور قرار دارد. بنا به برخی از آنها در چند ده تای آخر هستیم ولی در بعضی نیز رتبه ما در خط مرزی متوسط دیده می شود. هیچ یک از این سه حالت مطلوب نیست اما اولی دهشتناک، دومی دردناک  و سومی دور از شان جامعه ایران است.

طبق شاخص “موفقیت سرمایه اجتماعی” (SCAایران در میان 117 کشور، رتبه 110 دارد. این در حالی است که بنا بر شاخص لگاتوم، در یکی از ابعاد آن که سرمایه اجتماعی است، رتبه ما از 149 کشور، 74 است.

اگر بخواهیم این دو رتبه را با یک مقیاس بیان بکنیم درحالی که اولی ما را از 100 مورد در رتبۀ 94 نشان می دهد، طبق دومی از 100 مورد در رتبه 49 هستیم یعنی  در این کشور ظرفیت های اعتماد، پیوند، همبستگی، مشارکت و همدلی کم و بیش وجود دارد اما نمی تواند نهادینه و تاسیس بشود به بیان دیگر  ساختارها و سیستم های مناسبی نیست که این ظرفیت ها را محقق بکند و این خود را در خیلی از مسایل ما ازجمله مدل شرکت های تجاری یا تشکل های اجتماعی مان نشان می دهد.

یکی از تعاریف دقیق سرمایه اجتماعی دفتر آمارهای جهانی (ONS) است: سرمایه اجتماعی شبکه های همکاری با هنجارها و ارزش های تسهیم شده است و درک این که باعث تسهیل همکاری در داخل گروه می شود، اهمیت دارد.

عوامل مهمی در ایجاد سرمایه اجتماعی برای توسعه پایدار نقش دارند:

  • آگاهی: زمانی که افراد از ماهیت مسائل اجتماعی و سیاسی آگاه نمی شوند، از اجتماع خود دور هستند و بنابراین، شناخت کافی از مسائل و نیز قدرت انتخاب و فرصت مشارکت در تصمیم گیری کلان جامعه خود را ندارند. بدین ترتیب، توسعه جامعه، عملا غیرممکن می شود.
  • اعتماد: زمانی که اعتماد در جامعه بالا باشد، اساس سرمایه اجتماعی فراهم می شود؛ اما در صورت پایین بودن این اعتماد، شکل گیری توسعه اجتماعی، غیرممکن خواهد بود. عدم اعتماد نیز می تواند ناشی از دو عامل باشد: سابقه نامطلوب اقدامات نهادهای اجتماعی و نخبگان و دولت مردان و یا فقدان اعتماد جامعه به توانایی های خودش.
  • مشارکت: با مشارکت افراد جامعه در سرنوشت خود و کلیه امور مربوط به خود، سرمایه اجتماعی پدید می آید. افراد، با چنین اقداماتی، به پیشرفت و توسعه جامعه کمک می کنند و اگر این سرمایه اجتماعی افزایش یابد، توسعه کشور نیز به تدریج، اتفاق می افتد.

سرمایه اجتماعی رابطه جدایی ناپذیری با پایداری توسعه دارد و از این منظر موسسه سبزکاران برای دستیابی به چشم انداز خود، روی این برنامه سرمایه گذاری نموده است. سبزکاران معتقد است با افزایش همکاری های اجتماعی اقبال عمومی برای حفظ محیط زیست گسترش می یابد.
اگر سرمايه اجتماعی را ارتباط و شبكه هاي اجتماعي اي كه مي توانند اطمينان و حس همكاري را در ميان افراد حاضر در شبكه هاي مورد بحث ايجاد كنند بدانيم، آنچه بيش از پيش اهميت پيدا مي كند نقش نهادهاي جامعه مدني در تشكل اين سرمايه است. اگر ما مانند عنصري از يك سازمان مدني به صورت هميشگي همديگر را ملاقات كنيم احساس مسئوليت نسبت به همديگر در ما پيدا مي شود و مي توانيم به همديگر اعتماد كرده و در نهايت با هم همكاري كنيم. براي اينكه احساس اطمينان در بين باشد لازم است كه ما همديگر را ملاقات كنيم و ارتباط مدام با هم داشته باشيم. همچنين چيزي كه به طور جمعي مي‌توانيم به دست آوريم به تنهايي نمي‌توانيم.

منظور از باهم بودن، نهادهاي اجتماعي اي است كه كاركرد ديدار، شناخت و در نهايت اعتماد را ميسر مي كنند. البته حتما لازم نيست كه ارتباط تنها در داخل نهادهاي جامعه مدني باشد بلكه بيش تر روش ها و فرم هاي اجتماعي را نيز كه ارتباط مداوم و سازماندهي‌شده دارند، در برمي‌گيرد. اما نبايد از ياد برد كه اعتماد و حس همكاري با شيوه اي آسان تر در داخل نهادهاي جامعه مدني درست مي شوند؛ به اين دليل كه اعضاي آن نهادها به دلخواه و بدون هيچ چشم داشتي به عضويت آن نهادها درمي آيند.

به اين ترتيب سرمايه اجتماعي عبارت است از مجموع آن دسته از ارتباطات و شبكه هاي ارتباط اجتماعي كه در جامعه موجودند و نيز ميزان اعتماد و همكاري ميان روابط موجود. در اينجا مي توان گفت اگر در جامعه اي ميزان سرمايه اجتماعي پايين باشد خطر افتادن آن جامعه به وضعيت تله اجتماعي بسيار بالاست. تله اجتماعي يعني سرمايه اجتماعي‌ پايين، نبودن اعتماد و اطمينان به يكديگر بين مردم، رواج فساد اداري- اقتصادي، ترس و…. پس مي توان تله اجتماعي را كه بعضي اوقات از آن به عنوان مشكل منافع جمعي ياد مي شود به صورت زير شرح داد.

همه مي دانيم كه منافع مان ايجاب مي كند كه همه با هم همكاري كنيم. اما اگر به اين باور نرسيم كه تمام افراد ديگر اجتماع هم همكاري مي كنند، ديگر معنايي نخواهد داشت كه به تنهايي همكاري كنيم. نتيجه اين اعتقاد اين است كه همكاري و تلاش براي منافع جمعي تنها زماني ميسر مي شود كه انسان به اين باور برسد كه همه افراد ديگر نيز همكاري خواهند كرد.

افشین میرزایی دبیر دو سالانه ملی عکس سرمایه اجتماعی در خصوص شیوه اجرایی گفت: پس از ارایه گزارش دو دوره گذشته و تعداد شرکت کنندگان به معرفی داوران این دوره: کریم ملک مدنی، مهدی منعم و الوند رضازاده) پرداخت و نیز اعلام نمود که سومین دو سالانه در دو بخش اصلی: موضوع سرمایه اجتماعی و بخش ویژه: با موضوع سرمایه اجتماعی و حفاظت محیط زیست برگزار می شود.

آخرین مهلت ارسال آثار به دبیرخانه سومین دوسالانه ملی عکس سرمایه اجتماعی 20 آبان ماه و مراسم اختتامیه این جشنواره و شروع نمایشگاه 24 آذرماه 1396 (روز جهانی زنان روستایی) خواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال آثار به سایت سبزکاران (www.sabzkaran.com) مراجعه فرمایید.

تماس با دبیر جشنواره:  5741 134 0911  یا سبزکاران  1019 927 0911

منبع: پایگاه عکس چیلیک

دیدگاهتان را بنویسید