1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. در چنین روزی عکس «نجوای نهنگ ها» توسط عکاس مکزیکی به ثبت رسید
در چنین روزی عکس «نجوای نهنگ ها» توسط عکاس مکزیکی به ثبت رسید

#در_چنین_روزی برابر با ۲۸ ژانویه سال ۲۰۱۵، آنوار پاتژانه فلوریوک/ Anuar Patjane Floriuk عکاس مکزیکی، تصویری از یک نهنگ کوهان‌دار و بچه تازه متولد شده‌اش را ثبت کرد که در حال شنا کردن در نزدیکی روکا پارتیدا /Roca Partida، کوچک‌ترین جزیره مجمع الجزایر رویلاخیخدو /Revillagigedo، در سواحل مکزیک، در اقیانوس آرام بودند؛ عنوان این عکس نجوای نهنگ‌ها /Whale Whisperers  نام گرفت، که توانست جایزه دوم تک عکس بخش طبیعت مسابقه مطبوعاتی جهان /World Press Photo  را در سال ۲۰۱۶  از آن خود کند.

آب‌های جزیره رویلاخیخدو در فصل جفت گیری میزبان تعداد زیادی از نهنگ‌های کوهان‌دار و به تبع آن مقصد جذاب غواصی برای عموم مردم می‌شود.
این جزایر، آتشفشانی هستند و از همین رو جز تعداد کمی از نیروهای دریایی نظامی که همواره حضور دارند، مسکونی نمی‌باشند. در سال ۱۹۹۴ جزایر مزبور به عنوان ذخایر زیستی کره زمین اعلام شد و در حال حاضر نیز به عنوان میراث طبیعی، تحت توجه و عنایت یونسکو /UNESCO قرار دارد.


آنوار پاتژانه فلوریوک عکاس، غواص و انسان شناس در سال ۱۹۸۱ در تهواکان، مکزیک متولد شد.
آنوار به عنوان یک غواص با تجربه روی کار خود تمرکز کرده و در آرامش،  با سایه و نور زیر دریا بازی می کند. مجموعه عکس های پروژه قلمرو زیر آب او نشان دهنده تصاویر سیاه و سفید هنری از حیوانات زیر آب است که در نزدیکی سواحل مکزیک ثبت شده است.
عکس نجوای نهنگ ها نهنگ و نوزادش را که به سمت تیم غواصی شنا می کنند نشان می دهد.
فلوریوک درباره این عکس برگزیده اش در ورلد پرس فتو می گوید:
“من حتی در گروه اعزامی نبودم و قرار نبود کار را ادامه دهم. دوستم چند بار با من تماس گرفت تا بگوید در یک ماموریت به دنبال نهنگ ها می باشند. تصمیم گرفتم که ادامه دهم؛ ولی خیلی امیدوار نبودم. شما هرگز نمی دانید که می توانید نهنگ ها را ببینید یا خیر، زیرا دیدن نهنگ ها بسیاردشوار است. اما در حدود ۸۰۰ کیلومتری «ساحل باخا» در کالیفرنیا در ضلع غربی مکزیک، سه نهنگ کوهاندار را مشاهده کردیم. من هرگز از نزدیک نهنگ ندیده بودم. آنها بسیار راحت بودند و این برایم خیلی جالب بود.”
این پستانداران عظیم زیردریایی سه روز را در کنار قایق سپری کردند و به آنوار ۹ ساعت فرصت غواصی دادند تا هزاران تصویر را ثبت کند. بچه نهنگ در حال یادگیریِ نفس کشیدن از مادرش بود.
آنوار می‌گوید: “این عکس کاملاً بداهه بود. نزدیک نهنگ ها بودم که ناگهان برگشتند و درست به سمت ما شنا کردند.”

مترجم: مهدی یوسفی
————————————————————————————————————————–
برای مشاهده دیگر عکس های مشهور و جریان ساز در تاریخ عکاسی می توانید هشتگ #در_چنین_روزی را در سایت پایگاه عکس چیلیک و صفحه این رسانه در شبکه اجتماعی تلگرام، اینستاگرام و توئیتر دنبال کنید/.

منبع: پایگاه عکس چیلیک
پیشین
نمایشگاه گروهی عکس «فتوگرافیست‌ها» در گالری آتبین
پسین
در چنین روزی «ژیل پرس» عکس بازمانده ای از یکشنبه خونین را ثبت کرد

به تازگي منتشر شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست