دیدار از نمایشگاه عکس « اقلیم حیرانی » عکاس پیشکسوت محمد صیاد

دیدار از نمایشگاه عکس « اقلیم حیرانی » عکاس پیشکسوت محمد صیاد

تنی چند از عکاسان جوان دفتر رسانه پایگاه عکس چیلیک از نمایشگاه عکس « اقلیم حیرانی » عکاس پیشکسوت محمد صیاد دیدار کردند.
در طی این دیدار که با حضور عکاس و پیشکسوت عرصه عکاسی خبری استاد محمد صیاد صبور همراه شد، گفت و گوهایی صمیمی تبادل شد و این عکاس صاحب کسوت به پرسش های مطرح شده از سوی حاضران در خصوص عکس های نمایشگاه و نوع دید ایشان در عرصه خبر و رویداد و همچنین وضعیت عکاسی مطبوعاتی و خبری پاسخ داد.
در بخشی از نمایشگاه عکس «اقلیم حیرانی» محمد صیاد ، چندین دوربین عکاسی و لنزهای کاربردی ایشان در طول سالها تجربه عکاسی ویترین شده بود و تعدادی از کانتکت شیت های آرشیوی ایشان نیز جهت عرضه به بیننده نمایشگاه ارایه شده بود.

محمد صیاد صبور از پیشکسوتان عکاسی خبری در ایران است که در سال 1326 در شهر بندر انزلی متولد شد. از نوجوانی به تهران آمد و در آتلیه‌ی فتوپلازا مشغول به‌کار شد و عکاسی را آموخت. سپس در سال 1348 وارد کانون خبرنگاران شد و فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز کرد.
بین سال‌های 1350-1357 با روزنامه‌ی آیندگان در بخش‌های سیاسی، ورزشی و اجتماعی همکاری کرد و از سال 1357 و در آستانه ی پیروزی انقلاب اسلامی، درحالیکه هنوز در روزنامه ی آیندگان مشغول کار بود، همکاری خود را با خبرگزاری آسوشیتدپرس آغاز کرد که تا سال 1380 ادامه یافت.
صیاد از آغاز جنگ ایران و عراق به صورت مستمر برای تهیه ی عکس و ارسال به این خبرگزاری به جبهه‌های جنگ می‌رفت. عکس‌های مربوط به دوران انقلاب و جنگ محمد صیاد در کتاب های مختلفی نیز به چاپ رسیده، از جمله انقلاب نور، 444 روز: داستان گروگان‌های آمریکایی در تهران، دفاع عاشقانه و جنگ تحمیلی: دفاع در برابر تجاوز.
او در سال 1358 به اتفاق کاوه گلستان کتاب شورش را منتشر کرد که گزارشی تصویری از روزهای منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی است.
صیاد در سال 1359 به خاطر عکس‌های مربوط به شکست نیروهای دلتا در عملیات طبس موفق به دریافت جایزه‌ی بهترین عکاس خاورمیانه شد.
مرکز نبشی در تهران، خیابان کریمخان زند، خیابان استاد نجات الهی(ویلا)، نبش کوچه خسرو، شماره 51 واقع شده است.
عکس ها از: شاداب تحویلداری، اعظم حشمتی، سیدمهدی طباطبایی، حمیده نظری، ندار هگذر، مهری راست قدم، مریم خداوردی و مهدی سروری

منبع: پایگاه عکس چیلیک

دیدگاهتان را بنویسید