1. خانه
  2. مقالات
  3. رد ستارگان

رد ستارگان

موضوع : عمومی

نویسنده  : ایمان میری

نبود آسمان تاریک و بدون آلودگی های نوری و غبار در فضاهای شهری امروز، هر شب تعدادی از عکاسان و منجمان را به دامان طبیعت بکر در نقاط مختلف می کشاند تا علاوه بر تجدید روحیه و قوای فکری به عکاسی از الماس های درخشان آسمان شب پرداخته و زیبایی وصف ناپذیر این طبیعت فراموش شده را به تصویر بکشند.

رد ستارگان اثری است که توسط حرکت ظاهری ستارگان در آسمان از دید ناظر زمینی بوجود می آید، ( البته حرکت زمین حول محور خود باعث شکل گیری چنین کمان های شگفت انگیزی در آسمان می شود و ستارگان نقاط ثابتی در کره سماوی اند). در یک شب عکاسی از این کمان های زیبا می توانید با توجه به نوع ابزار و تجهیزات مورد استفاده نتایج هیجان آوری را بدست آورید. ابزارهای قابل استفاده برای این نوع از عکاسی باید هوشمندانه انتخاب شوند چراکه هرچه کیفیت ساخت این ابزار ها بالاتر باشد نتایج به دست آمده بهتر خواهند بود.دنیای آنالوگ و دیجیتال هر دو می توانند نقش خاص خود را در این عرصه بازی کنند و نمی توان از قابلیت های هیچ کدام چشم پوشی کرد؛ مدت ها عکاسانی از سراسر جهان با دوربین های آنالوگ خود دست به خلق آثار هنرمندانه ای زده اند و شکل گیری دنیای دیجیتال این عرصه وسیع عکاسی را گسترش داده و از محدودیت های آن کاست.


»»» عکسی در تاریکی
اگر بخواهیم واقع گرایانه تر نگاه کنیم می توان گفت استفاده از دوربین های دیجیتال شیرینی این نوع عکاسی را دو چندان می کند، چراکه نتایج بدست آمده از آن قابل لمس تر بوده و امکان رفع ایرادات و مشکلات احتمالی در نوردهی، حساسیت و … در همان موقعیت عکاسی ممکن و درصد ریسک بسیار پایینی دارند (مبنای ابزاری این مطلب دوربین دیجیتال می باشد، ولی برای کاربران آنالوگ نیز به نکاتی اشاره خواهد شد).
ثبت کمان های ستاره ای توسط دوربین دیجیتال کاری چالش برانگیز و در عین حال جذاب است ولی در صورت رعایت نکات و تکنیک های لازم ساده خواهد بود. با توجه به اینکه برای ثبت این کمان ها به نوردهی بلند مدت نیاز خواهید داشت باید به نقطه ای دور از آلودگی های نوری۱ شهر ها سفر کنید که این مسافت برای شهر های بزرگ تا ۱۰۰ کیلومتر و برای شهر های کوچک به ۵۰ کیلومتر می رسد. به آنجا می رسیم که با سفری کوتاه به نقطه ای مناسب رسیده اید و برای سنجش کیفی تاریکی آسمان می توانید از تعداد ستارگان و شفافیت دیداری کره آسمان استفاده کنید (اگر قبلا کمی اطلاعات نجومی و رصدی داشته باشید، این مرحله از کار ساده ترین مرحله خواهد بود).

بر حسب عادت همیشه به دنبال موقعیتی با کیفیت نوری مناسب برای عکاسی هستیم ولی این دفعه به دنبال نقطه ای هستیم که باید تاریک باشد و دهها کیلومتر با روشنایی روز افزون شهر ها فاصله داشته باشد، اگر می خواهید اولین تجربه خود را بسیار شیرین و موفقیت آمیز ببینید، باید به چند نکته توجه داشته باشید که من جمله می توان به:

۱. قبل از حرکت به سوی مقصد خود از نبود ابر در آسمان مطمئن شوید.
۲. حضور ماه در آسمان باعث روشن شدن لایه های جوی و در واقع ظهور اثری شبیه آلودگی نوری شهرها در شب می شود، بنابراین از نبود ماه کامل در آسمان اطمینان حاصل کنید ولی هلال ماه به افزایش نور پس زمینه و روشن شدن سوژه زمینی شما کمک می کند، پس بدانید که هلال ماه در نوع خود برای عکاسی از آسمان شب غنیمت خواهد بود.
۳. اگر به دنبال اثری چشم نواز هستید از تاریک ترین لحظات آسمان شب برای ثبت تصاویر بهره ببرید که ساعاتی قبل طلوع خورشید مناسب ترین لحظات خواهند بود.

»»» تصویری عریض را به ثبت رسانید

استفاده از لنز واید این مزیت را خواهد داشت که عمق میدان بیشتر و در عین حال تصویر واضح تری داشته با شید در ضمن اینکه سعی کنید تصویری را ثبت کنید که پیوندی از زمین و آسمان در آن وجود داشته باشد و برای این کار استفاده خلاقانه از طبیعت، ابنیه تاریخی و … به شما کمک زیادی خواهد کرد. برای یافتن بهترین زاویه در تجربه اول می توانید از چرخش ظاهری ستارگان حول ستار قطبی بهره ببرید.


»»» دقیق و بدون لرزش باشید

ثبت کمان هایی که از ستارگانی کم نور نشات می گیرند این الزام را تشدید می کند که از کنترل های رادیویی بیسیم و یا نمونه های سیم دار استفاده کنیم تا لرزش ناشی از تماس دست را از بین ببریم. در کنار استفاده از کنترل باید سه پایه ای محکم و حرفه ای داشته باشیم و در صورت امکان یک یا دو کیلوگرم وزنه به آن آویزان کنیم.

 

 

 

 

 

»»» آماده عکاسی شوید

یک یا چند کارت حافظه همراه داشته باشید تا بتوانید عکس های خود را با فرمت خام (RAW) بگیرید، چنانچه عکس های ثبت شده با این فرمت امکان پردازش های دقیق و بهره مندی از نهایت جزئیات را به ما می دهند. اگر امکان عکاسی با این فرمت را ندارید از با کیفیت ترین فرمت JPEGپشتیبانی شده توسط دوربین خود استفاده کنید. برای شروع در حالت دستی (Manual)، تنظیمات زیر را در نظر بگیرید:
ISO: 600- 800, Aperture: 3.5 or lower if possible, Exposure: 30 seconds, picture style: Neutral, WB: Daylight

 

 

 

 

 

 

»»» شبی در زیر سقف آسمان

اگر بخواهید ردهایی بلند را ثبت کنید باید زمان بیشتری را صرف کنید، مجموعا با ۱۲۰ عکس ۳۰ ثانیه ای می توانید به کمانی هایی قابل توجه دست پیدا کنید ولی اگر بخواهید این کمان ها بلندتر شوند باید تعداد فریم ها را افزایش دهید. کنترل های جدید قابلیت برنامه ریزی دارند و بدین ترتیب می توانید بدودن دردسر هر تعداد که می خواهید عکس بگیرید.

»»» از نورپردازی به سوژه غافل نشوید

همانطور که پیش از این اشاره شد وجود سوژه و نور پس زمینه کنترل شده جزو مبانی اساسی برای زیبایی تصویر خواهند بود. اگر نمی خواهید از حضور ماه در حالت هلال بهره ببرید و تمایل به داشتن آسمانی کاملا تاریک دارید باید از وسیله نورپردازی چون چراغ قوه های قوی استفاده کنید اما فقط برای چند ثانیه در مجموع عکس ها دست به نورپردازی بزنید تا سوژه از لحاظ نوری کاملا طبیعی به نظر برسد. نحوه نور پردازی را خلاقانه انجام دهید و می توانید از نور های رنگی مختلف نیز بهره ببرید.

 

 

»»» کاهش دادن نویز در تصاویر

شرکت های مختلف سازنده دوربین برای رفع نویز در نوردهی های بلند مدت تمهیدات مختلفی را اتخاذ کرده اند و حتی نرم افزار های ویرایش عکس نیز گزینه هایی برای رفع نویز در تصاویر دارند ولی آنچه که بهترین اثر را خواهد گذاشت ثبت فریمی با تنظیمات یکسان با عکس ها ولی با درب بسته لنز و ترکیب هر یک از فریم ها با این فریم که به دارک فریم۲ مشهور است می باشد (این پروسه کمی زمانبر خواهد بود ولی نتیجه خوبی را در بر خواهد داشت، با این تفاسیر پیشنهاد استفاده از گزینه پیش فرض دوربین در تنظیمات به عنوان کاهنده نویز۳ می باشد).


۱. Light pollution
۲. Dark frame
۳. Noise reducer(reduction)

*این نرم افزار به صورت رایگان و با راهنما در اینترنت وجود دارد و قابل دانلود می باشد.

پیشین
آشنایی با هیستوگرام دوربین دیجیتال- تون و کنتراست
پسین
مقاله عکاسی : مدیریت فرم و اشکال بوکه ها در عکاسی

به تازگي منتشر شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست