روایت اول شخص یک عکاس از اهالی «یارسان»

روایت اول شخص یک عکاس از اهالی «یارسان»

» سرویس: فرهنگي و هنري – تجسمي و موسيقي

نمایشگاه عکس نیما علیزاده با عنوان «دونادون» افتتاح می‌شود.

به گزارش بخش هنرهای تجسمی ایسنا، «دونادون» مجموعه‌ای از پرتره‌های نیما علیزاده با سبک و استیل مشخص است که محصول سفرهای او به منطقه کردستان است.

علیزاده درباره‌ی این مجموعه گفته است: «دونادون و یا جامه به جامه، همان چرخش روح از کالبدی به کالبد، اعم از انسانی، جانوری و یا نباتی است. گذر ایام در این چرخش‌ها نقشی از خود بر سیمای آدمی می‌زند که گویی قرن‌هاست بر روی زمین زیسته. این مجموعه ثبت چهره‌هایی است از پیروان دین «یاری» ساکن خطه کردستان ایران که «یارسان» نامیده می‌شوند.

طی سفری که به این سرزمین داشتم، آن‌ها را در جشنی دیرین موسوم به «خاونکار» همراهی کردم. روز خاونکار اهالی روستاها و شهرهای اطراف، برای دیدار با پیرشان، در ده «توت شامی» گرد هم آمدند. نزدیک ظهر همه مدعوین تنبورزنان در صحن اصلی حاضر شده و به خواندن دعاهای دسته‌جمعی پرداختند. در میان بیش از 500 نفری که حضور داشتند، تعدادی از چهره‌ها من را فرامی‌خواند. همان‌ها را در گوشه‌ای که از قبل با پارچه‌ای مشکی برای خود جدا کرده بودم، دعوت به عکاسی کردم. لحظاتی چند مقابل نگاهم آرام گرفتند و به عدسی چشم دوختند. این عکس‌ها برشی از یک دون است، با نگاه‌هایی به قدمت بشریت.»

نیما علیزاده در سال 1362 در خانواده‌ای هنرمند به دنیا آمد. علاقه‌مند به عکاسی بود و در سال 1381 از دانشگاه آزاد (هنر و معماری) لیسانس عکاسی گرفت. از سال 1382 فعالیت‌های جدی هنری خود در زمینه عکاسی را آغاز کرد و از دوسالانه عکس تهران لوح تقدیر گرفت. در همین سال با برادرش صبا نمایشگاه عکس «آیه‌های زمین» را در گالری «خارک» برگزار کرد.

سال 1383 در نمایشگاهی گروهی در گالری «اثر» شرکت کرد. سال 1388 در نمایشگاه گروه عکس جشنواره تئاتر فجر حضور داشت. در همین سال دوبار راهی کالیفرنیا شد؛ یک‌بار در سانفرانسیسکو و یک‌بار در لانگ بیج در دو نمایشگاه گروهی «پلی هاوس کلکتیو» و «یک روز» شرکت کرد. سال 1390 در یک نمایشگاه گروهی در گالری دارالفنون کویت حضور داشت. نیما علیزاده سال 1389 «کارگاه تصویر تهران» را تأسیس کرد. کارگاهی که چاپ تخصصی فاین آرت در آن انجام می‌شود و داری لایسنس دیاسک سوئیس اشت.

افتتاحیه نمایشگاه جدید نیما علیزاده با عنوان «دونادون» روز جمعه 25 اردیبهشت‌ماه ساعت 16 تا 20 در گالری «آران» واقع در خیابان خردمند، کوچه دی، پلاک 9 برگزار می‌شود. این نمایشگاه تا 6 خرداد هر روز (به جز شنبه‌ها) از ساعت 13 تا 19 میزبان علاقه‌مندان به هنر عکاسی است.

انتهای پیام


admin

Nam non diam eros, vitae dictum erat. Praesent lacinia diam vel mi sodales molestie? Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada.دیدگاهتان را بنویسید