رومین محتشم و نمایشگاه عکس « واقعیت تو تمام است »

نمایشگاه عکس رومین محتشم با عنوان « واقعیت تو تمام است » از عصر روز جمعه 7 خردادماه جاری در نگارخانه راه ابریشم به نمایش گذاشته می شود.

به گزارش پایگاه عکس چیلیک ، همزمان با گشایش نمایشگاه ، رونمایی از کتاب « واقعیت تو تمام است » که توسط نشر چشمه منتشر شده است ، در گالری راه ابریشم یک انجام خواهد شد. نمایشگاه عکس « واقعیت تو تمام است » منتخبی از عکس های به چاپ رسیده در کتاب نمایشگاه خواهد بود .
واقعیت تو تمام است رومین محتشم راه ابریشمرومین محتشم متولد مردادماه سال 1340 در شهر ارومیه و از عکاسان صاحب نام خطه آذربایجان غربی می باشد. ایشان از نخستین عکاسان دانش آموخته در رشته عکاسی دانشکده هنرهای زیبا به شمار می رود.

مهدی وثوق نیا در یادداشتی بر عکس های نمایشگاه « واقعیت تو تمام است » آورده است:
دنیای عکس­ های « رومین محتشم » به عنوان یکی از عکاسان باسابقه کشورمان، برگرفته از بینش دیداری عکاسی است که می­ خواهد آنچه را زیسته در چارچوب عکس به تماشا بگذارد.
او در این عرضه­ ی سفید و سیاه بیش از همه به روایت چشم­ اندازهایی می­ پردازد که سال­ها با آن زندگی کرده است. چشم­ اندازهایی که گاه در گذر زمان و با تغییرات زیست محیطی به تصویری تلخ و قابل تامل بدل شده­ اند. حاصل این رو در رویی مستقیم با این مناظر که بخش مهمی از تجربیات دیداری عکاس را دربر دارد، رسیدن به فرم بیانی­ است که قالب عکاسی او را در سال­های اخیر شکل داده است.
نگاهی سرد، مرکزگرا و مستقیم به افق ­هایی گسترده و خالی از آدم که عموما با عمقِ وضوح بالا توسط عدسی زاویه باز ثبت شده­ اند. این شکل نگاه بیش از همه به حس و حال عکاس در زمان و مکان زیسته­ اش می پردازد.

از این رو در کنار برداشت­ های شاعرانه و فلسفی­ ای که می­ توان از فضای عکس­ های مجموعه « واقعیت تو تمام است » داشت، این عکس­ ها به نوعی فقدان زندگی را در جغرافیای ذهنی عکاس به نمایش می گذارند. ماشین­ های ساکن ، اشیاء یکه و تنها ، زمین ترک­ خورده و درختان پوشیده شده با ستون­های سیمانی ، عناصر بعضی از عکس­ های او را تشکیل می­ دهند ، عناصری که در چشم­ اندازهای خاکستری پرسکوت رها شده و از راز همزمانی زندگی و مرگ سخن می­ گویند.
آدم­ها در عکس­ های این مجموعه بی­ حضورند و شاید همچون خود عکاس در پشت دوربین به نظاره نشسته­ اند.

گشایش نمایشگاه عکس و رونمایی از کتاب « واقعیت تو تمام است » ساعت 16 روز جمعه 7 خرداد ماه جاری در محل نگارخانه شماره یک راه ابریشم انجام خواهد شد و تا ساعت 20 ادامه خواهد یافت . سایر علاقه مندان می توانند همه روزه تا پایان روز دوشنبه ، هفدهم خرداد ماه از ساعت 15 تا 19 از عکس های این نمایشگاه دیدن کنند.
نگارخانه راه ابریشم یک در تهران ، خیابان شهید لواسانی غربی(فرمانیه) ، شماره 103 ، واحد 2 واقع شده است.

منبع: پایگاه عکس چیلیک

دیدگاهتان را بنویسید