سومین جشنواره عکس زمان


90-fa
توضیح نمایشگاه

[ گرانتر از طلا ]

60 قطعه عکس رنگی و سیاه و سفید
از 50 عکاس ایرانی

به دبیری: حمیدرضا مجیدی
و داوری: داریوش محمدخانی، سیدکیارنگ علایی و حسن غفاری

عکاس:
گروه عکاسان
قاب اول

بیانیه هیات داوران

در میان ارتباط هایی که هنر عکاسی همواره با آن خویشاوندی عمیق داشته، زمان، امری اجتناب ناپذیر و اساسی است که به صورت ماهوی در همه گونه ها و دسته بندی های عکاسی دیده می شود.
این مهم در کنار سطح حساس و تثبیت کننده نور و صدالبته ماهیت وجودی نور، یکدیگر را تکمیل می کنند.
قابلیت موضوعی جشنواره و سهل و ممتنع بودن آن، شاخصه های مهمی است که آن را نسبت به دیگر جشنواره ها متماییز کرده و بخش وسیعی از رویکردهای متفاوت را در برخورد با موضوع زمان ایجاد می کند. نتیجه این رویکرد، استقبال وسیع و رشد 120 درصدی این دوره از جشنواره نسبت به دورهای قبل است.
در قرن حاضر، با توجه به پیشرفت های بی حد و حصر تکنولوژی عکاسی، انتظار می رود که نگاه عکاسان نسبت به موضوع زمان، نگره و افق تازه تری را واکاوی کرده و چشم انداز جدیدی را به نمایش بگذارد.
لازم به ذکر است که عکس های برگزیده، از میان آثار رسیده، انتخاب شده است و همچنان با اهداف مورد نظر جشنواره، فاصله بسیار دارد.
لذا هیات داوران ضمن سپاس از حضور رویایی هنرمندان عکاس سراسر کشور در سومین دوره جشنواره ملی عکس زمان که نشان دهنده اعتماد وسیع عکاسان حرفه ای و آماتور ایرانی به این جشنواره است، در جهت بهبود کیفیت و کمیت عکس ها در سالهای آتی، نکاتی را بدین شرح یاد آور می شود:
1 تلاش در تولید و ارائه مناسب مجموعه عکس های عمیق و پر محتوا
2 پرهیز در استفاده افراطی از گذارهای کلیشه ای رایج و عدم برخورد مستقیم با عناصری همچون ساعت، قبر، نور و ….
3 استفاده صحیح و بجا از نرم افزارهای عکاسی، جهت ایده پردازی در راستای موضوع جشنواره
4 نگاه امیدوارانه به مفهوم زمان
5 فضاسازی در عکسها جهت نیل به پیام عکاسانه
6 درک فرا واقعیت از زمان با مطالعه فراگرد زمانی در عکس
7 عدم استفاده از آرشیو و خلق آثار جدید مبتنی بر موضوع جشنواره میتواند نوید بخش تولید آثار بکر، تاثیرگذار و پر محتوا باشد.
هیات داوران بر این اعتقاد است که شرکت بی نظیر هفتصد عکاس با بیش از پنج هزار عکس، نگاه پر قدرت هنرمندان به مسئله زمان و پتانسیل بالای جشنواره، این نوید را می دهد که جشنواره زمان، قابلیت جهانی شدن را در دوره های آتی دارا می باشد که این امر با حمایت مسئولان، اساتید عکاسی و هنرمندان عکاس این مرز و بوم میسر است.
در پایان، حضور گرم و پرشور عکاسان در این جشنواره را گامی بزرگ در اعتلای فرهنگ تصویری ایران اسلامی دانسته و آن را گرامی می داریم.
هیات داوران جشنواره ملی عکس زمان: حسن غفاری، کیارنگ علایی، داریوش محمدخانی

دیدگاهتان را بنویسید