1. خانه
  2. اخبار
  3. سایر خبرها
  4. سوگواران حسینی ، موضوع سفر عکاسان عاشورایی
سوگواران حسینی ، موضوع سفر عکاسان عاشورایی

عکاسان عاشورایی پایگاه عکس چیلیک برای پنجمین سال پیاپی ، پس از گشایش نمایشگاه آثارشان ، به قصد مستندسازی آیین سوگواران حسینی عازم سفر عکاسی شدند.
در این سفر که با هماهنگی به سه مقصد شهرستان های بافق ، خوانسار و گرمسار در استان های: یزد، اصفهان و سمنان ، برنامه ریزی و اجرا شد، عکاسان در روز هشتم ماه محرم از تهران عازم شده و در تاسوعا و عاشورای حسینی نسبت به عکاسی مستند از روح زیبای یکدلی سوگواران حسینی تلاشی عکاسانه کردند.

نمایشگاه گروهی عکس عکاسان عاشورایی با حضور استاد سعید دستوری و با عنوان اهل حرم(+) نیز در حالی افتتاح شد که دستاورد تلاش سی عکاس را از استان های: آذربایجان شرقی، مازندران، بوشهر، اصفهان، تهران، زنجان، یزد، مرکزی، کردستان، زنجان و گیلان که در زمینه مستندسازی آیین های سوگواران حسینی سالهاست در سعی و تلاش به سر می برند، به نمایش گذاشت تا جلوه هایی ناب از این سفرهای عکاسی را به معرض نمایش عمومی قرار دهد.

عکاسان عاشورایی - 90ومین تور عکاسی چیلیک
اسامی عکاسان عاشورایی همسفر با نودومین تور عکاسی چیلیک به این شرح معرفی می شوند: محمد منصوری، معصومه اصغری، ندا رهگذر ، سمانه نوری زاده، علی اکبر اسکندری، سیدمحمد موسی زاده ، مونا پناه بحق، نسرین رستمی ، گل گونه نجفی ، ساره ایزدپناه، سارا فیروزی، محسن مفیدی، هومن منعطف یزدی ، کیارش رستمی ، ابراهیم باقرلو ، محمدرضا خرازی ، محمدعلی قهرمان پور ، میترا محمدی، سیدمحمدصادق حیدریان، مهسا صداقتی، مهدی سروری، آرتین داوودی، مریم خداوردی و جواد میرزاپور کلیبر .
مهدی سروری ، مسئول برگزاری کارگاه عکاسی و سفرهای عاشورایی در ارتباط با برگزاری سفر عکاسی برای عکاسان عاشورایی معتقد است:
« رویدادی اعتقادی همچون تاسوعا و عاشورای حسینی مبتنی بر یک باور درونی است که با آیین های مرسوم در این روزها در رفتارهای اجتماعی، روح یکپارچگی و جلوه گاه یکتایی محض می شود. رویدادی که در تقویم هر سال تنها یک بار جلوه گر می شود و در بهترین شرایط باز هم نمی توان وسعت این یکتایی را در یک دوربین عکاسی ثبت و منتشر کرد، بهترین بهانه است تا عکاسان مستند و علاقمندان به حوزه عکاسی آئینی را – دوشادوش دیگر سوگواران حسینی – به قصد درک و ثبت زوایای زیبا و نماهایی ناب از این رویداد را گرد هم آورد تا حماسه ای عارفانه از عکس های مستند از لحظاتی خالص را به صورت عکس معنی کند.
برنامه ریزی و برگزاری نشست توجیهی و سفر عکاسان عاشورایی در میان سایر سفرهای عکاسی و کارگاه های آموزش عکاسی با مضامین متفاوت برای انگیزه ای متعالی در مسیر هنر متعهد یک تلاش تعریف شده و سعی هدفمند است.
امیدواریم با وجود فردگرایی ها و تقلیدهای معمول و مشهود این عرصه، عکاسان عاشورایی و همسفران با این رسانه در سایه توفیق درک مضامین ارزشمند عاشورا، رفته رفته بتوانیم سیری تکاملی را از حقایق نهفته در زیبایی های متعالی عاشورا و شخصیت عاشوراییان در وجودمان نهادینه کرده و پرورش دهیم ».

عکاسان عاشورایی - 90ومین تور عکاسی چیلیک

مطابق با رسم تمامی تورهای عکاسی « پایگاه عکس چیلیک » مقرر شد تا با مشارکت همسفران فعال (صاحب اثر در گزارش تصویری و عکس های منتخب)، نشست نقد تور و بررسی فایل عکس های تولید شده توسط عکاسان با حضور همسفران و دیگر علاقمندان و کارشناسان طی روزهای آتی در محل سالن اجتماعات دفتر رسانه پایگاه عکس چیلیک برگزار شده و عکس ها و نگاه برتر در این نشست بنا بر رای و نظر همسفران و حاضرین علاقه مند مورد معرفی و تقدیر قرار گیرند.
لازم به یادآوری است منتخب آثار عکاسان عاشورایی همسفر با پایگاه عکس چیلیک با همکاری و مشارکت متولیان شهرهای نامبرده شده در قالب نمایشگاه گروهی برگزار خواهد شد.
تورهای آتی ” پایگاه عکس چیلیک ”
با هدف عکاسی از: طلوع در کویر ، روستاهای کردستان ، طبیعت پاییزی جنگل های گلستان ، عشایر شاهسون اردبیل، غروب ماسوله و صبحگاه قلعه رودخان، کویر شهداد، آبگیر الندان، سردشت، روستا و کویر ورزنه، بلوچستان، غار کتله خور، جزیره قشم، نهارخوران و زیارت گرگان، پل ورسک و شیرگاه، عشایر دشت مغان، طبیعت آستارا، و … در دست هماهنگی وطراحی است که پس از برنامه ریزی معرفی خواهند شد.
برای مشاهده گزارش تصویری سفر عکاسان عاشورایی « اینـجـــا » کلیک کنید.

منبع: پایگاه عکس چیلیک

پیشین
همزمان با نمایشگاه ، کتاب عکس « اربعین » رونمایی می شود
پسین
نمایشگاه عکس « جامی است که … » در نگارخانه دنا

به تازگي منتشر شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست