« شاهرخ حاتمی » عکاس ایرانی در پاریس درگذشت

عکاس ایرانی « شاهرخ حاتمی » با نزدیک به شش دهه فعالیت در عرصه عکاسی مطبوعاتی ، عصر امروز در سن 91 سالگی در پاریس درگذشت.
“شاهرخ حاتمی ” که از پیشکسوتان عکاسی مطبوعاتی ایران به شمار می رود، در بسیاری از موقعیت های ممتاز حضور یافت و عکاسی کرد.
مرحوم حاتمی پس از حضور در نوفل لوشاتو و قرارگیری در جریان انقلاب ایران با امام خمینی(ره) و یارانش آشنا شد و با همراهی پرواز انقلاب در 12 بهمن ماه سال 1357 از پاریس به تهران آمد و از وقایع حول محور انقلاب در ایران تا چند سالی به تکمیل پروژه عکاسی اش پرداخت.

مرحوم شاهرخ حاتمی گرایش به عكاسی خبری را در نخستين روزهای جوانی و از روزهایی که کودتای 28 مرداد در ایران رخ داد، آغاز کرد و پس از آن بسياری از حوادث مهم کشورهای ايران و جهان را ثبت كرد و با هنرمندان بزرگی چون: کوکو شانل، بیتلز، استیو مک کوئین، شارون تیت، فای دوونا بیگیت باردو، کاترین دانو، الیزابت تیلور، رومی اشنایدر و بسیاری دیگر از بزرگان هالیود و همچنين با مجلاتی همچون: لايف، پاری ماچ و ال سالها همکاری داشت.

آلفرد یعقوب زاده ژورنالیست و عکاس ایرانی با ارتباط و آشنایی که با شاهرخ حاتمی داشت درباره ایشان معتقد بود: « شاهرخ عکاسی از جنس مصدق بود، آرام ، مصمم و پر تلاش . در عكاسی بسيار خلاق و صاحب سبك بود و به حق بايد او را پدر فتوژورنالیست ایران دانست ».

شاهرخ حاتمی از عکاسان برجسته انقلاب و جنگ تحمیلی است که به عنوان نویسنده برای روزنامه‌ای بزرگ در تهران شروع کرد و در سال 1950 به عکاسی تغییر حرفه داد. سپس مدت کوتاهی به عنوان خبرنگار تهران برای (Black Star Agency) کار کرد. مجله‌ی (Life) پوشش او از سرنگونی نخست وزیر محمد مصدق و استقرار مجدد شاه برسریر قدرت را در سال 1953 انتشار داد. بیست و پنج سال بعد، حاتمی به عکاسی از تصاویر قابل توجه جنگ‌های خیابانی در طول انقلاب ایرانی در سال 1978-1979 که شاه را سرنگون کرد پرداخت.
پوشش جسورانه‌ی او از این انقلاب ملی و وابسته به توده‌ مردم توسط کتابخانه‌ی کنگره‌ی آمریکا اندوخته شده است که امتیاز ویژه و افتخار‌آمیزی برای هر عکاس است.

مدیریت رسانه پایگاه عکس چیلیک ضمن عرض تسلیت به محضر خانواده و همکاران این عکاس فقید و همچنین جامعه عکاسان مطبوعاتی ایران، به نمایندگی از سوی عکاسان و مخاطبین این رسانه، آرامشی در خور برای روح این عکاس فقید و صبری شایسته برای خانواده و سایر بازماندگان ایشان آرزومند است.

منبع: پایگاه عکس چیلیک

دیدگاهتان را بنویسید