شاه آبادی: نگاه عکاسان « سبز سرخ » نیاز جامعه ما است

شاه آبادی: نگاه عکاسان « سبز سرخ » نیاز جامعه ما است

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار از نمایشگاه گروهی ” سبز سرخ ” دقایقی با عکاسان گفت و گو کرد و خطاب به صاحبان آثار اعلام کرد: نوع و انتخاب منظر نگاه های عکاسان نمایشگاه “سبز سرخ” نیاز امروز جامعه ما است .
حمید شاه آبادی؛ مشاور امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در نمایشگاه گروهی عکس ” سبز سرخ ” اظهار داشت: منظر نگاه عکاسان این نمایشگاه همچون نگاه كردن از یك زاویه زیبا به یك حماسه بزرگ بوده و با توجه به شناخت و باور عکاسان و ثبت آنها، از اهم نیازهای امروز جامعه ما است.
ایشان با توجه به حضور در دومین نمایشگاه گروهی عکاسان ” پایگاه عکس چیلیک “(Chiilick.com) با عناوین ” همچو این می ” و ” سبز سرخ ” نتایج تصویری این دو نمایشگاه را قابل قبول خواند و در مقام مقایسه گفت: هر چند هر دو نمایشگاه با مضمون سوگواری عاشورا برگزار شده است اما نمایشگاه امسال از تنوع بیشتر و نگاه بهتری برخوردار است.
شاه آبادی تفاوت دیگر نمایشگاه امسال -سبز سرخ- را با نمایشگاه سال گذشته -همچو می- دقت در شناخت و ثبت موضوع برشمرد و تاکید کرد: برخی از آثار به گونه ای توجه مخاطب را جلب می كند كه باید لحظاتی را با عناصر عکس گذراند تا رمز و راز نگاه هنرمند عکاس را به موضوع سوگواری عاشورا دریافت.

شاه آبادی:نگاه عکاسان

مشاور امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر ضرورت ادامه فعالیت و حمایت دستگاه های مربوطه از نوع نگاه عکاسان نمایشگاه “سبز سرخ” تاکید کرد و گفت: سادگی و صفای مراسم سوگواری در برخی از نقاط كشور را عکاسان این نمایشگاه به خوبی تصویر کردند و در اغلب عکس ها، تلاش هنرمند برای اینکه یك اتفاق ساده اما با خلوص و باورمند را به تصویر درآورد، مشهود است.
وی با اشاره به گروهی بودن نمایشگاه و رویکرد ساده و عمیق برخی پرداخت های موضوعی، اصل سادگی را در نگاه عکس مهم شمرد و با اشاره به سنت غبار روبی در یکی از عکس های نمایشگاه که به محیطی روستایی اشاره دارد، این نکته را از اهم نقاط توجه عکاسان نمایشگاه برشمرد.
شاه آبادی افزایش تعداد صاحبان اثر در این نمایشگاه را نشانه گسترش دامنه مخاطب های رسانه “پایگاه عكس چیلیك ” خواند و اظهار داشت: در نمایشگاه “سبز سرخ” تنوع عكاسی در فرهنگ های مختلف كشور دیده می شود كه می تواند در ترسیم بسیاری از سنت هایی كه بسیاری از افراد از آن بی خبر هستند، نقش بسزایی را ایفا كند.
مشاور امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینكه نگاه خاص به رخدادهایی كه موجب حفظ بقا و تداوم حادثه عاشورا می شود، از اهمیت زیادی برخوردار است، توضیح داد: هنرمندان صاحب اثر در نمایشگاه سعی دارند تا حس معنوی عظیم بین مردم را با استفاده از آثار خود برای همیشه در تاریخ ثبت كنند.
وی اضافه كرد: جست و جوی کلمه عاشورا به زبان انگلیسی در فضای مجازی، تصاویری خشن از تحریفات منحرفین و ناآگاهان را جهت تخریب این فرهنگ به نمایش می گذارد؛ این در حالی است که هم اکنون كارهای بسیار ارزشمندی در خور فرهنگ عاشورا انجام شده است که بایستی برای دیده شدن ابعاد حسی، معنوی، عاطفی و حماسی فرهنگ عاشورا در محیط سایبر و سایر شبکه ها کار کرد.
شاه آبادی ادامه داد: باید تلاش كرد تا تصاویر عاشورایی، تصاویری واقعی، ارزشمند و بیانگر مظلومیت شیعه در تاریخ باشد، نه بیان كج فهمی ها و یا برخی از اقدام هایی كه دشمن تلاش دارد تا آن را نشان داده و پررنگ تر مطرح کند.

شاه آبادی:نگاه عکاسان

مشاور امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینكه دنیای امروز به دنبال شناخت حقیقت شیعه است، اعلام كرد: عكاسان و هنرمندان می توانند با زبان عكس كه كوتاه ترین زبان و زمان برای انتقال معنا را دربر دارد، نقش مهمی در جهت شناساندن چهره واقعی شیعه به دنیا، ایفا کنند که این امر می تواند تاثیری سریع تر نسبت به سایر روش های علمی، آكادمیك، دینی و فلسفی داشته باشد.

وی با بیان اینکه حركتی كه از دل صاف یك هنرمند برمی خیزد به دل می نشیند، اذعان کرد: هنرمند واقعی اگر غل و غش ها و غبارهای موجود در فضای دینی، سیاسی و اجتماعی امروزه را كنار بزند، می تواند تصویر موثری را به نمایش درآورد که زمان هیچگاه نتواند از ارزش و مقدار آن تولید کم کند.
شاه آبادی با تاکید بر ضرورت شناخت صحیح رخدادهای جامعه توسط عکاسان که منجر به فهم صحیح می شود، اظهار کرد: عكاس، صرف اینكه توانایی هنری عكس و فنی را داشته باشد كفایت نمی كند بلكه باید نسبت به بسیاری از موضوع های موجود در متن جامعه، بینش و تحلیل بالغی داشته باشد.

مشاور امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاكید بر اینكه همه آثار موجود در نمایشگاه سبز سرخ برگرفته از معرفت و شناخت هنرمندان اثر از واقعه عاشورا است، گفت: خوشبختانه در این نمایشگاه، آثاری که موجب وهم اسلام باشد، مشاهده نمی شود و این نشان دهنده شناخت صحیح و درست هنرمندان عکاس و دبیر نمایشگاه از تاریخ اسلام و واقعه عاشورای حسینی است.
شاه آبادی با اشاره به تلاش و سعی وزارت فرهنگ و ارشاد از هنرمندان عكاس، گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تلاش است تا فعالیت های هنری را به بخش خصوصی واگذار كند و بخش های دولتی تنها نقش سیاست گذاری را ایفا كنند.
وی در ارتباط با فعالیت هایی از این دست که در راستای نیاز امروز جامعه و هماهنگ با اهداف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، افزود: با این دیدگاه، پایگاه های غیر دولتی و معتبری چون رسانه ” پایگاه عکس چیلیک ” باید شرایط بهتری را در دولت جدید پیدا كنند و حالت خودگردان داشته باشند تا شرایط کارها و تولیداتی وزین تر فراهم شود.
مشاور امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در انتهای این حضور صمیمانه و گفت وگوی دوستانه در عکس یادمان عکاسان نمایشگاه گروهی ” سبز سرخ ” حاضر شدند و پیش از ترک نمایشگاه در دفتر یادبود، چند سطری را در وصف نگاه های ارزش مدار و در مدح وتاثیر هنر عاشورا ثبت کرد.
نمایشگاه عكس “سبز سرخ” كه به همت رسانه ” پایگاه عكس چیلیك “(Chiilick.com) برگزار شده است، تا پایان روز یکشنبه اول دی ماه در محل موزه هنرهای معاصر فلسطین واقع در تهران، خیابان ولیعصر، تقاطع بزرگمهر و برادران مظفر دایر است.


admin

Nam non diam eros, vitae dictum erat. Praesent lacinia diam vel mi sodales molestie? Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada.دیدگاهتان را بنویسید