شب علی قلی ضیایی در بنیاد افشار برگزار می شود

به منظور نکوداشت یاد و گرامی داشت نگاه عکاس فقید « علی قلی ضیایی »، مجلسی با عنوان شب علیقلی ضیایی در بنیاد موقوفات دکتر افشار برگزار می شود.
به گزارش پایگاه عکس چیلیک ، در این برنامه که زیرمجموعه سلسله برنامه های شب بخارا برگزار در غروب روز سه شنبه 14 دی ماه جاری در محل بنیاد موقوفات دکتر افشار برپا می شود.
در برنامه بزرگداشت عکاس فقید علی قلی ضیایی معمار و عکاس ، مدعوینی چون: دکتر داریوش شایگان، آیدین آغداشلو، مسعود کیمیایی، محمود دولت آبادی، فخرالدین فخرالدینی، ایرج کلانتری، امیرهوشنگ اردلان، مهرداد اسکویی، افشین شاهرودی، مهرداد دفتری، فرامرز پارسی، رضا قوی فکر، حمید کرامتی، ژیلا نوروزی، مهدی خدیری و علی دهباشی و پیام یاسمن ضیایی حضور داشته و نمایشگاهی از آثار عکاسی این عکاس فقید که در حدود دو دهه پیش از این نام آوران عکاسی شده است، برگزار خواهد شد.

علیقلی ضیاییعلی قلی ضیایی متولد سال 1337 از نوجوانی عکاسی را شروع کرد و در سال 1356 وارد مدرسه ی عالی ساختمان شد. ایشان در سال 1358 برای تحصیل در رشته معماری و شهرسازی وارد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد و در کنار حرفه معماری و شهرسازی به عکاسی در زمینه های مختلف پرداخت.
علی قلی ضیایی در کنار حرفه ی معمار – شهرسازی خویش همیشه و همیشه به کار عکاسی عشق می ورزید و گنجینه ی پرباری از خود به یادگار گذاشته است که باید بیشتر و بیشتر آن را شناخت و از آن بهره برد.
از مجموعه عکس های او پرتره های هنرمندان معاصر ایران است.
همچنین از مجموعه عکس های ارزشمند این عکاس فقید می توان از خرمشهر که حاصل شش ماه حضور او در این شهر ، بعد از فتح خرمشهر است نام برد.
این عکس ها که تصویر خانه های آسیب دیده از جنگ را نیز شامل می شود ، به تمامی  درد و رنج و ویرانی حاصل از جنگ تحمیلی را بیان می کند . از این مجموعه ، عکس نخل های سرسوخته بسیار دیده شد و مورد توجه قرار گرفت.
در کنار این مجموعه ، عکس های او از معماری بومی شهرهای ایران و بناهای تاریخی ایران مانند تخت جمشید آثاری بسیار چشمگیر هستند و نمونه ی درخشان آن را می توان در روی جلد نوار نوا اثر استاد شجریان سراغ کرد.
علی ضیایی به عکاسی در بُعد جامعه شناسی آن نیز بسیار توجه داشت و رنج ، محرومیت و تنهایی غمزده ی بشر را در تصاویر او از کودکان روستایی شاهد هستیم. او که از دوستداران طبیعت  و کوهنوردی بود به قله ی کلیمانجارو و آرارات صعود کرد و تصاویر زیبایی را به ثبت رساند.

علی قلی ضیایی در سن 58 سالگی در پی تحمل یک دوره بیماری سخت چشم از جهان فرو بست و  گنجینه ای تصویری و وزین از آثار عکس هایی فاخر به جا گذاشت.
شب علیقلی ضیایی در ساعت پنج عصر سه شنبه (14دی) در محل کانون‌ زبان فارسی در بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار برگزار می شود.
بنیاد موقوفات دکتر افشار در تهران، خیابان ولی عصر(عج)، سه راه زعفرانیه، خیابان عارف نسب، شماره 12 واقع شده است.

منبع: پایگاه عکس چیلیک

دیدگاهتان را بنویسید