100- تور عکاسی طلوع در کویر

100- تور عکاسی طلوع در کویر

یک روزه ، 1396/07/13|

مدت و زمان برنامه: سفر یک شب و یک روز و زمان حرکت ، از شامگاه چهارشنبه 12مهرماه تا شامگاه پنجشنبه بود

اهداف عکاسی: حضور سحرگاهی در پای تپه های رمل و مشاهده طلوع خورشید و عکاسی از فرم ها و منحنی های زیبای تپه رمل ها

برنامه سفر: همسفران در حرکتی شبانگاهی از تهران عازم مقصد شده و نیمه های شب را در دل کویر طی کرده و در نهایت پیش از طلوع خورشید به مقصد بازگشتند.
عکاسی تا حدود 3.5 ساعت پس از زمان طلوع ادامه یافت و به مرور به طرف نقطه آغاز حرکت در تهران باز می گشتند.

کویر مرنجاب:

کویر یکی از گونه های اعجاز طبیعت است و کویر مرنجاب از جمله این اعجاز طبیعی است که گاه دوربین های عکاسی ” چیلیک، چیلیک ” تلاش خود را می کنند تا وسعت روح و عمق درک این اعجاز طبیعت را در عکس بنشانند.
کویر مرنجاب در استان اصفهان واقع شده و همجوار با شهر کاشان است که از سوی شمال به دریاچه نمک شهرستان آران و بیدگل، از سمت غرب به کویر مسیله و دریاچه های نمک حوض سلطان و حوض مره، از شرق به کویر بندریگ و پارک ملی کویر و از جنوب به شهرستان های آران و بیدگل و کاشان منتهی می شود.
این کویر یکی از زیباترین جاذبه های اکوتوریستی ایران محسوب می شود که تپه های شنی بلند و پوشش گیاهان شور تاق و گز و بوته های قیچ آن، جلوه ی زیبایی به این منطقه بخشیده است. دریاچه نمک آران از دیگر نقاط دیدنی این منطقه به شمار می آید.
بنای کاروانسرای مرنجاب که به دستور شاه عباس صفوی در کنار قنات مرنجاب بنا نهاده شده از جمله آثار تاریخی موجود در منطقه است که ایستگاه استراحت و نقطه آغازین سفرهای کویری است.
گروه همسفران تور عکاسی پایگاه عکس چیلیک به مقصد کویر در این سفر می کوشند تا با برنامه ریزی مناسب و منسجم امکان حضور سحرگاهی و درک زمان طلوع را در این تور برای همگان فراهم نمایند.
عکاسی طلوع در کویر مرنجاب تجربه ای شیرین با خاطراتی خوش از نمونه ثبت هایی است که در سال گذشته توانست با نمایشگاه گروه انتهای زمین در قالب نمایشگاه و کتاب پذیرای نزیدک به یکصد قطعه عکس از 93 عکاس همسفر با تور عکاسی چیلیک باشد.

تورهای برگزار شده به این مقصد:

نودوچهارمین تور عکاسی | طلوع در کویر | عکاس: ابراهیم باقرلو

هفتاد و نهمین تور عکاسی چیلیک | عکاس محمد رضا رحیمی

تور عکاسی کویر مرنجاب

نودویکمین تور عکاسی چیلیک | کویر مرنجاب | عکاس: محمدرضا خرازی

 

نظرات (6)

 • محمدرضا خرازی

  |

  سفر های عکاسی رو میانگین دو روز هم حساب کنیم بیش از 4800 ساعت تجربه، خاطره تلخ و شیرین و دوستی های فوق العاده و … همگی زیر دایره نشانِ پایگاه عکس چیلیک .
  100 سفر با همسفرانی که اگر حرفه ای بودند یا تازه کار از لحاظ برخورداری امکانات از تور عکاسی مساوی بودند و هستند، امکانات VIP برای افراد خاص در این سفر ها معنایی ندارد .
  100 سفر که در عین صمیمیت و شاد بودن، احترام ها محفوظ ماند و حرمتی شکسته نشد و قواعد انسانی و ضوابط اخلاقی زیر پاگذاشته نشد.
  100 توری که -تنها- عنوان عکاسی رو یدک نکشید و هدفی بالاتر از ثبت عکس را مد نظر داشت.
  باز کردن مسیری برای حضور در موقعیت های مستعد فوق العاده و پر پتانسیل، برگزاری جلسه نقد تور و بررسی آثار و فایل عکس های تولید شده به رایگان و ایجاد فرصتی برای ارایه آثار با بهترین کیفیت، ارایه در قالب نمایشگاه و چاپ کتاب عکس که این فرآیند در هیچ یک از انجمن های عکاسی و گروه ها و تشکّل های عکاسی کشور با این استمرار و سابقه وجود نداشته.
  به امید روزی که این فرآیند از سوی قدرناشناسان، قدر دانسته بشه و به دور از منفعت طلبی ها و رانت ها و رابطه های بیجا در جامعه عکاسی ، فراگیر و حمایت بشه.

  پاسخ

 • حسین عصاری آرانی

  |

  معنای سفر عکاسی را در چیلیک درک کردم. سفری هایی که همه امکانات و شرایط حاضر و آماده است تا عکاس به عکاسی بپردازد و در بهترین موقعیت بتواند عکس خوب تولید کند.
  این که بتوان 100 سفر را با این وضعیت برگزار کرد کار هرکسی و هرجایی نیست. 100 سفر از شمال گرفته تا جنوب ایران نه تنها در شهر های معروف که در بسیاری روستا ها و مناطق بکر و دور از دسترس در حالت عادی.
  خانواده چیلیک با محوریت پایگاه عکس چیلیک تجربه 100 تور عکاسی دارد که همه بدون هیچ تبعیضی امکان بهره برداری از آن را داشته اند. این خانواده با همدلی و همیاری مسیر سختی را پشت سر گذاشته و مسیر سخت تری را پیش رو دارد؛ امیدوارم روزی برسد که این نوع همدلی و همیاری دردیگر افراد جامعه عکاسی هم ایجاد شود تا این مسیر برای همه دوستداران عکس و فراهم شود و شاید از سختی راه کاسته شود و اگر نشود این همیاری، دلگرمی ای خواهد بود برای عکاسان مشتاق این راه.

  پاسخ

 • اعظم حشمتى

  |

  اكنون در چهارمين سال همراهى با دفتر رسانه #پایگاه_عکس_چیلیک ، خدا را بسيار شاكرم كه در كنار و همراه خانواده بزرگ عکاسان چیلیک از صدمين #تور_عکاسی_چیلیک عبور كردم.

  اين اتفاق بى نظير در جامعه عكاسى ، قطعا مبارك همه ما همسفران است .

  برگزاری ۱۰۰عنوان تور عکاسی با نگاهی عکاسانه و برنامه ریزی عکاسانه، بی هیچ کمک و یاری از سوی تشکیلات عکاسی و مدعیان همدلی با عکاسان، با شرایطی که سالهاست می بینیم و تجربه اش می کنیم بیشتر شبیه معجزه و صاحب این اعجاز برای همه ما شناخته شده است.

  از خدای بزرگ و مهربان براى جناب سرورى عزيز و بزرگوار، مَردی صریح و صادق، متخصص و مهربان که با شخصیتی ژورنالیستی و خستگی ناپذیر در میان رسانه های موجود در عرصه عکاسی کشور، خالق محیطی مستقل در میان رسانه های فعّال و از حامیان حقیقی حقوق عکاسان، که توانایی شان را تاکنون به هر چشم منصف و باور بی انصافی اثبات کرده اند و مستقل ترين رسانه را در بین رسانه های عکاسی مدیریت و راهبری می کنند، و همچنین از توانمندترين افراد حوزه عكاسى در حوزه اجرايى و چه در بخش ارتباطات هستند، سلامتى و صبر و آرامش و همچنین تداوم این شهادت در مسیر هنر سلامت ماندن و متعالی زیستن آرزومندم.

  و اميدوارم که نه تنها خانواده عکاسان چيليك كه جامعه عكاسى مان نيز ، قدر وجود و حضور شخصیتی چون: #مهدی_سروری را بعنوان صاحب يك جريان به اثبات رسیده و تفكر منحصر به فرد و صدیّق و خلّاق در عرصه هنر و عکاسی (و نه یک جسم و یک نام)، بيشتر بداند.

  پاسخ

 • مریم خداوردی

  |

  طلوع در کویر، مقارن با یکصدمین سفر عکاسی چیلیک
  صدای شاترهایمان در #تور_عکاسی_چیلیک سکوت کویر را شکست و جای جای وسعت کویر را زیر پا گذاشتیم تا کادرهایی ناب و تازه بیابیم.
  خسته و کوفته بعد از عکاسی، گرمی کویر را به میان همسفران آوردیم و با مهربانی و همدلی و هم صحبتی زیبایی سفر دوچندان شد .
  زیبایی که همیشه در سفرهای #پایگاه_عکس_چیلیک به بهترین خاطره ها تبدیل میشود و گرمی آن در دلهایمان می ماند وآرزوی سفر بعدی در وجودمان شکفته می شود.

  پاسخ

 • طیبه خداوردی

  |

  کویر، همواره یکی از مقاصد مورد علاقه ام برای سفر و عکاسی بوده و هست. آرامش کویر به طرز اعجاب آمیزی درمانگر است و حس می کردم دوست دارم ساعت ها و ساعت ها در سکوت و آرامش این طبیعت بکر خلوت کنم و با کویر یکی شوم، او را بفهمم و بعد از پشت ویزور دوربین انتخاب کنم که کدام قاب بهترین حسم را منتقل می کند.
  ای کاش این سفر دو روزه طراحی می شد تا شب زیبای کویر و تجربه عکاسی در شب هم بدست می آوردیم.
  و چقدر خوشحالم که در یکصدمین #تور_عکاسی_چیلیک یکبار دیگر مسافر کویر زیبای مرنجاب شدم و همسفرانم از بهترین و باصفاترین عکاسانی بودند که می شناسم.
  از جناب سروری بزرگوار نهایت سپاس را دارم که چنین فرصت هایی را در فضایی سالم و در عین حال با نشاط فراهم می کنند.
  علیرغم اینکه تعداد انگشت شماری از تورهای عکاسی را شرکت کرده ام، اما بواسطه راهنمایی های دلسوزانه این بزرگوار، کاملا می توانم پیشرفت را در کار عکاسی ام ببینم.

  پاسخ

 • جواد میرزاپور

  |

  خوش بحال کسانی که بودند ، دوست داشتم که بودم .

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید