عکاس جسور بریتانیایی درگذشت/ ثبت پرتره مارگارت تاچر تا اورسن ولز

عکاس جسور بریتانیایی درگذشت/ ثبت پرتره مارگارت تاچر تا اورسن ولز

منبع: خبرگزاری صبا –

سالی سومز عکاس خبری جسور و بی باک بریتانیایی روز ۵ اکتبر در خانه اش در لندن در ۸۲ سالگی درگذشت.
به گزارش خبرگزاری صبا به نقل از نیویورک تایمز، سالی سومز عکاس خبری جسور و بی باک اهل انگلستان که ارتباط نزدیک شخصی با بسیاری از سیاستمداران، بازیگران، نویسندگان و هنرمندان داشت روز ۵ اکتبر در خانه اش در لندن در ۸۲ سالگی درگذشت. این درحالی است که خبر درگذشت وی ۵ روز پیش ۱۵ اکتبر رسانه ای شد.

سومز بیشتر برای پرتره هایش شناخته می شد. او فقط به صورت سیاه و سفید عکس می گرفت و معتقد بود که عکس رنگی زشت و ناخوشایند است. سومز در عکاسی تا آنجا که می توانست به نور طبیعی نیز تکیه می کرد.

از میان شخصیت های مشهور قرن بیستمی که جلوی دوربین سومز رفته اند می توان به مارگارت تاچر اولین نخست وزیر زن بریتانیا، شان کانری ستاره فیلم های «جیمز باند»، رودلف نوریف طراح رقص اهل شوروی، مارگارت آتوود نویسنده برجسته کانادایی، روپرت مورداک سرمایه دار آمریکایی، الک گینس بازیگر بزرگ انگلیسی، نورمن میلر نویسنده مشهور آمریکایی، اندی وارهول نقاش پیشروی آمریکایی و اورسن ولز هنرمند بزرگ قرن بیستم اشاره کرد.

گالری پرتره ملی لندن ۱۷ پرتره از این عکاس را در خود جای داده است، همچنین در موزه ویکتوریا و آلبرت دو پرتره از این هنرمند قرار دارد.

سومز در یادآوری برخی از این پرتره ها پیش از این گفته بود تاچر در دیدار با او هرگز او را با نام خطاب نمی کرد و فقط می گفتم «عزیزم».

سالی سومز با نام واقعی سالی وینکلمن ۲۱ ژانویه ۱۹۳۷ در لندن به دنیا آمده بود.

محمدامین شکاری

انتهای پیام/

تصویر الک گینس در آینه (۱۹۸۹)

تصویر اورسن ولز خالق «همشهری کین» (۱۹۶۷)

تصویر مارگارت تاچر (۱۹۸۱)

آرتور اسکارگیل رییس اتحادیه کارگران معدن ملی (۱۹۸۱)

تصویر تونی بلر نخست وزیر سابق بریتانیا (۱۹۹۶)

دیدگاهتان را بنویسید