1. خانه
  2. اخبار
  3. سایر خبرها
  4. عکاس هنرمند « علیقلی ضیایی » درگذشت
عکاس هنرمند « علیقلی ضیایی » درگذشت

در کمال تاسف و تاثر مطلع شدیم که عکاس هنرمند « علیقلی ضیایی » صاحب عکس هایی ناب از روزهای دفاع مقدس درگذشت.
علیقلی ضیایی که در مدت زمان دو هفته اخیر زندگی به بیماری سخت تنفسی در ناحیه ریه دچار شده بود، سرانجام پس از تلاش در مسیر کنترل بیماری و پس از تحمل یک دوره کوتاه بیماری، صبح روز دوشنبه ۱۷ آبان ماه در سن ۵۸‌سالگی بدرود حیات گفت.
« علیقلی ضیایی » درگذشتپیکر این هنرمند فقید صبح روز چهارشنبه ۱۹ آبان ماه پس از برگزاری آیین تشییع ، در قطعه نام آوران بهشت زهرا(س) تهران آرام گرفت.

مرحوم علیقلی ضیایی متولد ۱۱ شهریور ماه سال ۱۳۳۷ در رضائیه(ارومیه) و دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد رشته معماری از دانشکده هنرهای زیبا در تهران بود. وی از سال ۱۳۵۹ وارد فضای کار تجربی عکاسی شد و همواره دل در گروی هنر عکاسی داشت تا جایی که می توان او را از معدود عکاسانی شمرد که با نگاه خود نماهایی ناب از معماری ایران را با دوربین عکاسی به تصویر کشید.

از مجموعه عکس‌های او در این زمینه می‌توان به عکس‌هایی از شهرهای: یزد ، اصفهان، کرمان و نیز محوطه تخت‌جمشید اشاره کرد.
علیقلی ضیایی همچنین در زمینه عکاسی جنگ فعالیت کرده بود. عکس های ثبت شده توسط ایشان در عملیات فتح خرمشهر از شاخص ترین آثار این عکاس هنرمند به شمار می رود .
علیقلی ضیاییمجموعه نخل های سوخته و بی سر خرمشهر این عکاس فقید در سال ۱۳۶۲ در اثر شلیک های پیاپی از جمله معروف‌ترین و تامل برانگیزترین آثار این هنرمند مرحوم به شمار می رود که در اغلب رسانه های وقت چاپ و منتشر شد و احساسات بسیاری را در مواجهه با این اثر برانگیخت.
از دیگر فعالیت‌های او در زمینه عکاسی مجموعه پرتره‌های هنرمندان بزرگ معاصر است که حدود بیست سال پیش، طی یک دوره پنج ساله به آن پرداخت. ضیایی توانست با شناخت زمان و موقعیت، و دارا بودن نگاه نافذ و روحی حساس، تصاویر گویایی از احمد شاملو، محمود دولت آبادی، هوشنگ ظریف، احمد محمود، فریدون مشیری، بهرام بیضایی، سیمین بهبهانی، داود رشیدی، هوشنگ ابتهاج و … را به ثبت برساند.

مجموعه عکس های این عکاس فقید از چهره های هنرمندان ادیب ، نویسنده ، مجسمه ساز، بازیگر ، شاعر ، نقاش ، موزیسین و … به زودی در قالب کتابی چاپ و معرفی خواهد شد.
مجلس ترحیم مرحوم علیقلی ضیایی روز جمعه ۲۱ آبان ماه جاری از ساعت ۱۳:۴۵ تا ۱۵:۱۵ در مسجد الرضا(ع) وافع در تهران، خیابان خرمشهر، خیابان شهیدعشقیار، میدان نیلوفر برگزار خواهد شد.

مدیریت رسانه پایگاه عکس چیلیک به نمایندگی از سوی همکاران و عکاسان و مخاطبین این رسانه، آرزوی آرامشی در خور برای روح این عکاس فقید و صبری شایسته برای خانواده و سایر بازماندگان ایشان آرزومند است.

پیشین
نمایشگاه گروهی « دورنمای نزدیک » در مرکز فرهنگی ترکیه
پسین
ایجاد حس عکاسی مستند

به تازگي منتشر شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست