عکاس هنرمند « علیقلی ضیایی » درگذشت

در کمال تاسف و تاثر مطلع شدیم که عکاس هنرمند « علیقلی ضیایی » صاحب عکس هایی ناب از روزهای دفاع مقدس درگذشت.
علیقلی ضیایی که در مدت زمان دو هفته اخیر زندگی به بیماری سخت تنفسی در ناحیه ریه دچار شده بود، سرانجام پس از تلاش در مسیر کنترل بیماری و پس از تحمل یک دوره کوتاه بیماری، صبح روز دوشنبه 17 آبان ماه در سن 58‌سالگی بدرود حیات گفت.
« علیقلی ضیایی » درگذشتپیکر این هنرمند فقید صبح روز چهارشنبه 19 آبان ماه پس از برگزاری آیین تشییع ، در قطعه نام آوران بهشت زهرا(س) تهران آرام گرفت.

مرحوم علیقلی ضیایی متولد 11 شهریور ماه سال 1337 در رضائیه(ارومیه) و دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد رشته معماری از دانشکده هنرهای زیبا در تهران بود. وی از سال 1359 وارد فضای کار تجربی عکاسی شد و همواره دل در گروی هنر عکاسی داشت تا جایی که می توان او را از معدود عکاسانی شمرد که با نگاه خود نماهایی ناب از معماری ایران را با دوربین عکاسی به تصویر کشید.

از مجموعه عکس‌های او در این زمینه می‌توان به عکس‌هایی از شهرهای: یزد ، اصفهان، کرمان و نیز محوطه تخت‌جمشید اشاره کرد.
علیقلی ضیایی همچنین در زمینه عکاسی جنگ فعالیت کرده بود. عکس های ثبت شده توسط ایشان در عملیات فتح خرمشهر از شاخص ترین آثار این عکاس هنرمند به شمار می رود .
علیقلی ضیاییمجموعه نخل های سوخته و بی سر خرمشهر این عکاس فقید در سال 1362 در اثر شلیک های پیاپی از جمله معروف‌ترین و تامل برانگیزترین آثار این هنرمند مرحوم به شمار می رود که در اغلب رسانه های وقت چاپ و منتشر شد و احساسات بسیاری را در مواجهه با این اثر برانگیخت.
از دیگر فعالیت‌های او در زمینه عکاسی مجموعه پرتره‌های هنرمندان بزرگ معاصر است که حدود بیست سال پیش، طی یک دوره پنج ساله به آن پرداخت. ضیایی توانست با شناخت زمان و موقعیت، و دارا بودن نگاه نافذ و روحی حساس، تصاویر گویایی از احمد شاملو، محمود دولت آبادی، هوشنگ ظریف، احمد محمود، فریدون مشیری، بهرام بیضایی، سیمین بهبهانی، داود رشیدی، هوشنگ ابتهاج و … را به ثبت برساند.

مجموعه عکس های این عکاس فقید از چهره های هنرمندان ادیب ، نویسنده ، مجسمه ساز، بازیگر ، شاعر ، نقاش ، موزیسین و … به زودی در قالب کتابی چاپ و معرفی خواهد شد.
مجلس ترحیم مرحوم علیقلی ضیایی روز جمعه 21 آبان ماه جاری از ساعت 13:45 تا 15:15 در مسجد الرضا(ع) وافع در تهران، خیابان خرمشهر، خیابان شهیدعشقیار، میدان نیلوفر برگزار خواهد شد.

مدیریت رسانه پایگاه عکس چیلیک به نمایندگی از سوی همکاران و عکاسان و مخاطبین این رسانه، آرزوی آرامشی در خور برای روح این عکاس فقید و صبری شایسته برای خانواده و سایر بازماندگان ایشان آرزومند است.

دیدگاهتان را بنویسید