عکس طهران 86

13-faتوضیح نمایشگاه

120 قطعه عکس از 65 عکاس
به مناسبت یکصدمین سال تصویب قانون بلدیه
عکاس:
گروه عکاسان

قاب اول

در تمامی پژوهش ها بخشی که قضاوت را از هر گونه حدس و گمان دور می کند و به یقین می رساند عکس است. که علاوه بر بعد فنی و هنری ، آن را به عنوان سندی دیداری از آنچه بوده و هست به شمار می آورد .
یکی از وظایف موزه در رابطه با عکاسی تهیه و جمع آوری مستندات تصویری است که در این راستا به مناسبت (یکصدمین سال تصویب قانون بلدیه ) در بهار سال 1385 طرح اولیه مسابقه ای با عنوان عکاسی از تهران در جلسه ای با حضور اسماعیل عباسی ، سید محسن هاشمی و مژگان طریقی با هدف مستند سازی مجموعه فرایند های زندگی در شهر اعم از کار، آمد و شد ، فراغت و معماری …. شکل گرفت تا با چاپ کتاب و برگزاری نمایشگاهی با عنوان تهران 86 بتواند در سالهای آینده مرجعی باشد معتبر برای ارجاء به نحوه زندگی و معیشت در تهران.
در اسفند ماه 1385 طرح تصویب و در بهار 1386 اولین فراخوان در مجله عکس منتشر شد .
تا 20 آذر 1386پایان مدت مسابقه تعداد 2611 قطعه عکس رنگی و سیاه و سفید به دبیرخانه موزه ارسال شد . در25 آذر جلسه داوری با حضور داوران : اسماعیل عباسی ، سعید صادقی ، محمد ستاری ، سید محسن هاشمی و مژگان طریقی برگزار گردید.
هیئت داوران از بین آثار رسیده تعداد 150 قطعه عکس انتخاب کرده و با توجه به کیفیت بالای عکس های ارسالی تصمیم گرفتند نمایشگاهی جنبی نیز ازعکس هائی که از نظر فنی و هنری از درجه بالائی برخوردار بودند ولی با موضوع مسابقه ارتباط مستقیم نداشتند نیز برگزار نمایند که تعداد 47 قطعه عکس انتخاب و درموزه عکسخانه شهر به نمایش گذاشته خواهد شد.

مژگان طریقی
مدیر موزه عکسخانه شهر

دیدگاهتان را بنویسید