عکس های قدیمی در موزه عکسخانه شهر

دویست و دوازدهمین دوره از سلسله نمایشگاه های عکس در موزه عکسخانه شهر از عصر روز دوشنبه 17 فروردین ماه جاری به نمایش مجموعه ای از عکس های قدیمی برگزفته از بایگانی موزه(1) اختصاص یافته است.

به گزارش ” پایگاه عکس چیلیک “، این نمایشگاه شامل 29 قطعه از عکس های کمتر دیده شده از چهار عکاس دوره قاجار: ناصرالدین شاه، آنتوان سوریوگین، عبدالله میرزا، ابراهیم خان صنیع السلطنه و تعدادی عکاس ناشناس است.

ابراهیم خان فرزند میرزا احمدخان صنیع السلطنه است، میرزا احمدخان نویسنده کتاب عمل عکاسی است که معیرالممالک او را به اروپا فرستاد و عکاسی و کلیشه سازی را فراگرفت و ریاست عکاسخانه دارالفنون را بر عهده داشته است.

عکس های قدیمی در موزه عکسخانه شهر

عبدالله میرزا قاجار در مدرسه دارالفنون فن عکاسی را فراگرفت و در عکاسخانه مبارکه دارالفنون به کار مشغول شد و سپس به کمک معیرالممالک در سال 1295ه.ق به فرنگستان فرستاده شد تا در این رشته تحصیل نماید، پس از بازگشتش مأموریت یافت که از برخی نواحی ایران عکس تهیه کند.
ناصرالدین میرزا ولیعهد محمدشاه، نوجوان بود که با فن عکاسی آشنا گردید و به آن علاقه مند شد. پس از رسیدن به سلطنت با مشاهده عکس هایی که عکاسان هیئت های نظامی و سیاسی و جهانگردان و اروپاییانی که در تهران بودند و از او و درباریان گرفته بودند، این علاقه رو به ازدیاد نهاد و خود دوربین در دست گرفت.
آنتوان سوریوگین گرجستانی الاصل از عکاسان معروف بود. ابتدا در تبریز سپس در تهران عکاسخانه اش را دایر نمود.علاوه بر عکس های عکاسخانه ای هنرمندانه او عکس های سوریوگین روی بیان و توصیفی که حاکی از شغل و طبقات اجتماعی آنان بود متمرکز گشت و تعدادی از عکس ها توسط عکاسان ناشناس گرفته شده که به دلیل مرسوم نبودن نوشتن اسم عکاس ناشناخته باقی مانده است.

علاقه مندان می‌توانند برای دیدار از این نمایشگاه از تاریخ 17 فروردین تا 19 اردی بهشت ماه سال 1394 در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا 13 و 14 تا 19 و پنج شنبه ها از ساعت ۹ تا ۱۳ به موزه عکسخانه شهر مراجعه کنند. موزه جمعه‌ها وتعطیلات رسمی تعطیل است.
موزه عکسخانه شهر، میدان هفت‌ تیر، خیابان بهار‌شیراز، جنب بوستان بهار‌شیراز واقع شده است.


admin

Nam non diam eros, vitae dictum erat. Praesent lacinia diam vel mi sodales molestie? Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada.دیدگاهتان را بنویسید