1. خانه
  2. بانک اطلاعات عکاسان خارجی
  3. فان هو

فان

هو

2016/06/19
1937/10/08

” فان هو “، سال 1937 در شانگهای چین چشم به جهان گشود ولی درهمان اوان کودکی به همراه خانواده اش به هنگ کنگ مهاجرت نمود.
“هو” عکاسی را از سن 14 سالگی با دوربین رولی فلکس دولنزه (Rolleiflex) که پدرش به او داده بود آغاز کرد. وی عکاسی خودآموخته بود که عکسهایش فریفته نشان دادن زندگی شهری، جستجوی کوچه ها ، بیغوله ها، بازار و خیابانها و به تصویر کشیدن فروشندگان و کودکان خیابانی فقط چند سال کوچکتر از خود ، بود.

برخی از نمونه آثار

او عکسهایش را در وان حمام خانه شان ظاهر می کرد و به زودی کاری با ساختاری قابل توجه بوجود آورد، که وقایع دهه های 50 و 60 هنگ کنگ را در حالی که به یک کلان شهر بزرگ تبدیل می شد را به تصویر می کشید.
آقای هو خودش را فردی جستجوگر و پرسه زن می بیند که گاهی ساعتها منتظر می ماند وماهها به همان موقعیت برمی گردد تا یک ثبت عالی را رقم بزند. او به عنوان کسی که نور، سایه و خطوط را به خوبی مدیریت می کند شناخته شده است. “هو” می تواند عکسهایش را با حسی عاشقانه و پررمزو راز اشباع کند، حتی اگر در بازارهای شلوغ و یا کوچه های خلوت عکاسی شده باشند. عکسهای او سختی زندگی و همچنین روح توانایی هنگ کنگ ، را به تصویر می کشد، تصاویری که این شهر را برای نسلهای متمادی ترسیم کرده است.
زمانیکه در سال 2006 برای اولین بار یک گالری دار بانام لورنس میلر کارهای “فان هو” را مشاهده کرد، اینگونه اظهار داشت : “احساس می شود که این عکسها زاده اصلی باوهاس (Bauhaus ) می باشند، در حالی که در هنگ کنگ بوجود آمده اند. آنها انتزاعی و همزمان انسان گرایانه هستند.”
از سال 1956 “فان هو” برنده 280 جایزه در نمایشگاههای بین المللی و مسابقات جهانی بوده است. “هو” به عنوان عضو انجمن عکاسی امریکا، انجمن سلطنتی عکاسی و انجمن سلطنت هنر انگلستان و عضو افتخاری انجمنهای عکاسی آلمان، فرانسه، ایتالیا، بلژیک، برزیل، آرژانتین، سنگاپورو غیره انتخاب شد و همچنین در این کشورها به نشان مرد یکتا مفتخر شد. آثار “هو” در بسیاری از سالانه های عکاسی بین المللی به چاپ رسیده و در معرض دید است.
“فان هو” برای تدریس هنر فیلمسازی و عکاسی به عنوان استاد پروازی توسط 12 دانشگاه ، به تایوان و هنگ کنگ دعوت شده بود.
وی 5 کتاب نوشته است، که یکی از آنها شامل تمامی جایزه هایی است که برنده شده و در حال حاضربه صورت یک کلکسیون دائمی درموزه هنرهای مدرن سانفرانسیسکو به نمایش درآمده است.
آخرین کتاب آقای “هو” با عنوان “تئاتر زنده” است که توسط ام بی ادیشنز به چاپ رسید. علاه بر اینها “فان هو” یک بازیگر و کارگردان تحسین شده و موفق هنگ کنگی نیزمی باشد. او جایزه بهترین فیلم را در فستیوال بین المللی بن بوری انگلستان از آن خود کرد.

سه تا از فیلمهایش در فستیوالهای بین المللی فیلم کن، برلین و سان فرانسیسکو عنوان برگزیده رسمی را دریافت کردند و پنج فیلم او برای کلکسیون دائمی آرشیو ملی فیلم تایوان و هنگ کنگ انتخاب شدند. وی در جشنواره اسب طلایی تایوان و جایزه اسکار هنگ کنگ به عنوان داور انتخاب شد. این پس زمینه های گوناگون فرهنگی است که باعث می شود سبک خلاق و منحصر به فرد “فان هو” ، پر از زیبایی تغزلی، قدرت دراماتیک، و عظمت شاعرانه باشد.
وی در19 ژوئن 2016 با 84 سال سن در شهر سن خوزه کالیفرنیا در اثر بیماری ذات الریه در گذشت.

گردآوری و ترجمه: مریم خداوردی

۳۰ بازدید

عکاسان ایرانی

نتیجه‌ای پیدا نشد.

عکاسان بین المللی

فهرست