فراخوان چهارمین جشنواره سراسری عکس « خانه دوست »

دبیرخانه چهارمین جشنواره سراسری عکس « خانه دوست » با ارسال متن فراخوان این جشنواره به دفتر رسانه پایگاه عکس چیلیک اطلاع رسانی پیرامون شرکت در این رقابت را به شکل رسمی آغاز کرد.
در متن ارسالی از سوی این دبیرخانه آمده است:
برای هر سفری کوله بار می بندند؛ برای دیدار خانه دوست اما، دست سبک می کنند و بال می گشایند. به اشتیاق هر قرار و دیداری، مسیر و مقصد معلوم می کنند، برای زائر اما درک وصل نه به جاده ختم می شود و نه وسیله. زیارت را منظوری جز میل  به دیدار معشوق نیست به منظور کرامت، بزرگداشت وانس با او.
سفر عکاسان برای زیارت خانه دوست در طول سه دوره پیشین این جشنواره، موجب شد 26237 بار مفهوم انس، کرامت و تعظیم در پیشگاه عشق، در قالب عکس ترجمه شود.
مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی ضمن پاس داشت این حضور پرشور و با هدف بیان هنرمندانه، خلاقانه و معاصری از موضوع زیارت اقدام به برگزاری چهارمین دوره این جشنواره سراسری می کند.

فراخوان خانه دوست - کیارنگ علاییدبیر جشنواره: کیارنگ علایی
هیأت داوران یخش عکس: اسعد نقشبندی، سید عباس میرهاشمی، مسعود زنده روح کرمانی، کریم متقی، سید مجتبی خاتمی
هیأت داوران بخش عکسنوشت: نفیسه مرشد زاده، عباسعلی سپاهی یونسی، مهدی سیم ریز

بخشهای جشنواره سراسری عکس « خانه دوست » عبارتند از:
زیارت
زیارت از ورای دوربین تلفن همراه
عکس‌نوشت

۱/ تعریف بخش زیارت
در این بخش تمامی عکس‌هایی که به صورت عینی و با رویکرد مستندگرایانه به نمایش وجوه مختلف زیارت در: اماکن متبرکه حرم حضرت رضا-ع-، حرمین شریفین، حرم امامان معصوم-علیهم السلام-، عتبات مقدسه، زیارتگاه های امام زاده گان، و تمامی زیارتگاه های مسلمانان در کشورهای مختلف اسلامی میپردازند، حق شرکت دارند. آداب زیارت، سنن، جشن ها و اعیاد، سلوک زائر، ارتباط معنوی زائر از دورترین شهر ها با حرم ها و اماکن مربوط به دین اسلام  نیز می تواند به عنوان زیرمجموعه های موضوع مورد مداقه قرار گیرد. عکس‌ها می‌توانند در هر نقطه ای از ایران و جهان اسلام ثبت شده باشند، اما لازمه شرکت در این بخش استفاده از دوربین های حرفه ای یا نیمه حرفه ای است که فایل خام -راو- عکس ارسالی را نزد عکاس  محفوظ داشته باشد.

۲ / تعریف بخش زیارت از ورای دوربین تلفن همراه
محدودیت های موجود در برخی از اماکن در مورد استفاده از دوربین های حرفه ای و نیمه حرفه ای، و همچنین زیبایی شناسی خاص دوربین تلفن همراه و سادگی و صراحت این وسیله در برخورد با موضوعات اجتماعی و گسترش نوعی از عکاسی پرسه گردانه موجب شد تا بخش مستقلی در این جشنواره برای عکس های تلفن همراه در نظر گرفته شود.
در این بخش تمامی عکس هایی که صرفا با دوربین تلفن همراه ثبت شده اند در موضوع جشنواره (زیارت) با همان رویکردی که در بخش یک و پاراگراف قبل توضیح داده شده، قابل رقابت هستند. این عکس ها حتما باید توسط  حساب کاربری عکاس در اینستاگرام – حساب کاربری پابلیک نه پرایوت- منتشر شوند و از طریق ایجاد هشتگ ذیل در کامنت یا کپشن عکس منتشر شده در اینستاگرام، به جشنواره معرفی شوند.

۳/ تعریف بخش عکس نوشت: شکلی از همراهی عکس و متن در کنار یکدیگر که به تولید روایت‌های کوتاه داستانی از عکس‌های پذیرفته شده در دوره سوم این جشنواره می‌انجامد و در آن، عکس به عنوان منبع الهام نویسنده بوده، زبان درون عکس، پشت عکس و ذهنیت نویسنده منجر به تولید اثری با هویت مستقل می‌شود، اثر خلق شده، داستانی است که الزاما ارتباطی با واقعیت عکس ثبت شده ندارد و صرفا اثری است داستانی و مستقل که حاصل نگاه و خلاقیت نویسنده است.

آییننامه:

۱ – شرکت تمامی عکاسان آماتور و حرفه‌ای از سراسر ایران در این جشنواره آزاد و مغتنم است.

۲ – جشنواره جهت افزایش بار آموزشی خود و کمک به ایجاد حرکتی فرهنگی، اقدام به برگزاری چند اردوی عکاسی برای عکاسان مشهدی و غیرمشهدی در آبان ماه سال جاری می‌کند. عکاسان در این اردوها، میهمان جشنواره هستند  و تمامی هزینه‌های اقامت آن‌ها بر عهده جشنواره است.
۳ – ثبت نام و حضور در اردوها رایگان است و هیچگونه هزینه‌ای به عنوان حق ثبت نام نخواهد داشت.
۴ –جزییات چگونگی ثبت نام برای اردو و ارسال رزومه جهت بررسی و دعوت، متعاقبا در اطلاعیه های بعدی دبیرخانه اعلام خواهد شد.

۵ – شرکت در جشنواره سراسری عکس « خانه دوست »، محدود به عکاسان اردو نیست، دیگر عکاسان از هر نقطه این کشور، فارغ از حضور یا عدم حضور در اردوهای جشنواره، حق شرکت و رقابت برابر را دارند.

۶ – تمامی عکاسان از تمامی شهرها جهت شرکت در جشنواره باید ابتدا ثبت نام اولیه را در سایت رسمی جشنواره به نشانی www.aqaks.ir  انجام داده و پس از sign up، نام کاربری و رمز عبور خود را برای تمامی مراحل بعدی جشنواره نزد خود حفظ کنند. کاربرانی که سال گذشته در سایت، ثبت نام کرده اند، لازم است مجددا ثبت نام کرده و حساب کاربری مستقل و جدیدی را ایجاد کنند.

۷ – آثار ارسالی در بخش مستند و عکس‌نوشت فقط از طریق سایت جشنواره بارگذاری و ارسال می‌شود و نیازی به ارسال پستی بر روی CD یا ارسال پرینت یا چاپ اثر نیست.

۸ – در بخش عکس‌های تلفن همراه، نیاز به بارگذاری در سایت جشنواره نیست و لازم است عکاسان آثار خود را در صفحه شخصی‌شان در محیط اینستاگرام بارگذاری نموده و با ایجاد هشتگ  مربوطه که در قسمت تعریف این بخش مشخص شده، در قسمت کپشن و یا در قسمت کامنت‌های هر عکس، آن را برای ورود به جشنواره مشخص نمایند. تمامی عکس‌هایی که از این هشتگ برخوردار باشند، جهت داوری، به داوران معرفی خواهد شد، لذا محدودیتی برای تعداد اثر ارسالی توسط عکاس در این بخش وجود ندارد و تعداد اثر آپلود شده در این بخش کاملا آزاد و نامحدود است.

۹ – برای شرکت در بخش عکس های تلفن همراه، لطفا حساب کاربریتان در اینستاگرام، پابلیک (عمومی) باشد، چرا که مطابق قوانین اینستاگرام، عکس هایی که توسط حساب های پرایوت (خصوصی) بارگزاری و هشتگ می شوند، فقط برای خود آن کاربر قابل رویت است و ما امکان دیدن آن عکس را نداریم. لذا از پابلیک بودن حساب های کاربری تان در اینستاگرام اطمینان داشته باشید. و یا چنانچه قصد ندارید حساب فعلی اینستاگرام تان را پابلیک کنید، پیشنهاد می شود با افتتاح حساب کاربری جدید در اینستاگرام که مخصوص انتشار عکس های این جشنواره باشد، به یک حساب کاربری پابلیک دسترسی داشته باشید.

۱۰ – محدودیتی در سال تولید عکس نیست و عکاسان می‌توانند عکس های گذشته خود را که منطبق با موضوع است نیز در هر دو بخش به جشنواره معرفی کنند. همچنین آن دسته از عکس‌ها که در سه دوره گذشته جشنواره مورد پذیرش داوران قرار نگرفته، نیز حق شرکت در دوره چهارم را دارند.

۱۱ – عکس‌های ارسالی برای بخش «مستند» و «تلفن همراه» می‌ بایست با محوریت کلی زیارت در جهان اسلام ثبت شده باشند.

۱۲ – ویرایش عکس‌ها نباید به مرزهای گرافیک، تصویرسازی، و حذف بعد و پرسپکتیو نماها بیانجامد. لازم به ذکر است تراز نور و کنتراست، تنظیم و کنترل رنگ، کراپ، پاسپارتو، اعمال یا کاهش گرین و تقویت شارپنس و کلاریتی آزاد است.

۱۳ – در این جشنواره رقابت میان تک عکس و مجموعه عکس صورت می‌گیرد.
۱۴ – هر عکاس می‌‌تواند در بخش «مستند» ۱۰ اثر (۱۰ تک عکس) و ۲ مجموعه عکس به دبیرخانه ارسال کند. فیلد ارسال تک عکس و مجموعه عکس در سایت جشنواره، از یکدیگر مجزا است و سهمیه آن نیز، مستقلا برای تک عکس و مجموعه عکس.

۱۵ – مجموعه عکس‌های ارسالی می‌توانند از ۲ تا ۸ فریم برخوردار باشند.
۱۶ – چیدمان چند عکس در یک قاب، از نگاه دبیرخانه مجموعه عکس قلمداد می‌شود نه تک عکس.
۱۷ – در بخش عکس‌نوشت، شرکت کنندگان می‌توانند حداکثر روی ۵ عکس از میان آثار راه یافته به جشنواره سوم(عکس‌های جشنواره سوم در بخش گالری سایت جشنواره قابل دسترسی است و از همان جا باید ضمیمه متن ارسالی شما در سایت شود) متن روایی خود را که حداکثر چهارصد کلمه باشد، به نگارش درآورند. سپس متن خود را در فضای مشخص شده در سایت جشنواره، کپی و بارگذاری نمایند و عکس مورد نظر را نیز در همان قسمت انتخاب و الصاق کنند. عکس انتخابی حتما باید از دوره سوم این جشنواره باشد.
۱۸ – عکس‌های ارسالی برای بخش مستند می‌‌توانند رنگی یا مونوکروم باشند و با هر قالبی ثبت شده باشند اما در نهایت باید به صورت یک فایل Jpeg که اندازه ضلع بزرگ آن حداقل Pixel1500 (در عکس‌های افقی Width =1500 Pixel  و در عکس‌های عمودی Height =1500 pixel  باشد) و حجم فایل ارسالی از ۲ مگابایت تجاوز نکند، ارسال شوند. D.p.i عکس‌ها را تغییر ندهید و با همان رزولوشنی که دوربین شما خروجی می‌دهد، ارسال نمایید.
۱۹ – آثار از طریق ویدئو پروجکشن سونی و در تصویری به قطر شصت و پنج اینچ برای داوران نمایش داده خواهد شد و نهایت دقت در کالیبراسیون نمایش تصویر صورت خواهد گرفت.
۲۰ – شرکت کننده در جشنواره به عنوان عکاس و مالک اثر شناخته می‌شود و مسؤولیت هرگونه دعوی در باب مالکیت اثر از عهده جشنواره خارج است.
۲۱ – پس از داوری آثار و در صورت راهیابی اثر به بخش مسابقه مستند، و عکس‌های تلفن همراه، سايز بزرگ و اوریژینال عکس جهت ارائه در نمایشگاه و چاپ کتاب از عکاس مطالبه می‌شود و بدیهی است عدم تحویل سايز مناسب در مهلت مقرر، منجر به حذف عکاس از فهرست پذیرفته شده گان، کتاب و عدم تعلق حق‌التألیف خواهد شد.

۲۲ –  برگزار کننده حق استفاده از آثار ارسالی را برای مصارف کاملا فرهنگی خواهد داشت و چنانچه منفعت مالی از این راه حاصل شود، طبق یک قرارداد رسمی حق‌الزحمه صاحب اثر به وی پرداخت خواهد شد.

۲۳ – آثار راه یافته به بخش مسابقه مستند، تلفن همراه و عکس‌نوشت، در قالب کتاب نفیسی به چاپ خواهد رسید و به جهت اهداف آموزشی جشنواره، یک نسخه از این کتاب به تمامی شرکت کنندگان جشنواره اهدا خواهد شد.
۲۴ – آثار راه یافته به بخش مسابقه در قالب نمایشگاهی حرفه ای در نگارخانه رضوان مشهد در بهمن ماه سال جاری بر روی دیوار خواهد رفت و سپس در دیگر شهرستان های کشور به نمایش گذاشته خواهد شد.
۲۵ – شرکت کنندگان باید آثار خود را تا حداکثر پایان روز ۱۹ آذر ۱۳۹۵ از طریق سایت جشنواره سراسری عکس « خانه دوست » بارگذاری نمایند و این زمان به رسم تمامی جشنواره های قبلی ما، به خاطر احترام به قوانین و پایبندی به نظم، به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد.

۲۷ – ارسال آثار به معنای پذیرش تمامی مقررات این جشنواره است.

جوایز: مجموعا مبلغ بیست و پنج میلیون تومان در بخش های سه گانه جشنواره سراسری عکس « خانه دوست » به عنوان حق التالیف پرداخت خواهد شد.

عوامل جشنواره:
رییس ستاد جشنواره: علی ثابت‌نیا
مدیر دبیرخانه: سجاد مصلی
مدیر اردوها: حمید سبحانی
مدیر سایت: مهدی کمیلی
پشتیبانی فنی و سایبری: حسین روکی
مدیر فنی بخش تلفن همراه: محسن اعتضادی
گرافیست: مریم جعفری
عکاس: سیدعلی حسینیان‌نسب

گاهشمار:
آغاز به کار جشنواره: شهریور ۱۳۹۵
ثبت نام اردوها: مهر ۱۳۹۵
برگزاری اردوها: آبان ۱۳۹۵
مهلت ارسال اثر: ۱۹ آذر ۱۳۹۵ (تمدید نمی‌شود)
داوری: دی ۱۳۹۵
نمایشگاه: بهمن ۱۳۹۵
دبیرخانه جشنواره سراسری عکس « خانه دوست » : مشهد، احمدآباد، خیابان عدالت ۱۸، شماره ۱/۹

تلفن: ۳۸۴۷۲۸۷۳-۰۵۱ (ساعات پاسخگویی: ۹ تا ۱۴)

نشانی سایت جشنواره سراسری عکس « خانه دوست » جهت ثبت نام و ارسال آثار: www.aqaks.ir

منبع: پایگاه عکس چیلیک

دیدگاهتان را بنویسید