فرهاد سلیمانی: خلاقیت را نمی‌‏توان مرزبندی کرد

عضو هیات انتخاب سیزدهمین دوسالانه عکس ایران معتقد است؛ خلاقیت توانایی ارائه نوآوری در اثر هنری است با این حال نمی‌‏توان برای آن مرزبندی و تعریف دقیقی قائل شد.

منبع: هنر آنلاین –

سرویس تجسمی هنرآنلاین: فرهاد سلیمانی عضو هیات انتخاب بخش رویکرد خلاقانه سیزدهمین دوسالانه عکس ایران درباره ویژگی‎های خلاقیت در عکس به خبرنگار تجسمی هنرآنلاین گفت: مفاهیمی مانند خلاقیت آن‌قدر گسترده‌اند که نمی‌توان تعریف دقیق و مرزبندی‎شده‎ای از آن ارائه کرد. به همین دلیل تنها می‌‏توان به ذکر ویژگی‎هایی از آن‌ها بسنده کرد.

وی افزود: خلاقیت ریشه در خلق کردن دارد. در واقع کسی که ما او را خلاق می‌‎نامیم این توانایی را دارد که کار نویی ارائه دهد. ذهن چنین فردی پویاست و و در مجموع توانایی نوآوری را دارد. برای من نیز به عنوان داور دوسالانه عکس وجود این توانایی در آثار هنرمندان عکاس مهم بود و در بخش رویکرد خلاقانه به عکس سراغ آثاری رفتم که این ویژگی درآن‌ها بارز باشد.

عضو هیات انتخاب سیزدهمین دوسالانه عکس ایران با بیان اینکه خلاقیت در همه جنبه‎های زندگی ما می‌‎تواند وجود داشته باشد ادامه داد: به نظر من خلاق بودن در هر کاری که ما در زندگی انجام می‌دهیم قابل نشان دادن است و تنها منحصر به عکاسی یا نقاشی نیست. به همین دلیل من هنر را نیز از زندگی جدا ندانسته و مرزی برای آن قائل نیستم.

سلیمانی درباره انتخاب رویکرد خلاقانه به عنوان یکی از بخش‎های دوسالانه نیز اظهار کرد: به نظر من باید بخش پژوهشی دوسالانه فعال شود تا عنوان‌های انتخاب شده برای دوسالانه‌ها علمی‎‌تر باشد. البته برای این دوره از دوسالانه نیز زحمت بسیار کشیده شده است اما با فعال شدن بخش پژوهش دوسالانه جلوه محکم‎تری خواهد داشت.

وی درباره برگزای دوسالانه در کشور نیز گفت: از برگزاری دوسالانه سیزده دوره می‌‏گذرد. دوره‎هایی که به دلایل مختلف میان آن‌ها فاصله افتاده است. همین فاصله باعث شده است که برنامه‎ریزی‌ای هر دوره نیمه‎کاره‌‌ رها شود و نتیجه لازم از آن‌ها گرفته نشود.

این هنرمند عکاس افزود:  اگر دوسالانه دبیرخانه ثابت و دائمی داشته باشد، حمایت دولتی ادامه یابد و در دوره‎های بعدی نیز انجمن بتواند به عنوان بستر فکری دوسالانه بر ماجرا نظارت کند نتایج بهتری از این رویداد هنری به دست خواهد آمد.

انتهای پیام/


admin

Nam non diam eros, vitae dictum erat. Praesent lacinia diam vel mi sodales molestie? Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada.دیدگاهتان را بنویسید